Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cine este Messia

In jos 
+6
Apopii
Cyberman
EmaLovesJesus
Urzi23
Mihai12
Soimos
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeSam Ian 14, 2012 6:51 pm

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeSam Ian 14, 2012 7:06 pm


Exista Dumnezeu,exista rai si iad.Tu ,unde iti vei petrece vesnicia?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeSam Ian 14, 2012 7:57 pm

Nu stiu grin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeSam Ian 14, 2012 10:12 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
Cata prostia!
sau poate incultura?

Poi pe ce baza spui tu acest lucru?
Pe baza vorbelor tampite ale unor idioti primitivi condusi de un criminal?

Arata-mi si mie unde in cele 5 carti ale lui Moise, sau oriunde altundeva in Biblie spune Dumnezeul Yahwe acest lucru?
Am zis Moise ptr ca Moise este singura persoana care , chipurile, a vorbit cu Dumnezeu!

Obligatoriu sa dovedesti acesta afirmatie ptr ca altfel iar te fac mincinoasa in slujba Tatalui Minciunii=Diavolul .... si o propovaduitoare de minciuni, ba chiar te voi sanctiona cu masuri administrative, ptr propaganda mincinoasa si inducere in eroare a cititorilor acestu forum!

deci asteptam dovada prin cre sa ne dovedesti ca nu esti mincinoasa!

Am zis Dumnezeu si nu Ion sau alt "dumnezeu" cu soola ...scriptura ... care iti suceste tie mintile!


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeSam Ian 14, 2012 10:38 pm

EmaLovesJesus a scris:

Si eu am o biblioteca vasta pe care am citit-o ,mai putin cartile sotului meu de specialitate.Imi place sa citesc si sa cunosc cat mai mult.Dar,in cazul Bibliei,eu nu am nici un cuvant de spus.Trebuie sa accept voia Lui pentru mine si sa ascult de Legile si Poruncile Lui,daca vreau sa beneficiez de promisiunile lui Dumnezeu.
Pacat ca ti-ai pierdut vremea citind, din moment ce vedem cum cartile nu te-au luminat ... ci mai degraba te-au intunecat!

Cum poate un om normal sa refuze mai intai sa se documenteze asupra Bibliei daca are de gand sa-si schimbe viata dupa o carte si o religiei si sa accepte orbeste o minciuna, fara macar sa se documenteze cum a luat ea nastere?
Tu chiar nu judeci?
Asta este o chestie la fel de elementara ca cea prin care nu te duce mintea sa faci diferenta intre ce zice Dumnezeu si ce zice un cacanar, ba chiar, ptr tine cuvintele cacanarului sunt mai importante decat Legile lui Dumnezeu, doar ptr ca cacanarii care au ticluit minciuna spune si sustine ca toate dumele idioate ale cacanarilor sunt Cuvantul lui Dumnezeu, doar cuvintele lui Dumnezeu n!

Tu esti sigura ca mai ai vre-un singur neuron functional in creier?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeSam Ian 14, 2012 11:09 pm

Mihai12 a scris:
[bla bla bla

Sper ca ai observat ca si Oreste nu si-a sustinut teoria referitoare la Iad si la Rai prin afirmatii atribuite lui Yahwe, ci doar prin Isus Chrstos , adica cel care le-a produs chiar el cand a fost aruncat din ceruri de catr Tatal sau ceresc ptr razvratire, sau prin delirul unor aberati!

Oare voi crestinii nu v-ati pus intrebarea de ce nu pomeneste Dumnezeu de rai si iad?
Pai simplu, Dumnezeu Creatorul nu are asa ceva in dotare si nici in oferta, el spune ca dupa moarte absolut toti oamenii, indiferent de pacate sau nepacate ajung cu totii in Sheol, iar faptul ca asa este il vedem in Iudaism, ptr ca Iudeii urmeaza doar Legea lui Yahwe!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 5:53 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Si eu am o biblioteca vasta pe care am citit-o ,mai putin cartile sotului meu de specialitate.Imi place sa citesc si sa cunosc cat mai mult.Dar,in cazul Bibliei,eu nu am nici un cuvant de spus.Trebuie sa accept voia Lui pentru mine si sa ascult de Legile si Poruncile Lui,daca vreau sa beneficiez de promisiunile lui Dumnezeu.
Pacat ca ti-ai pierdut vremea citind, din moment ce vedem cum cartile nu te-au luminat ... ci mai degraba te-au intunecat!

Cum poate un om normal sa refuze mai intai sa se documenteze asupra Bibliei daca are de gand sa-si schimbe viata dupa o carte si o religiei si sa accepte orbeste o minciuna, fara macar sa se documenteze cum a luat ea nastere?
Tu chiar nu judeci?
Asta este o chestie la fel de elementara ca cea prin care nu te duce mintea sa faci diferenta intre ce zice Dumnezeu si ce zice un cacanar, ba chiar, ptr tine cuvintele cacanarului sunt mai importante decat Legile lui Dumnezeu, doar ptr ca cacanarii care au ticluit minciuna spune si sustine ca toate dumele idioate ale cacanarilor sunt Cuvantul lui Dumnezeu, doar cuvintele lui Dumnezeu n!

Tu esti sigura ca mai ai vre-un singur neuron functional in creier?

Esti atat de orbit de satan! Tocmai pentru ca aceasta Carte are putere,eu sunt un om nou.Daca ar fi o carte simpla,ea nu ar fi avut nici un efect asupra mea.Toata Biblia este adevarata.Vezi trimiterile din Vechiul in Noul Testament,exista o legatura stransa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 8:40 am

EmaLovesJesus a scris:


Esti atat de orbit de satan!
Pot sa zici ca sunt orbit de adevaruri demonstrate in timp ce tu esti orbita de Minciuni ale unor cacanari nu nunai nedemonstrate dar si nedemonstrabile.

Citat :

Tocmai pentru ca aceasta Carte are putere,eu sunt un om nou

Poti sa zici o oaie noua, ptr ca oamenii spre deosebire de oi au inteligenta si ratiune care ii face sa discearna intre ceea ce este un cuvant rostit de Dumnezeu si ce este o duma mincinoasa a unui excroc si cacanar.

Se vede de la o posta faptul ca jumatate din aceasta carte te-a schimbat si ca esti o oaie noua, dar pacat ca te-a schimbat acea jumatatea de carte scrisa de cacanarii excroci, si nu asculti de ceea ce spune Dumnezeu in Lege, ba chiar considera ca cacanari excroci au dreptate cand spun ca Legea Creatorului este un GUNOI!

Citat :

.Daca ar fi o carte simpla,ea nu ar fi avut nici un efect asupra mea.

A avut efect doar jumatate de carte, si anume cea scrisa de cacanari excroci, semn ca iti place mai mult minciuna, si asta este un afect al Diavolului, ptr ca Dumnezeu=Adevar!

Citat :

Toata Biblia este adevarata.
Si ce te mira asta?
Nu este cel mai normal lucru a oamenii sa scrie evenimentele pe care le-au trait asa cum le-au vazut si simtit ei?
Ce dreaq nu intelegi chestia asta ? ...e atat de greu de inteles ca Marea Sinagoga recunoste mereu ca oamenii care au scris Biblia au facut-o sub controlul ei?
Citat :

Vezi trimiterile din Vechiul in Noul Testament,exista o legatura stransa.
Doar in capul celor inculti si intunericiti l minte!
Voi crestinii habar nu aveti ce inseamna ptr iudeii, deci si ptr prorocii lor cuvantul Messiah, si liderii bisericii crestine va mint spunandu=va ca ar fi vorba de Dumnezeu Fiul.
Dar un Mesiah nu este decat un rege providential care isi salveaza poporul, ceva ca un basescu in imagintia unui aberat.
Fii ai lui Dumnezeu suntem toti oamenii in care locuieste Duhul lui Dumnezeu vezi 1Corinteni 3.16.
Iar Dumnezeu Fiul nu exista decat in povestile mincinoase ale cacnarilor excroci, si nici prorocii nu vestesc nasterea lui Dumnezeu Fiul ci doar nasterea unui mesiah ca basescu, sau mai clar ca si Simon bar Kochba care a fost recunoscut de iudei ca Messiah, ptr ca a ajuns rege si a alungat stapanirea romana!

Esti intradevar draga Ema atat de schimbata ... de jumatea de scriptura scrisa de cacanarii excroci sub comanda unui criminal incat ti-ai intors fundul catre adevar, fugi de adevar si cultura, propovaduiesti intr-una minciuna dovedita ca minciuna, semn ca te afli sub puterea Diavolui, si ca te kci pe Dumnezeu creatorul, pe cuvintele lui. pe poruncile lui si pe Legea lui dar totusi accepti ca Dumnezeu Creatorul este singurul mantuitor,iar Isus ste un invatator care a venit sa implineasca Legea si nu sa o schimbe, si mai stii ca Dumnezeu nu se schimba(Maleahi 3,6)

Culmea "schimbarii" o dovedesti atunci cand nu iti dai seama ca cel care schimba Legea nu este nici Isus nici Dumnezeu ... ci tocmaiUcigasul Pavel si cacanari excroci aflati in slujba sa

Galateni 2. Stiind însa ca omul nu se îndrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta în Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 14/01/2012

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 10:31 am


Chestiile astea sunt argumente in mintea ta "cacnarilor excroci, si nici prorocii " ???????Ma nenica cu limbaj de mahala nu rezolvi nimic si ajungi sa rida lumea de tine .Din cite vad eu tu te repeti la nesfirsit si nu aduci nimic nou ,Cu injurii si cuvinte de ocara nu rezolvi nimic ,din contra faci forumul de ocara
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 11:09 am

Ce prost esti ma urzi... zau ca nu te duce mintea !
Daca aveai macar atata inteligenta cat un puric, ai fi avut capacitatea sa pricepi ca nu asta era argumentul, ci doar o descriere exacta a unor personaje pe care idiotii le cred mai presus de Dumnezeu!

Oare cat de tampit si idiot trebuie sa fie aceia care asculta un oarecare Ion .... si nu pe Dumnezeu?
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras
Motanel


Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 1:04 pm

Soimos a scris:
Ce prost esti ma urzi... zau ca nu te duce mintea !
Daca aveai macar atata inteligenta cat un puric, ai fi avut capacitatea sa pricepi ca nu asta era argumentul, ci doar o descriere exacta a unor personaje pe care idiotii le cred mai presus de Dumnezeu!

Oare cat de tampit si idiot trebuie sa fie aceia care asculta un oarecare Ion .... si nu pe Dumnezeu?

Eu sunt nou pe forum si tu nu ai dreptul sa ma jignesti citez din raspunsul dat de @soimos "Ce prost esti ma " eu cind am facut contul scria ceva de un regulament ,eu te sfatuiesc sa il citesti si tu ,eu respect deci vreau sa fiu respectat sa bagi bine la cap acest aspect .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 9:33 pm

Motanel a scris:
Soimos a scris:
Ce prost esti ma urzi... zau ca nu te duce mintea !
Daca aveai macar atata inteligenta cat un puric, ai fi avut capacitatea sa pricepi ca nu asta era argumentul, ci doar o descriere exacta a unor personaje pe care idiotii le cred mai presus de Dumnezeu!

Oare cat de tampit si idiot trebuie sa fie aceia care asculta un oarecare Ion .... si nu pe Dumnezeu?

Eu sunt nou pe forum si tu nu ai dreptul sa ma jignesti citez din raspunsul dat de @soimos "Ce prost esti ma " eu cind am facut contul scria ceva de un regulament ,eu te sfatuiesc sa il citesti si tu ,eu respect deci vreau sa fiu respectat sa bagi bine la cap acest aspect .
Moi urzicuta.. ce-ai patit de te dai motanel?
A intrat diavolul in tine si acum suferi de schizofrnie?

Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras
Motanel


Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 11:13 pm

Soimos a scris:
Motanel a scris:
Soimos a scris:
Ce prost esti ma urzi... zau ca nu te duce mintea !
Daca aveai macar atata inteligenta cat un puric, ai fi avut capacitatea sa pricepi ca nu asta era argumentul, ci doar o descriere exacta a unor personaje pe care idiotii le cred mai presus de Dumnezeu!

Oare cat de tampit si idiot trebuie sa fie aceia care asculta un oarecare Ion .... si nu pe Dumnezeu?

Eu sunt nou pe forum si tu nu ai dreptul sa ma jignesti citez din raspunsul dat de @soimos "Ce prost esti ma " eu cind am facut contul scria ceva de un regulament ,eu te sfatuiesc sa il citesti si tu ,eu respect deci vreau sa fiu respectat sa bagi bine la cap acest aspect .
Moi urzicuta.. ce-ai patit de te dai motanel?
A intrat diavolul in tine si acum suferi de schizofrnie?



vezi ca in lipsa de argumente o dai pe atac la persoana ,vezi ce propovaduieste apopei dar stiu si eu nu face ce face apopei ,,,,,,,,,,
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 11:15 am

Motanoaico... nu prea ai imaginatie!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 11:25 am

Soimos a scris:

Culmea "schimbarii" o dovedesti atunci cand nu iti dai seama ca cel care schimba Legea nu este nici Isus nici Dumnezeu ... ci tocmaiUcigasul Pavel

Galateni 2. Stiind însa ca omul nu se îndrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta în Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.

Deci omul, conform lui Pavel, nu se indrepteaza respectand Legea (sa nu ucizi) ci crezand in iertarea promisa...


Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 1:41 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:

Culmea "schimbarii" o dovedesti atunci cand nu iti dai seama ca cel care schimba Legea nu este nici Isus nici Dumnezeu ... ci tocmaiUcigasul Pavel

Galateni 2. Stiind însa ca omul nu se îndrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta în Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.

Deci omul, conform lui Pavel, nu se indrepteaza respectand Legea (sa nu ucizi) ci crezand in iertarea promisa...


EXAAAACT!
Ai uitat ce spunea Ema dar si toti pocaitii!
Poti ucide, viola sau fura cat vrei...cu conditia sa te pocaiesti ...ca daca te pocaiesti iti iarta "dumnezeul" lor = Diavolul toate faptele, cu conditia sa "crezi" ca Isus-Christos, adica Diavolul, este Dumnezeu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 8:02 pm

Soimos a scris:
Apopii a scris:
Soimos a scris:

Culmea "schimbarii" o dovedesti atunci cand nu iti dai seama ca cel care schimba Legea nu este nici Isus nici Dumnezeu ... ci tocmaiUcigasul Pavel

Galateni 2. Stiind însa ca omul nu se îndrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta în Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.

Deci omul, conform lui Pavel, nu se indrepteaza respectand Legea (sa nu ucizi) ci crezand in iertarea promisa...


EXAAAACT!
Ai uitat ce spunea Ema dar si toti pocaitii!


Poti ucide, viola sau fura cat vrei...cu conditia sa te pocaiesti ...ca daca te pocaiesti iti iarta "dumnezeul" lor = Diavolul toate faptele, cu conditia sa "crezi" ca Isus-Christos, adica Diavolul, este Dumnezeu!


Stai putin.Eu nu am indemnat poe nimeni la rele.Din contra eu chem
oamenii la pocainta,a face binele.Doar ca,Dumnezeu le ofera o sansa si
celor care au gresit sa se caiasca si sa se pocaiasca de pacatul lor.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 8:44 pm

EmaLovesJesus a scris:


Stai putin.Eu nu am indemnat poe nimeni la rele.Din contra eu chem
oamenii la pocainta,a face binele.Doar ca,Dumnezeu le ofera o sansa si
celor care au gresit sa se caiasca si sa se pocaiasca de pacatul lor.
Nu ai zis-o in mod constient ci reiese din context!
Mesajul transmis de tine contine acest inteles!

Daca nu ar fi asa, oare de ce s-ar strange betivii, stoarfele borfasii si criminalii la voi la biserica?
Poate ptr ca le dati giugiulele?
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras
Motanel


Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 11:39 pm

Soimos a scris:


Daca nu ar fi asa, oare de ce s-ar strange betivii, stoarfele borfasii si criminalii la voi la biserica?
Poate ptr ca le dati giugiulele?

incredibil unde il duce si pe asta mintea ,betivii curvele ,criminalii si borfasii sunt prin biserici sa ia cuvint de invatatura ,atunci puscariile pentru ce sunt ma ,poate or fi pentru oameni cinstiti ca tine si neprihanit ca apopii ,ptiu sa nu te deochi ,eu te sfatuiesc sa mai stai de vorba cu psihologul scolii .
haide ba ca deja-mi produci lehamite cind citesc ce scrii ,
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 6:56 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Stai putin.Eu nu am indemnat poe nimeni la rele.Din contra eu chem
oamenii la pocainta,a face binele.Doar ca,Dumnezeu le ofera o sansa si
celor care au gresit sa se caiasca si sa se pocaiasca de pacatul lor.
Nu ai zis-o in mod constient ci reiese din context!
Mesajul transmis de tine contine acest inteles!

Daca nu ar fi asa, oare de ce s-ar strange betivii, stoarfele borfasii si criminalii la voi la biserica?
Poate ptr ca le dati giugiulele?
Ca sa multumesasca lui Dumnezeu pentru ca le-a iertat pacatele,a platit pretul in locul lor,si acum sunt fii de Dumnezeu.De-aia.Ca sa aduca slava lui Dumnezeu cau au fost morti,si au inviat.(Din punct de vedere spiritual),nu te grabi sa faci interpretari.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 8:14 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Stai putin.Eu nu am indemnat poe nimeni la rele.Din contra eu chem
oamenii la pocainta,a face binele.Doar ca,Dumnezeu le ofera o sansa si
celor care au gresit sa se caiasca si sa se pocaiasca de pacatul lor.
Nu ai zis-o in mod constient ci reiese din context!
Mesajul transmis de tine contine acest inteles!

Daca nu ar fi asa, oare de ce s-ar strange betivii, stoarfele borfasii si criminalii la voi la biserica?
Poate ptr ca le dati giugiulele?
Ca sa multumesasca lui Dumnezeu pentru ca le-a iertat pacatele,a platit pretul in locul lor,si acum sunt fii de Dumnezeu.
Na vezi!
Chiar tu confirmi prin aceasta afirmatie exact ceea ce am spus eu mai sus ... cu deosebirea ca ei nu se roaga lui Dumnezeu care ii judeca si incontinuare dupa FAPTE, ci se roaga si ii multumesc Diavolului care le promite ca ii va ierta si ii va primii in imparatia ale carui chei le detine ...adica Iadul!
Tocmai faptul ca 'dumnezeul" vostru nu pedepseste ci rasplateste criminalii in serie este un indemn catre crime, violuri si alte curvarii, noroc ca exista legea societatii care functioneaza, ca daca ar fi "legea voastra" singuura lege,,,pe pamant ar fi haosul, si mi-as fi permis sa te violez si eu pe tine, ptr ca "dumnezeul" tau ma iarta !

Citat :

.Ca sa aduca slava lui Dumnezeu cau au fost morti,si au inviat.(Din punct de vedere spiritual),nu te grabi sa faci interpretari.

Ce ar fi sa nu mai minti si sa nu-i mai zici Dumnezeu unei creaturi ca si Christos ptr ca Dumnezeu este numai Creatorul!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 1:08 pm

”According to Jewish scripture and belief, the true Messiah (pronounced "moshiach" in Hebrew) must meet the following requirements. He must:

-Be an observant Jewish man descended from the house of King David
-Be an ordinary human being (as opposed to the Son of God)
-Bring peace to the world
-Gather all Jews back into Israel
-Rebuild the ancient Temple in Jerusalem
-Unite humanity in the worship of the Jewish God and Torah observance

Because Jesus did not meet these requirements, from the Jewish perspective he was not the Messiah.
Sursa
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 1:30 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Nu ai zis-o in mod constient ci reiese din context!
Mesajul transmis de tine contine acest inteles!

Daca nu ar fi asa, oare de ce s-ar strange betivii, stoarfele borfasii si criminalii la voi la biserica?
Poate ptr ca le dati giugiulele?
Ca sa multumesasca lui Dumnezeu pentru ca le-a iertat pacatele,a platit pretul in locul lor,si acum sunt fii de Dumnezeu.
Na vezi!
Chiar tu confirmi prin aceasta afirmatie exact ceea ce am spus eu mai sus ... cu deosebirea ca ei nu se roaga lui Dumnezeu care ii judeca si incontinuare dupa FAPTE, ci se roaga si ii multumesc Diavolului care le promite ca ii va ierta si ii va primii in imparatia ale carui chei le detine ...adica Iadul!
Tocmai faptul ca 'dumnezeul" vostru nu pedepseste ci rasplateste criminalii in serie este un indemn catre crime, violuri si alte curvarii, noroc ca exista legea societatii care functioneaza, ca daca ar fi "legea voastra" singuura lege,,,pe pamant ar fi haosul, si mi-as fi permis sa te violez si eu pe tine, ptr ca "dumnezeul" tau ma iarta !

Citat :

.Ca sa aduca slava lui Dumnezeu cau au fost morti,si au inviat.(Din punct de vedere spiritual),nu te grabi sa faci interpretari.

Ce ar fi sa nu mai minti si sa nu-i mai zici Dumnezeu unei creaturi ca si Christos ptr ca Dumnezeu este numai Creatorul!
Da,Dumnezeu este cel care iarta,dar stim ca fara varsare de sange nu este iertare.De aceea El iarta prin sangele lui Isus Hristos.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 3:12 pm

EmaLovesJesus a scris:

Da,Dumnezeu este cel care iarta,dar stim ca fara varsare de sange nu este iertare.De aceea El iarta prin sangele lui Isus Hristos.

doh cate aberatii domle doh daca ati avea vreun dumnezeu si v-ar auzi ce ziceti despre el, cred ca v-ar lua pe toti si ce v-ar face bataita la fund de v-ar iesi prostiile din cap doh
Voi sectantii intreceti orice limita a grotescului crazy
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 4:40 pm

Messia romanilor este regele Carol I!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 4:41 pm

EmaLovesJesus a scris:

Da,Dumnezeu este cel care iarta,dar stim ca fara varsare de sange nu este iertare.De aceea El iarta prin sangele lui Isus Hristos.
Evident ca Dumnezeu iarta pacatele mici...dar numai daca tai boul sau sacrifici vaca!
Isus care era tot un fel de bou ceva mai mare, prin sangele sau a iertat pacatele celor care l-au sacrificat!
Cam asta reiese din acest verset Biblic!

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 5:15 pm

Cyberman a scris:

-Be an ordinary human being (as opposed to the Son of God)

Because Jesus did not meet these requirements, from the Jewish perspective he was not the Messiah.
Sursa

Hopa sunny ca asta nu stiam.ca sa fie mesia trebuia sa fie om normal,nu bucata de trinitate scratch

Soimos a scris:


Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

interesant,aici parca ar zice ca singele animalelor si al lui isus vindeca corpul de spurcaciuni ale bolilor si nu sufletul.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 7:46 pm

Fernando a scris:
Cyberman a scris:

-Be an ordinary human being (as opposed to the Son of God)

Because Jesus did not meet these requirements, from the Jewish perspective he was not the Messiah.
Sursa

Hopa sunny ca asta nu stiam.ca sa fie mesia trebuia sa fie om normal,nu bucata de trinitate scratch

Soimos a scris:




Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

interesant,aici parca ar zice ca singele animalelor si al lui isus vindeca corpul de spurcaciuni ale bolilor si nu sufletul.

Da sangele lui Isus este cel mai bun detergent.El are putere sa spele
orice pacat.El s-a facut blestem pentru noi ,a luat asupra Lui toate
pacatele intregei omeniri!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 7:54 pm

EmaLovesJesus a scris:


Da sangele lui Isus este cel mai bun detergent.El are putere sa spele
orice pacat.El s-a facut blestem pentru noi ,a luat asupra Lui toate
pacatele intregei omeniri!
Papusa mea e mai frumoasa ...sic ...sic sic!
cam aceste este nivelul tau de a argumenta!

Omul s-a referit la ce scrie in Biblie si cum se intelege acel verset Biblic ...si are dreptate.
Vedem ca este vorba de curatirea trupului si nu a constiintei!!!!

Asteptam sa comentezi versetul si parerea exprimata ... nu sa ne vi tu cu lozinci ...ca asta nu este forum de propovaduire a minciunilor si a delirurilor din mintea ta!

Daca nu esti capabila sa o faci ...stai pe tusa si priveste!
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras
Motanel


Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 8:14 pm

Soimos a scris:

Evident ca Dumnezeu iarta pacatele mici...dar numai daca tai boul sau sacrifici vaca!

si te oftici ma ca noi taiem porcul si mincam sorici ,banuiesc ca tu incerci o subreda referire la sacrificiile care le fac acum evreii ,cind se duc la sinagoga cu ciinele tiris si cu gainile ciriind sa le jertfeasca noului mesia ca il asteapta mititeii de niste mii de ani ,poti sa te asezi si tu la coada si sa te pui pe asteptat tavaleala
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 8:17 pm

Motanel a scris:


si te oftici ma ca noi taiem porcul si mincam sorici ,
Mai pisicuta!
Ceva mai inteligent nu te duce mintea sa scrii?

Sau esti inca la gradi de ai un asemenea nivel?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMier Ian 18, 2012 9:49 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Da sangele lui Isus este cel mai bun detergent.El are putere sa spele
orice pacat.El s-a facut blestem pentru noi ,a luat asupra Lui toate
pacatele intregei omeniri!
Papusa mea e mai frumoasa ...sic ...sic sic!
cam aceste este nivelul tau de a argumenta!

Omul s-a referit la ce scrie in Biblie si cum se intelege acel verset Biblic ...si are dreptate.
Vedem ca este vorba de curatirea trupului si nu a constiintei!!!!

Asteptam sa comentezi versetul si parerea exprimata ... nu sa ne vi tu cu lozinci ...ca asta nu este forum de propovaduire a minciunilor si a delirurilor din mintea ta!

Daca nu esti capabila sa o faci ...stai pe tusa si priveste!

Daca nu eram capabila,nu imi dedeai tu ignore pe TPU!Am observat ca asa procedezi cu cei care iti aduc argumente si nu mai ai ce sa spui,ramai fara cuvinte.Ce sa comentez?Versetul este foarte clar,pentru cei care nu pervertesc Cuvantul lui Dumnezeu.El nu da loc de interpretari.Ce-i scris,este scris.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMier Ian 18, 2012 10:50 am

Si pe TPU cum si in curand pe acest forum ai fost pusa pe Ignore ptr ca nu esti altcev decat un TROLL!
Adica un idiot care deranjeaza si cu care nu poti vorbi civilizat, si daca citesti postaarea mea anteriora vei vedea ca tocmai asta iti reprosez si pe acest forum...adica incapacitatea de a purta un dialog rational, ci doaar o contrazicere idioata la nivelul unui copil din grupa mare!

EmaLovesJesus a scris:
Ce sa comentez?Versetul este foarte clar,pentru cei care nu pervertesc Cuvantul lui Dumnezeu.El nu da loc de interpretari.Ce-i scris,este scris.
Tu nu asculti de Cuvantul lui Dumnezeu...ci doar de dumele proaste ale unor creaturi ca Ioan, Luca sau Marcu care scriu sub comanda unui UCIGAS!

Ptr tine ca slujitor al Diavolului cuvantul acestui ucigas este mult mai important decat Legea lui Dumnezeu!

asa ca sa nu te mai aud ca spui ca tu asculti Cuvantul lui Dumnezeu ...ca m-am saturat deja de minciuna asta
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras
Motanel


Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitimeMier Ian 18, 2012 11:04 am


editat ptr murdarii verbale
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cine este Messia - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cine este Messia
Sus 
Pagina 6 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cine este Isus si cine este Hristos?
» Cine este Dumnezeu?
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: