Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cine este Messia

In jos 
+6
Apopii
Cyberman
EmaLovesJesus
Urzi23
Mihai12
Soimos
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 7:43 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Mantuirea vine de la Dumnezeu prin Isus Hristos! Iuda1
Ah ..."vine prin" ...adica nu vine "de la" ... Isus Christos ...ci "prin" !?

E bine!

Poi cum atunci Isus este mantuitor cand nu el este cel care mantuieste ci doar te invata ce trebuie sa FACI ca sa fi mantuit?

Ai vazut ca nu Isus este Mantuitorul si nici Dumnezeu?

De ce te-ai certat atata timp cu mine ca sa recunosti pina la urma asta?
El si-a dat trupul ca jertfa pentru mantuirea celor ce cred.Numai prin numele Lui poti sa primeasti iertarea de pacate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 9:35 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Mantuirea vine de la Dumnezeu prin Isus Hristos! Iuda1
Ah ..."vine prin" ...adica nu vine "de la" ... Isus Christos ...ci "prin" !?

E bine!

Poi cum atunci Isus este mantuitor cand nu el este cel care mantuieste ci doar te invata ce trebuie sa FACI ca sa fi mantuit?

Ai vazut ca nu Isus este Mantuitorul si nici Dumnezeu?

De ce te-ai certat atata timp cu mine ca sa recunosti pina la urma asta?
El si-a dat trupul ca jertfa pentru mantuirea celor ce cred.Numai prin numele Lui poti sa primeasti iertarea de pacate.
Asta ai inteles tu din ceea ce ai scris mai sus?
deci zici ca nu mai este Dumnezeu mantuitorul ...ci Isus?
Pai nu vezi ca te contrazici singura ... ia vezi ce ai scris mai sus !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:13 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Ah ..."vine prin" ...adica nu vine "de la" ... Isus Christos ...ci "prin" !?

E bine!

Poi cum atunci Isus este mantuitor cand nu el este cel care mantuieste ci doar te invata ce trebuie sa FACI ca sa fi mantuit?

Ai vazut ca nu Isus este Mantuitorul si nici Dumnezeu?

De ce te-ai certat atata timp cu mine ca sa recunosti pina la urma asta?
El si-a dat trupul ca jertfa pentru mantuirea celor ce cred.Numai prin numele Lui poti sa primeasti iertarea de pacate.
Asta ai inteles tu din ceea ce ai scris mai sus?
deci zici ca nu mai este Dumnezeu mantuitorul ...ci Isus?
Pai nu vezi ca te contrazici singura ... ia vezi ce ai scris mai sus !

Nu trebuie sa vad ce am scris mai sus pentru ca stiu bine ca mantuirea vine de la Dumnezeu care a daruit ce a avut mai scump pe Fiul Sau.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:22 am

EmaLovesJesus a scris:

Nu trebuie sa vad ce am scris mai sus pentru ca stiu bine ca mantuirea vine de la Dumnezeu care a daruit ce a avut mai scump pe Fiul Sau.
Lasa tu daruitu ca nu de daruri vorbim !
Important este sa STII ca vine de la Dumnezeu si mai ales ca Pavel este un sarlatan care>
Căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci

Asta sa nu uiti!
Si nici asta:

„Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;

ptr ca asta iti dovedeste ca Pavel minte atunci cand spune ca a schimbat Legea cu aprobare de la Dumnezeu

Sau poate nu minte si "dumnezeul" lui este Diavolul!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:36 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nu trebuie sa vad ce am scris mai sus pentru ca stiu bine ca mantuirea vine de la Dumnezeu care a daruit ce a avut mai scump pe Fiul Sau.
Lasa tu daruitu ca nu de daruri vorbim !
Important este sa STII ca vine de la Dumnezeu si mai ales ca Pavel este un sarlatan care>
Căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci

Asta sa nu uiti!
Si nici asta:

„Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;

ptr ca asta iti dovedeste ca Pavel minte atunci cand spune ca a schimbat Legea cu aprobare de la Dumnezeu

Sau poate nu minte si "dumnezeul" lui este Diavolul!

De exemplu cum a schimbat Legea?Unde spune ceva contrar Legii.Unde instiga la violenta la pacat la incalcarea Legii?
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 28/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 12:00 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nu trebuie sa vad ce am scris mai sus pentru ca stiu bine ca mantuirea vine de la Dumnezeu care a daruit ce a avut mai scump pe Fiul Sau.
Lasa tu daruitu ca nu de daruri vorbim !
Important este sa STII ca vine de la Dumnezeu si mai ales ca Pavel este un sarlatan care>
Căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci

Asta sa nu uiti!
Si nici asta:

„Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;

ptr ca asta iti dovedeste ca Pavel minte atunci cand spune ca a schimbat Legea cu aprobare de la Dumnezeu

Sau poate nu minte si "dumnezeul" lui este Diavolul!

Bre @soimos tu citesti Dumnezeiestile Scripturi de jos in sus si nu pricepi mare lucru

Cea mai mare porunca este cea a iubirii

Dupa marturia Sfantului Evangelist Marcu, la aceasta intrebare Domnul Hristos a raspus ca cea dintai porunca este "Asculta Israele, Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei afara de Mine". Si: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta. Aceasta este cea dintai si cea mai mare si a doua asemenea acesteia este: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Marcu 12, 29-31). In Sfanta Evangelie de la Matei e cuvantul acesta al Mantuitorului cu adaosul: "In aceste doua porunci toata Legea si proorocii atarna" (Matei 22, 40). In Sfanta Evanghelie de la Marcu se spune mai departe ca fariseul care L-a intrebat pe Domnul Hristos despre aceasta porunca, afland raspunsul Mantuitorului, a zis: "Bine ai grait Invatatorule. Ca unul este Dumnezeu si afara de El nu este altul. Si a-L iubi pe El mai mult decat orice si a iubi pe aproapele tau ca pe tine insuti este mai mult decat toate arderile de tot si decat toate jertfele". Si Domnul Hristos a zis catre el: "Nu esti departe de imparatia lui Dumnezeu" (Marcu 12, 32-34). In expunerea pe care o face Sfantul Evanghelist Marcu in aceasta privinta se accentueaza importanta pe care o are porunca iubirii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 12:39 pm

Urzi23 a scris:
[Bre @soimos tu citesti Dumnezeiestile Scripturi de jos in sus si nu pricepi mare lucru

Cea mai mare porunca este cea a iubirii
FALS!

Isus nu da PORUNCI ci ne da INVATATURI!

Citat :

Dupa marturia Sfantului Evangelist Marcu, la aceasta intrebare Domnul Hristos a raspus ca cea dintai porunca este "Asculta Israele, Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei afara de Mine".

Ce ghiveci in capul tau!
Asta nu o zice Isus ci o zice Yahwe in LEGE!

Citat :

Si: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta.
Aceasta este cea dintai si cea mai mare si a doua asemenea acesteia este: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Marcu 12, 29-31)
Asta este una din principalele invataturi ale lui Isus.
Dar fac pariu ca nici pe asta nu o intelegi, ca prin aceasta Invatatura, Isus va propune sa inlocuiti CREDINTA cu IUBIREA ...nu zice sa crezi in in Dumnezeu cu toata inima ta ...ci spune SA IUBESTI pe Dumnezeu ... si exact pe aceasta afirmatie crestinismul trebuisa sa devina o religie a iubirii, asta este diferenta intre NT si VT ...adica IUBIREA in locul CREDINTEI, dar cum NT nu este scris de Isus ci de Pavel, si cum Pavel nu avea habar de predicile si invataturile lui Isus, va duce inapoi in VT si la credinta!

Citat :

. In Sfanta Evangelie de la Matei e cuvantul acesta al Mantuitorului
Ma istetule, nu exista alt Mantuitor in afara de Yahwe, chiar numele intreg al lui Isus, Yehoshua, se traduce prin "Dumnezeu este Mantuitorul". Isus este doar invatatorul care prin povetele lui te face apt pentru Mantuirea acordata de Yahwe, nu el Isus este Mantuitorul !
Capisci?
Daca non capisci, roaga-o pe Ema sa iti deie si tie , asa cum mi-a dat mie, versetele prin care Isus este doar un INTERMEDIAR si nu Mantuitorul!

Citat :

cu adaosul: "In aceste doua porunci toata Legea si proorocii atarna" (Matei 22, 40). In Sfanta Evanghelie de la Marcu se spune mai departe ca fariseul care L-a intrebat pe Domnul Hristos despre aceasta porunca, afland raspunsul Mantuitorului, a zis: "Bine ai grait Invatatorule. Ca unul este Dumnezeu si afara de El nu este altul.
Vezi ma istetule, Isus este Invatorul si un invatator nu da porunci ci da sfaturi/invataturi, si tot din textul asta vezi ca Yahwe este singurul Dumnezeu, si ca in afara de Creator=Yahwe nu exista nici un alt Dumnezeu, ptr ca Isus este INVATATOR, adica Rabin!

Da ...Iubirea a venit sa inlocuiasca credinta prin faptul ca este o etapa superioara in abordarea lui Dumnezeu, nu este suficient sa crezi, ci ti se cere sa-l si sa Iubesti, asa ca sa nu va mai aud ca vorbiti de credinta !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 1:40 pm



Ioan 15:12,,
Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unii pe alţii, cum v-am iubit Eu.,,

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 4:35 pm

EmaLovesJesus a scris:

Ioan 15:12,,
Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unii pe alţii, cum v-am iubit Eu.,,

7. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 6:01 pm

EmaLovesJesus a scris:


Ioan 15:12,,
Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unii pe alţii, cum v-am iubit Eu.,,


Ghita, 42,13
iisus este o gaura de ciur!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 6:46 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Ioan 15:12,,
Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unii pe alţii, cum v-am iubit Eu.,,


Ghita, 42,13
iisus este o gaura de ciur!
Vai ce elevat esti!Se vede ca intr-adevar ai studiat Biblia.
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 8:38 pm

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Ioan 15:12,,
Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unii pe alţii, cum v-am iubit Eu.,,

7. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

O fi stiut Bunul Dumnezeu (prestiinta se cheama) ca o sa apara niste genii ca tine si soimos tavaleala
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:19 pm

Urzi23 a scris:
Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Ioan 15:12,,
Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unii pe alţii, cum v-am iubit Eu.,,

7. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

O fi stiut Bunul Dumnezeu (prestiinta se cheama) ca o sa apara niste genii ca tine si soimos tavaleala
Eu mai degraba cred ca El stia ca vor apare unii care sa se peeshe pe legile lui si sa il acuze de curvarie!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 12:26 am

Soimos a scris:
sa il acuze de curvarie!

Chiar biblia in VT il acuza de curvarie:

”1. Iar după ce au început a se înmulţi oamenii pe pământ şi li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit.”

grin Avand in vedere ca se vorbeste despre FII, inseamna ca sunt mai multi!

Intrebare: cu cine i-a facut dumnezeu? In biblie nu ni se spune ca i-ar fi facut cu femeile oamenilor, deci?

Pe Fiii acestia de ce nu-i baga in trinitate, ca ude-s trei la un loc, mai merg si restul! grin

Isus a fost un semi-zeu, pe cand acesti fii au fost zei adevarati, pentru ca n-au fost facuti cu muritoare! Probabil i-a facut cu alte zeite...

Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 7:37 am

Apopii a scris:
Soimos a scris:
sa il acuze de curvarie!

Chiar biblia in VT il acuza de curvarie:

”1. Iar după ce au început a se înmulţi oamenii pe pământ şi li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit.”

Cine este Messia - Pagina 3 2222139670 Avand in vedere ca se vorbeste despre FII, inseamna ca sunt mai multi!

Intrebare: cu cine i-a facut dumnezeu? In biblie nu ni se spune ca i-ar fi facut cu femeile oamenilor, deci?

Pe Fiii acestia de ce nu-i baga in trinitate, ca ude-s trei la un loc, mai merg si restul! Cine este Messia - Pagina 3 2222139670

Isus a fost un semi-zeu, pe cand acesti fii au fost zei adevarati, pentru ca n-au fost facuti cu muritoare! Probabil i-a facut cu alte zeite...

Toti suntem fii lui Dumnezeu.

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 8:56 am

EmaLovesJesus a scris:
Apopii a scris:
Soimos a scris:
sa il acuze de curvarie!

Chiar biblia in VT il acuza de curvarie:

”1. Iar după ce au început a se înmulţi oamenii pe pământ şi li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit.”

Cine este Messia - Pagina 3 2222139670 Avand in vedere ca se vorbeste despre FII, inseamna ca sunt mai multi!

Intrebare: cu cine i-a facut dumnezeu? In biblie nu ni se spune ca i-ar fi facut cu femeile oamenilor, deci?

Pe Fiii acestia de ce nu-i baga in trinitate, ca ude-s trei la un loc, mai merg si restul! Cine este Messia - Pagina 3 2222139670

Isus a fost un semi-zeu, pe cand acesti fii au fost zei adevarati, pentru ca n-au fost facuti cu muritoare! Probabil i-a facut cu alte zeite...


Toti suntem fii lui Dumnezeu.Toti suntem creati de El.. Aici este vorba de ingerii decazuti care au curvit cu fetele frumoase.Cei care au insotit pe Lucifer cand a fost aruncat din cer.
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 10:39 am

Apopii a scris:
Soimos a scris:
sa il acuze de curvarie!

Chiar biblia in VT il acuza de curvarie:

”1. Iar după ce au început a se înmulţi oamenii pe pământ şi li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit.”

grin Avand in vedere ca se vorbeste despre FII, inseamna ca sunt mai multi!

Intrebare: cu cine i-a facut dumnezeu? In biblie nu ni se spune ca i-ar fi facut cu femeile oamenilor, deci?



Altu caruia nu ii da nimeni dreptate si s-a apucat sa si-o proclame, poate i se face cuiva mila de el sa il aprobe?
Apoi :

"Fiii lui Dumnezeu" erau urmasii lui Sith(Set) poporul ales ce avea sa se pastreze curat pe sine intru virtute. Se numeau "fiii lui Dumnezeu" fiindca prin ei urma sa vina Hristos. "Fiicele Oamenilor" erau urmasele lui Cain. Ei erau poporul oprit, paria. Trebuia ca fiii lui Dumnezeu sa se pastreze curati, nefiindu-le ingaduit sa se casatoreasca cu cei coborati din Cain"
Apoi :
Voi aveti o calitate pricepeti greu si uitati repede ,
Apoi :
Tu nu ai spus nimic doar ai aruncat la harneala niste cuvinte ,eu zic sa nu disperi mai incearca, poate vei spune si tu ceva bun .Eu te indemn sa gindesti dar trebuie sa incerci si tu
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 10:58 am

Ok! Hai sa acceptam ca acei ”Fii” erau ingeri cazuti...

In cazul asta, dumne-zeu trebuia sa-i faca cu cineva, cu cine i-a facut? Ca sa-l faca pe Adam a folosit lut, pentru a o face pe Eva a avut nevoie de o coasta, pe acestia trebuia sa-i faca si pe ei cu cineva sau din ceva!

Daca acei ingeri se pot imperechea cu oamenii si sa aiba urmasi, inseamna ca si azi cei care au femei frumoase se pot astepta sa apara vreun Fiu a lui dumne-zeu si sa-i faca ceva plozi in ograda!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 11:11 am

Apopii a scris:
Ok! Hai sa acceptam ca acei ”Fii” erau ingeri cazuti...

In cazul asta, dumne-zeu trebuia sa-i faca cu cineva, cu cine i-a facut? Ca sa-l faca pe Adam a folosit lut, pentru a o face pe Eva a avut nevoie de o coasta, pe acestia trebuia sa-i faca si pe ei cu cineva sau din ceva!

Daca acei ingeri se pot imperechea cu oamenii si sa aiba urmasi, inseamna ca si azi cei care au femei frumoase se pot astepta sa apara vreun Fiu a lui dumne-zeu si sa-i faca ceva plozi in ograda!

Acei fii au fost creati.Dumnezeu din vant poate sa faca soli.Coasta lui Adam a fost facuta tot de Dumnezeu,nu?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 11:49 am

EmaLovesJesus a scris:
Apopii a scris:
Ok! Hai sa acceptam ca acei ”Fii” erau ingeri cazuti...

In cazul asta, dumne-zeu trebuia sa-i faca cu cineva, cu cine i-a facut? Ca sa-l faca pe Adam a folosit lut, pentru a o face pe Eva a avut nevoie de o coasta, pe acestia trebuia sa-i faca si pe ei cu cineva sau din ceva!

Daca acei ingeri se pot imperechea cu oamenii si sa aiba urmasi, inseamna ca si azi cei care au femei frumoase se pot astepta sa apara vreun Fiu a lui dumne-zeu si sa-i faca ceva plozi in ograda!

Acei fii au fost creati.Dumnezeu din vant poate sa faca soli.Coasta lui Adam a fost facuta tot de Dumnezeu,nu?

Daca dumne-zeu poate sa faca din vant orice, asa hocus-pocus grin atunci de ce a mai avut nevoie de lut si coaste pentru a-l face pe Adam si Eva si de ce nu i-a facut din vant? Pentru a-l face pe Isus a avut nevoie neaparat de o virgina grin de ce nu l-a facut din vant sau din coasta maica-sii?

Un presupus zeu atot-puternic, care creaza universul din nimic, chiar asa sa aiba nevoie de lut, coaste si virgine, pentru a-si face niste urmasi? grin

Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 12:27 pm

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Apopii a scris:
Ok! Hai sa acceptam ca acei ”Fii” erau ingeri cazuti...

In cazul asta, dumne-zeu trebuia sa-i faca cu cineva, cu cine i-a facut? Ca sa-l faca pe Adam a folosit lut, pentru a o face pe Eva a avut nevoie de o coasta, pe acestia trebuia sa-i faca si pe ei cu cineva sau din ceva!

Daca acei ingeri se pot imperechea cu oamenii si sa aiba urmasi, inseamna ca si azi cei care au femei frumoase se pot astepta sa apara vreun Fiu a lui dumne-zeu si sa-i faca ceva plozi in ograda!

Acei fii au fost creati.Dumnezeu din vant poate sa faca soli.Coasta lui Adam a fost facuta tot de Dumnezeu,nu?

Daca dumne-zeu poate sa faca din vant orice, asa hocus-pocus grin atunci de ce a mai avut nevoie de lut si coaste pentru a-l face pe Adam si Eva si de ce nu i-a facut din vant? Pentru a-l face pe Isus a avut nevoie neaparat de o virgina grin de ce nu l-a facut din vant sau din coasta maica-sii?

Un presupus zeu atot-puternic, care creaza universul din nimic, chiar asa sa aiba nevoie de lut, coaste si virgine, pentru a-si face niste urmasi? grin

Cine esti tu omule ca sa il judeci pe Dumnezeu de ce a facut pe om din lut si nu din aur? A dorit sa ne modeleze cu mana Lui,a pus suflet si ne-a modelat cu atat dragoste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 12:27 pm

EmaLovesJesus a scris:


Toti suntem fii lui Dumnezeu.Toti suntem creati de El.
Bravo felicitari!
Ai mai marcat un punct!
Alalta ieri ai acceptat ca Mantuitor este numai Dumnezeu!

Astazi ai recunoscut ca toti suntem niste Isusi!

Mai cateva zile pe linia asta si iti revii la normal!

Citat :

Aici este vorba de ingerii decazuti care au curvit cu fetele frumoase.Cei care au insotit pe Lucifer cand a fost aruncat din cer.

Mai trebuie sa accepti si faptul ca acel Lucifer se recunoaste singur a fi Lucifer!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 12:33 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Toti suntem fii lui Dumnezeu.Toti suntem creati de El.
Bravo felicitari!
Ai mai marcat un punct!
Alalta ieri ai acceptat ca Mantuitor este numai Dumnezeu!

Astazi ai recunoscut ca toti suntem niste Isusi!

Mai cateva zile pe linia asta si iti revii la normal!

Citat :

Aici este vorba de ingerii decazuti care au curvit cu fetele frumoase.Cei care au insotit pe Lucifer cand a fost aruncat din cer.

Mai trebuie sa accepti si faptul ca acel Lucifer se recunoaste singur a fi Lucifer!

Mantuitor este Dumnezeu prin Fiul Sau Isus Hristos.Noi,prin credinta suntem copiii ai lui Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 1:18 pm

EmaLovesJesus a scris:


Mantuitor este Dumnezeu prin Fiul Sau Isus Hristos.
Da saracu Dumnezeu de ce nu mai poate mantui singur?

O fi ajuns la impotenta din cauza batranetii?

Spunei sa i-a legatura cu mine sa ii cumpar niste Viagra!

[quote]
Da ... voi prin credinta sunteti copii MINCIUNII!

Dar cum Dumnezeu= Adevar... ptr adevar nu mai merge cu credinta a proasta ci cu multa invatatura si efort intelectual...ceea ce se vede bine ca la voi nu se poate!

Daca ati fi avut macar atata minte cat motanul meu Tomitza, si l-ati fi ascultat pe Isus, ati fi acceptat si faptul ca el se recunoaste ca fiind Lucifer/Luceafarul!

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.


Il crezi pe Isus ...sau MINTI cand spui ca il crezi?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 5:11 pm

[quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:


Mantuitor este Dumnezeu prin Fiul Sau Isus Hristos.
Da saracu Dumnezeu de ce nu mai poate mantui singur?

O fi ajuns la impotenta din cauza batranetii?

Spunei sa i-a legatura cu mine sa ii cumpar niste Viagra!

Citat :

Da ... voi prin credinta sunteti copii MINCIUNII!

Dar cum Dumnezeu= Adevar... ptr adevar nu mai merge cu credinta a proasta ci cu multa invatatura si efort intelectual...ceea ce se vede bine ca la voi nu se poate!

Daca ati fi avut macar atata minte cat motanul meu Tomitza, si l-ati fi ascultat pe Isus, ati fi acceptat si faptul ca el se recunoaste ca fiind Lucifer/Luceafarul!

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.


Il crezi pe Isus ...sau MINTI cand spui ca il crezi?


1Ioan 3:1,,
Vedeţi ce
dragoste ne-a arătat Tatăl, să ne numim copii ai lui Dumnezeu! Şi
suntem. Lumea nu ne cunoaşte, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El.,,

Cat despre motanelul tau,cred ca are mai multa minte decat tine.Isus nu are nevoie sa fie mantuit.A Lui sunt cerurile si pamantul.El insusi este mantuitorul!Vino la El.
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 5:35 pm

[quote="Soimos"]

Citat :


Daca ati fi avut macar atata minte cat motanul meu Tomitza, si l-ati fi ascultat pe Isus,

Pina la urma constat ca amaritul acela de motan este mai destept ca tine ,curios este cine gindeste si cine scrie tavaleala
Eu cred ca motanul este inteleptul casei si nici nu te baga in seama, fiind ocupat cu rinduiala motaneasca el (motanul) nu se tine de prostii ca tine .Bre dar motanul acela haios nu este cumva apopeii hohot
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 5:39 pm

[quote="Urzi23"]
Soimos a scris:


Citat :


Daca ati fi avut macar atata minte cat motanul meu Tomitza, si l-ati fi ascultat pe Isus,

Pina la urma constat ca amaritul acela de motan este mai destept ca tine ,curios este cine gindeste si cine scrie Cine este Messia - Pagina 3 73390941
Eu cred ca motanul este inteleptul casei si nici nu te baga in seama, fiind ocupat cu rinduiala motaneasca el (motanul) nu se tine de prostii ca tine .Bre dar motanul acela haios nu este cumva apopeii Cine este Messia - Pagina 3 1593605752
Orice este posibil!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:14 pm

EmaLovesJesus a scris:
Isus nu are nevoie sa fie mantuit.A Lui sunt cerurile si pamantul.El insusi este mantuitorul!Vino la El.

Ce-mi da daca vin la el si unde-l gasesc?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:23 pm

Iti da mantuirea in dar,iertarea de pacate,pace si bucurie.O viata frumoasa.Se merita sa vii la El.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:27 pm

Nu sunt pacatos, n-am nevoie de nici-o mantuire si viata mi-o fac singur. Eu ziceam daca-mi da ceva sa vin la el si unde-l gasesc?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:36 pm

Cyberman a scris:
Nu sunt pacatos, n-am nevoie de nici-o mantuire si viata mi-o fac singur. Eu ziceam daca-mi da ceva sa vin la el si unde-l gasesc?
Pe Isus Il gasesti pe genunchi.Citind din Cuvantul Lui,poti sa ai partasie cu El.,,Cine Ma cauta cu tot dinadisul,Ma va gasi.,,
Esti nascut in pacat,nu este nici un om fara de pacat.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:43 pm

EmaLovesJesus a scris:
Cyberman a scris:
Nu sunt pacatos, n-am nevoie de nici-o mantuire si viata mi-o fac singur. Eu ziceam daca-mi da ceva sa vin la el si unde-l gasesc?
Pe Isus Il gasesti pe genunchi.Citind din Cuvantul Lui,poti sa ai partasie cu El.,,Cine Ma cauta cu tot dinadisul,Ma va gasi.,,
Esti nascut in pacat,nu este nici un om fara de pacat.

Eu nu sunt nascut in pacat, eu am parinti seriosi si sunt nascut la maternitate! Voi sunteti nascuti in pacat, traiti in pacat si va roadeti genunchii pentru mantuire. Mie nu-mi trebuie si daca isus asta nu da nimic si nici nu-i de gasit, nu-mi trebuie nici el, eu vreau lucruri curate si cinstite!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:48 pm

Cyberman a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Cyberman a scris:
Nu sunt pacatos, n-am nevoie de nici-o mantuire si viata mi-o fac singur. Eu ziceam daca-mi da ceva sa vin la el si unde-l gasesc?
Pe Isus Il gasesti pe genunchi.Citind din Cuvantul Lui,poti sa ai partasie cu El.,,Cine Ma cauta cu tot dinadisul,Ma va gasi.,,
Esti nascut in pacat,nu este nici un om fara de pacat.

Eu nu sunt nascut in pacat, eu am parinti seriosi si sunt nascut la maternitate! Voi sunteti nascuti in pacat, traiti in pacat si va roadeti genunchii pentru mantuire. Mie nu-mi trebuie si daca isus asta nu da nimic si nici nu-i de gasit, nu-mi trebuie nici el, eu vreau lucruri curate si cinstite!
El este curat si sfant.Si cei care vin la El sunt curatiti prin sangele Lui.Si se sfintesc si ei,se lasa de pacat si faradelege.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:59 pm

EmaLovesJesus a scris:

El este curat si sfant.Si cei care vin la El sunt curatiti prin sangele Lui.Si se sfintesc si ei,se lasa de pacat si faradelege.

Mai, mai eu ti-am mai spus ca nu sunt pacatos si n-am nevoie de iertare sau mantuire. Cum adica sa ma curete cu sange, voi sunteti nebuni ati dat in boala vampirilor doh Lasati-va mai de prostii si pune-ti mana pe treaba ca se duce naibii lumea asta doh
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cine este Messia - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Cine este Messia - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cine este Messia
Sus 
Pagina 3 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cine este Isus si cine este Hristos?
» Cine este Dumnezeu?
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: