Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Isus nu propovaduieste Iubirea

In jos 
+6
Black velvet
Cyberman
Mihai12
Fernando
EmaLovesJesus
Soimos
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 9:36 pm

Ce intelegi tu prin rau?Ce crezi tu ca fac eu ca si crestin rau?
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 28/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 7:56 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Este o diferenta ca de la cer la pamant.Despre Domnul Isus este scris ca va veni si mai ales cum va veni si toate profetiile s-au dus la implinire odata cu nasterea Lui.
Lasand la o parte ca nu mi-ai dovedit nimic despre Treime, si de unde ai luat prostia cu Treimea, nici nu se pune in discutie sa te pot crede ca va veni cineva parte din Treime daca nici existenta Treimii nu o poti dovedi... nu numai in realitate cum ar fi normal, ci macar cu un verset biblic!
Si iti dai seama ca neavand nici-un argument ...tot ce zici tu sunt povesti de adormit copii!

"La început(atunci cînd nimic afară de Dumnezeu nu era prezent), Dumnezeu(ELOHIM) a făcut cerurile şi pămîntul. 2 Pămîntul era pustiu şi gol; peste faţa adîncului de ape era întunerec, şi Duhul lui Dumnezeu se mişca pe deasupra apelor. (Gen 1:1-3)
Apoi:
Cuvîntul "ELOHIM" este tradus în Vechiul Testament, "Dumnezeu." Terminaţia de la sfîrşit "HIM", este de asemenea importantă căci, în evreieşte, arată pluralul, adică trei sau mai multe persoane.
Evreii aveau singular,dual (2 pers) plural 3 sau mai multe persoane .
Apoi :
Domnul, Dumnezeul nostru (ELOHIM) este singurul Domn." Dumezeu (Tatăl, Fiul Duhul Sfînt) sau Sfînta Treime. În Dumnezeu sînt trei persoane dumnezeieşti care sînt Unul şi acelaşi Dumnezeu. El este în acelaşi timp, o singură fiinţă şi trei persoane care sînt una.
Apoi :
Prefigurarea Sf Treimi vezi Avraam la stejarul mamvri "Atunci ridicandu-si ochii sai, a privit si iata trei Oameni stateau inaintea lui; si cum l-a vazut, a alergat din pragul cortului sau in intampinarea Lor si s-a inchinat pana la pamant. Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har inaintea Ta, nu ocoli pe robul Tau!
Apoi :
"La început era Cuvîntul(Iisus), şi Cuvîntul(Iisus) era cu Dumnezeu, şi Cuvîntul(Iisus) era Dumnezeu. 2 El(Iisus) era la început cu Dumnezeu. 3 Toate lucrurile au fost făcute prin El(Iisus); şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El(Iisus). 14 Şi Cuvîntul(Iisus) S-a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. (Evanghelia dupa Ioan 1:1-3,14)
Apoi:
"Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru( Nostru = Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt), după asemănarea Noastră; " (Geneza 1:26)

Apoi :
Vezi bre @soimos ca nu esti greu de cap si ai priceput ce este cu Sf Treime
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 8:14 pm

Urzi23 a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Este o diferenta ca de la cer la pamant.Despre Domnul Isus este scris ca va veni si mai ales cum va veni si toate profetiile s-au dus la implinire odata cu nasterea Lui.
Lasand la o parte ca nu mi-ai dovedit nimic despre Treime, si de unde ai luat prostia cu Treimea, nici nu se pune in discutie sa te pot crede ca va veni cineva parte din Treime daca nici existenta Treimii nu o poti dovedi... nu numai in realitate cum ar fi normal, ci macar cu un verset biblic!
Si iti dai seama ca neavand nici-un argument ...tot ce zici tu sunt povesti de adormit copii!

"La început(atunci cînd nimic afară de Dumnezeu nu era prezent), Dumnezeu(ELOHIM) a făcut cerurile şi pămîntul. 2 Pămîntul era pustiu şi gol; peste faţa adîncului de ape era întunerec, şi Duhul lui Dumnezeu se mişca pe deasupra apelor. (Gen 1:1-3)
Apoi:
Cuvîntul "ELOHIM" este tradus în Vechiul Testament, "Dumnezeu." Terminaţia de la sfîrşit "HIM", este de asemenea importantă căci, în evreieşte, arată pluralul, adică trei sau mai multe persoane.
Fals! In Biblie vedem ca se vorbeste de mai multi Dumnzei, si asta vedem in Psalmul 82:1 asadar nu poate fi vorba de treiome ptr ca vedem in acest Psalm ca era o adunare de Dumnezei!

Citat :

Prefigurarea Sf Treimi vezi Avraam la stejarul mamvri "Atunci ridicandu-si ochii sai, a privit si iata trei Oameni stateau inaintea lui; si cum l-a vazut, a alergat din pragul cortului sau in intampinarea Lor si s-a inchinat pana la pamant. Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har inaintea Ta, nu ocoli pe robul Tau!
In Biblie ca si in viata exista tot felul de treimi, de ex tinerete-frumuste - putere sau batranete - boala moarte sau femeie -iubire - copii sau altele de felul acesta.
Eu ti-am cerut sa imi dovedesti "faptul cum Treimea a lasat-o gravida pe Maria, ca din aceasta nasetere sa se nasca tot cel care a insamantat-o cu rod!

Citat :

"Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru( Nostru = Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt), după asemănarea Noastră; " (Geneza 1:26)
Ha ha ha ce tare!
Pai tu nu vezi ca te faultezi singur si ca tu ne dovedesti de fapt, ca toti oamenii sunt Dumnezei si nu numai Isus, ptr ca in acel verset Dumnezeu vorbeste de OM si nu de Dumnezeu ptr ca nu a spus sa facem Dumnezeu dupa chipul Nostru!

Si apoi nu uita ca ai incurcat borcanele...ce zici tu se intampla in iudaism, iar povestea cu Treimea apare doar in crestinism, dar evident ca putea fi si profetita de profeti ...dar aia nu au facut-o...oare de ce?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 8:32 pm

Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viaţa veşnică, şi această viaţă este în Fiul Său.
Cine are pe Fiul are pe Tatal,cine n-are pe Fiul nu are nici pe Tatal.
Despre sfanta treime,ti-am mai dat versete in care scria ca sunt trei care marturisesc in cer.
La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.
Mai gasim scris :Faceti ucenici si botezati-i in numele Tatalui,a Fiului si a Duhului Sfant.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 8:48 pm

EmaLovesJesus a scris:
Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viaţa veşnică, şi această viaţă este în Fiul Său.
Cine are pe Fiul are pe Tatal,cine n-are pe Fiul nu are nici pe Tatal.
Despre sfanta treime,ti-am mai dat versete in care scria ca sunt trei care marturisesc in cer.
La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.
Mai gasim scris :Faceti ucenici si botezati-i in numele Tatalui,a Fiului si a Duhului Sfant.

hallo! parca am mai stabilit ca Noul testament nu se pune ptr ca este un text scvris de oameni si functioneaza dupa un principiu absurd de genul .... Noul Testament este adevarat ptr ca asa este scris in Noul Testament ... adica ceva ca de exemplu: -postarea mea este adevarata ptr ca asa scrie in postarea mea!!!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 9:03 pm

Isaia a facut mai multe profetii care s-au implinit in Noul Testament.Sunt legate unul de celalalt.Daca te uiti o sa vezi ca ele au o legatura stransa,sunt trimiteri din Vechiul Testament care s-au implinit in Noul Testament.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 9:36 pm

Din pacate nu a facut-o pe singura si cea mai importanta!

Si anume ca se va naste Dumnezeu ca om!

Si stii de ce ?

Ptr ca el stia ca Dumnezeu nu se poate naste ca om!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 28/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 10:34 pm



@soimos
Fals! In Biblie vedem ca se vorbeste de mai multi Dumnzei, si asta vedem in Psalmul 82:1 asadar nu poate fi vorba de treiome ptr ca vedem in acest Psalm ca era o adunare de Dumnezei!

Urzi23 in dialog :

Fals in Biblie nu se vorbeste de mai multi dumnezei
Apoi :
Fac pomana cu tine sa te luminez la minte :
Ps 82
1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.

2. -"Pana cand veti judeca stramb, si veti cauta la fata celor rai?

3. Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului,

4. Scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai."

Apoi :
dumnezeii din acest verset sunt conducatorii lui israel care judecau nedrept, fiind buni cu cei rai si rai cu cei oropsiti. acesti conducatori care se credeau ca sunt dzei, vor fi supusi judecatii lui Dumnezeu. deci Dumnezeu ii judeca pe ei, pe "dzei". pricepi mataluta?
ai fi priceput daca ai fi citit primele 3 versete.si aveai mintea deschisa da` nu vrei tu sa intelegi, numai sa postezi aiurea.
Apoi :vezi ca nu esti greu de cap si ai priceput cine erau musterii care se credeau niste mici dumnezeii ?

@Soimos
In Biblie ca si in viata exista tot felul de treimi, de ex tinerete-frumuste - putere sau batranete - boala moarte sau femeie -iubire - copii sau altele de felul acesta.
Eu ti-am cerut sa imi dovedesti "faptul cum Treimea a lasat-o gravida pe Maria, ca din aceasta nasetere sa se nasca tot cel care a insamantat-o cu rod!

Urzi23 in dialog :

Alooooo tu ce faci confunzi Biblia cu viata de zi cu zi ,pai de ce nu zici de coran sau de ,stapinul inelelor ,pagini aurii sau cartea de telefoane ,poti pomeni si de cartea Romania sub basescu editata in america .Poate ai uitat intrebarea,ca esti alaturi cu ea .
Apoi :
Vezi sa nu se rupa ceva in tine de atita ris cind afirmi :
@soimos :
Ha ha ha ce tare!
Pai tu nu vezi ca te faultezi singur si ca tu ne dovedesti de fapt, ca toti oamenii sunt Dumnezei si nu numai Isus, ptr ca in acel verset Dumnezeu vorbeste de OM si nu de Dumnezeu ptr ca nu a spus sa facem Dumnezeu dupa chipul Nostru!

Urzi23 in dialog :

Eu zic sa rogi un adult din familie sa citeasca si pentru tine ce am scris eu apoi sa comenteze cu cuvinte simple sa poti pricepe si tu .Fac pomana cu tine si mai pun textul

"Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru( Nostru = Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt), după asemănarea Noastră; " (Geneza 1:26) "

Apoi :

Vad ca iar nu pricepi nimic, eu zic sa apelezi iar la un adult din familie

Cuvîntul "ELOHIM" este tradus în Vechiul Testament, "Dumnezeu." Terminaţia de la sfîrşit "HIM", este de asemenea importantă căci, în evreieşte, arată pluralul, adică trei sau mai multe persoane.Mai pe intelesul tau Dumnezeu(Tatal,Fiul si Duhul Sf) 1+1+1=3 Te vad luminat la fata ai priceput ca este vorba de Sf Treime aplauze

Hai sa te lamuresc in limba veche a evreilor era singular = o singura persoana ,dual doua persoane si plural 3 sau mai multe persoane

Aha vad ca esti inseninat ai priceput si tu in sfirsit ,vezi bre ca poti cind vrei aplauze


Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 28/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 10:56 pm

Fernando a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Nu exista asa ceva scris in Biblie.Nu ii mai tine si tu parte!Nu aveti dreptate.

Nu ii tin eu parte,dar ma ingrozeste faptul ca exista si oameni ca tine care citesc si nu pricep nimica si apoi zic ca nu exista doh Tu ce vrei sa demonstrezi ca nalucile din mintea ta sunt reale,da sunt reale doar in capatana ta,nu si pentru ceilalti.Noua prea putin ne pasa de minciunile voastre ne uimeste doar cu cata indarjire sustineti voi raul.Nu degeaba se spune ca raul poate lua mintile oamenilor.

Bre @Fernando te pomenesti ca tu pi fi cel deschis la minte si ai priceput tot
Tu oi fi ateu musai evolutionist parca te si vad recitind "Acum 200 mil de ani din specia A se despart speciile B si C care incep sa evolueze " ca asa a spus mos gerila mos craciun
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 12:26 am

Urzi23 a scris:
"Acum 200 mil de ani din specia A se despart speciile B si C care incep sa evolueze " ca asa a spus mos gerila mos craciun

La cei 13 ani, pe care ti i-ai declarat la profilul tau grin e normal sa intelegi evolutia in acest fel, dar nu-ti fa probleme ca ai sa cresti si tu mare si ai sa intelegi mai multe ok
Sus In jos
http://www.paganism.ro
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 12:51 am

Urzi23 a scris:


@soimos
Fals! In Biblie vedem ca se vorbeste de mai multi Dumnzei, si asta vedem in Psalmul 82:1 asadar nu poate fi vorba de treiome ptr ca vedem in acest Psalm ca era o adunare de Dumnezei!

Urzi23 in dialog :

Fals in Biblie nu se vorbeste de mai multi dumnezei
Apoi :
Fac pomana cu tine sa te luminez la minte :
Ps 82
1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.

2. -"Pana cand veti judeca stramb, si veti cauta la fata celor rai?

3. Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului,

4. Scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai."

Apoi :
dumnezeii din acest verset sunt conducatorii lui israel care judecau nedrept, fiind buni cu cei rai si rai cu cei oropsiti. acesti conducatori care se credeau ca sunt dzei, vor fi supusi judecatii lui Dumnezeu. deci Dumnezeu ii judeca pe ei, pe "dzei". pricepi mataluta?
ai fi priceput daca ai fi citit primele 3 versete.si aveai mintea deschisa da` nu vrei tu sa intelegi, numai sa postezi aiurea.
Apoi :vezi ca nu esti greu de cap si ai priceput cine erau musterii care se credeau niste mici dumnezeii ?

@Soimos
In Biblie ca si in viata exista tot felul de treimi, de ex tinerete-frumuste - putere sau batranete - boala moarte sau femeie -iubire - copii sau altele de felul acesta.
Eu ti-am cerut sa imi dovedesti "faptul cum Treimea a lasat-o gravida pe Maria, ca din aceasta nasetere sa se nasca tot cel care a insamantat-o cu rod!

Urzi23 in dialog :

Alooooo tu ce faci confunzi Biblia cu viata de zi cu zi ,pai de ce nu zici de coran sau de ,stapinul inelelor ,pagini aurii sau cartea de telefoane ,poti pomeni si de cartea Romania sub basescu editata in america .Poate ai uitat intrebarea,ca esti alaturi cu ea .
Apoi :
Vezi sa nu se rupa ceva in tine de atita ris cind afirmi :
@soimos :
Ha ha ha ce tare!
Pai tu nu vezi ca te faultezi singur si ca tu ne dovedesti de fapt, ca toti oamenii sunt Dumnezei si nu numai Isus, ptr ca in acel verset Dumnezeu vorbeste de OM si nu de Dumnezeu ptr ca nu a spus sa facem Dumnezeu dupa chipul Nostru!

Urzi23 in dialog :

Eu zic sa rogi un adult din familie sa citeasca si pentru tine ce am scris eu apoi sa comenteze cu cuvinte simple sa poti pricepe si tu .Fac pomana cu tine si mai pun textul

"Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru( Nostru = Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt), după asemănarea Noastră; " (Geneza 1:26) "

Apoi :

Vad ca iar nu pricepi nimic, eu zic sa apelezi iar la un adult din familie

Cuvîntul "ELOHIM" este tradus în Vechiul Testament, "Dumnezeu." Terminaţia de la sfîrşit "HIM", este de asemenea importantă căci, în evreieşte, arată pluralul, adică trei sau mai multe persoane.Mai pe intelesul tau Dumnezeu(Tatal,Fiul si Duhul Sf) 1+1+1=3 Te vad luminat la fata ai priceput ca este vorba de Sf Treime aplauze

Hai sa te lamuresc in limba veche a evreilor era singular = o singura persoana ,dual doua persoane si plural 3 sau mai multe persoane

Aha vad ca esti inseninat ai priceput si tu in sfirsit ,vezi bre ca poti cind vrei aplauze



Ce ai scris tu aici ca nu mai intelege nimeni, pai tu vorbesti in numele lui soimos dupa care raspunzi tot tu?? pai ce e aia? eu inteleg ca te joci schimbandu-ti nickname-urile dar totusi nu incerca sa ne iei de prosti Wink
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 12:27 pm

Urzi23@ Daca Isus ar fi propovaduit iubirea, avand in vedere ca majoritatea oamenilor sunt crestini, acum in lume ar fi fost iubire si nu dezastrul care este grin

Inchizitorii erau crestini si se stie ce fel de ”iubire” practicau!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 1:39 pm

Urzi23 a scris:


@soimos
Fals! In Biblie vedem ca se vorbeste de mai multi Dumnzei, si asta vedem in Psalmul 82:1 asadar nu poate fi vorba de treiome ptr ca vedem in acest Psalm ca era o adunare de Dumnezei!

Urzi23 in dialog :

Fals in Biblie nu se vorbeste de mai multi dumnezei
Apoi :
Fac pomana cu tine sa te luminez la minte :
Ps 82
1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.

2. -"Pana cand veti judeca stramb, si veti cauta la fata celor rai?

3. Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului,

4. Scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai."

Apoi :
dumnezeii din acest verset sunt conducatorii lui israel care judecau nedrept, fiind buni cu cei rai si rai cu cei oropsiti. acesti conducatori care se credeau ca sunt dzei, vor fi supusi judecatii lui Dumnezeu. deci Dumnezeu ii judeca pe ei, pe "dzei". pricepi mataluta?
ai fi priceput daca ai fi citit primele 3 versete.si aveai mintea deschisa da` nu vrei tu sa intelegi, numai sa postezi aiurea.
Apoi :vezi ca nu esti greu de cap si ai priceput cine erau musterii care se credeau niste mici dumnezeii ?

@Soimos
In Biblie ca si in viata exista tot felul de treimi, de ex tinerete-frumuste - putere sau batranete - boala moarte sau femeie -iubire - copii sau altele de felul acesta.
Eu ti-am cerut sa imi dovedesti "faptul cum Treimea a lasat-o gravida pe Maria, ca din aceasta nasetere sa se nasca tot cel care a insamantat-o cu rod!

Urzi23 in dialog :

Alooooo tu ce faci confunzi Biblia cu viata de zi cu zi ,pai de ce nu zici de coran sau de ,stapinul inelelor ,pagini aurii sau cartea de telefoane ,poti pomeni si de cartea Romania sub basescu editata in america .Poate ai uitat intrebarea,ca esti alaturi cu ea .
Apoi :
Vezi sa nu se rupa ceva in tine de atita ris cind afirmi :
@soimos :
Ha ha ha ce tare!
Pai tu nu vezi ca te faultezi singur si ca tu ne dovedesti de fapt, ca toti oamenii sunt Dumnezei si nu numai Isus, ptr ca in acel verset Dumnezeu vorbeste de OM si nu de Dumnezeu ptr ca nu a spus sa facem Dumnezeu dupa chipul Nostru!

Urzi23 in dialog :

Eu zic sa rogi un adult din familie sa citeasca si pentru tine ce am scris eu apoi sa comenteze cu cuvinte simple sa poti pricepe si tu .Fac pomana cu tine si mai pun textul

"Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru( Nostru = Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt), după asemănarea Noastră; " (Geneza 1:26) "

Apoi :

Vad ca iar nu pricepi nimic, eu zic sa apelezi iar la un adult din familie

Cuvîntul "ELOHIM" este tradus în Vechiul Testament, "Dumnezeu." Terminaţia de la sfîrşit "HIM", este de asemenea importantă căci, în evreieşte, arată pluralul, adică trei sau mai multe persoane.Mai pe intelesul tau Dumnezeu(Tatal,Fiul si Duhul Sf) 1+1+1=3 Te vad luminat la fata ai priceput ca este vorba de Sf Treime aplauze

Hai sa te lamuresc in limba veche a evreilor era singular = o singura persoana ,dual doua persoane si plural 3 sau mai multe persoane

Aha vad ca esti inseninat ai priceput si tu in sfirsit ,vezi bre ca poti cind vrei aplauze


Nu te supra Urzi, dar mi-e greu sa-ti raspund la genul acesta de "paginatie", asa ca te rog sa mai postezi odata DAR folosind "sintaxele" acestea:
[/quote] la sfaritul citatului caruia vrei sa-i raspunzi
[quote] La inceputul citatului la care vrei sa te referi!
Le-am pus in ordine inversa ca sa nu isi faca efectul

Si Dragos tot la acest lucru se refera!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 1:56 pm

[quote="DRAGOS"][quote="Urzi23"]

Alooo daca tu nu intelegi o chestie asa simpla ce sa mai discut cu tine ca esti depasit din start .Eu zic sa dai fuga la un adult din familie sa citeasca pentru tine si sa te lamureasca
Apoi :
Pentru tine am avut un sfat sa nu te bagi in gura oamenilor mari
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 2:01 pm

Soimos a scris:
Urzi23 a scris:


@soimos
Fals! In Biblie vedem ca se vorbeste de mai multi Dumnzei, si asta vedem in Psalmul 82:1 asadar nu poate fi vorba de treiome ptr ca vedem in acest Psalm ca era o adunare de Dumnezei!

Urzi23 in dialog :

Fals in Biblie nu se vorbeste de mai multi dumnezei
Apoi :
Fac pomana cu tine sa te luminez la minte :
Ps 82
1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.

2. -"Pana cand veti judeca stramb, si veti cauta la fata celor rai?

3. Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului,

4. Scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai."

Apoi :
dumnezeii din acest verset sunt conducatorii lui israel care judecau nedrept, fiind buni cu cei rai si rai cu cei oropsiti. acesti conducatori care se credeau ca sunt dzei, vor fi supusi judecatii lui Dumnezeu. deci Dumnezeu ii judeca pe ei, pe "dzei". pricepi mataluta?
ai fi priceput daca ai fi citit primele 3 versete.si aveai mintea deschisa da` nu vrei tu sa intelegi, numai sa postezi aiurea.
Apoi :vezi ca nu esti greu de cap si ai priceput cine erau musterii care se credeau niste mici dumnezeii ?

@Soimos
In Biblie ca si in viata exista tot felul de treimi, de ex tinerete-frumuste - putere sau batranete - boala moarte sau femeie -iubire - copii sau altele de felul acesta.
Eu ti-am cerut sa imi dovedesti "faptul cum Treimea a lasat-o gravida pe Maria, ca din aceasta nasetere sa se nasca tot cel care a insamantat-o cu rod!

Urzi23 in dialog :

Alooooo tu ce faci confunzi Biblia cu viata de zi cu zi ,pai de ce nu zici de coran sau de ,stapinul inelelor ,pagini aurii sau cartea de telefoane ,poti pomeni si de cartea Romania sub basescu editata in america .Poate ai uitat intrebarea,ca esti alaturi cu ea .
Apoi :
Vezi sa nu se rupa ceva in tine de atita ris cind afirmi :
@soimos :
Ha ha ha ce tare!
Pai tu nu vezi ca te faultezi singur si ca tu ne dovedesti de fapt, ca toti oamenii sunt Dumnezei si nu numai Isus, ptr ca in acel verset Dumnezeu vorbeste de OM si nu de Dumnezeu ptr ca nu a spus sa facem Dumnezeu dupa chipul Nostru!

Urzi23 in dialog :

Eu zic sa rogi un adult din familie sa citeasca si pentru tine ce am scris eu apoi sa comenteze cu cuvinte simple sa poti pricepe si tu .Fac pomana cu tine si mai pun textul

"Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru( Nostru = Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt), după asemănarea Noastră; " (Geneza 1:26) "

Apoi :

Vad ca iar nu pricepi nimic, eu zic sa apelezi iar la un adult din familie

Cuvîntul "ELOHIM" este tradus în Vechiul Testament, "Dumnezeu." Terminaţia de la sfîrşit "HIM", este de asemenea importantă căci, în evreieşte, arată pluralul, adică trei sau mai multe persoane.Mai pe intelesul tau Dumnezeu(Tatal,Fiul si Duhul Sf) 1+1+1=3 Te vad luminat la fata ai priceput ca este vorba de Sf Treime aplauze

Hai sa te lamuresc in limba veche a evreilor era singular = o singura persoana ,dual doua persoane si plural 3 sau mai multe persoane

Aha vad ca esti inseninat ai priceput si tu in sfirsit ,vezi bre ca poti cind vrei aplauze


Nu te supra Urzi, dar mi-e greu sa-ti raspund la genul acesta de "paginatie", asa ca te rog sa mai postezi odata DAR folosind "sintaxele" acestea:
la sfaritul citatului caruia vrei sa-i raspunzi
Citat :
La inceputul citatului la care vrei sa te referi!
Le-am pus in ordine inversa ca sa nu isi faca efectul

Si Dragos tot la acest lucru se refera!

De coane greu la deal cu boii mici , acum ce sa inteleg esti in pana de ideii si nu poti sa legi 2 fraze ,

Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 2:03 pm

Urzi23 a scris:
Apoi :
Pentru tine am avut un sfat sa nu te bagi in gura oamenilor mari
hohot

Da tu ce crezi bre ca noi suntem pedofili, asa ca popii vostri? hohot
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 2:06 pm

Urzi23 a scris:
De coane greu la deal cu boii mici , acum ce sa inteleg esti in pana de ideii si nu poti sa legi 2 fraze ,

doh No hai ca ti le-oi lega eu, da cu ce vrei, cu clei ca sa prinda pe jumatea ta de circumvolutiune? hohot
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 3:44 pm

Cyberman a scris:
Urzi23@ Daca Isus ar fi propovaduit iubirea, avand in vedere ca majoritatea oamenilor sunt crestini, acum in lume ar fi fost iubire si nu dezastrul care este grin

Inchizitorii erau crestini si se stie ce fel de ”iubire” practicau!

Pentru crestini nu conteaza realitatea, ei traiesc in imaginatia lor pe care o numesc credinta. Raul a nascocit o metoda imbatabila de a lua mintile oamenilor si a-i face sa promoveze raul numindu-l iubire (crestina, evident).

Pentru ei zeci de milioane de crime nu reprezinta nimic, atunci cand sunt ucisi altii, daca ar fi fost ucis vreun membru de-al familiei lor, ar urla din toti rarunchii, dar fiind vorba de altii... ii doare in pix, ba le mai iau si apararea criminalilor... apoi cu o ipocrizie de te lasa masca, te mai si intreaba ”ce rau fac ei” doh

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 4:55 pm

Apopii a scris:
Cyberman a scris:
Urzi23@ Daca Isus ar fi propovaduit iubirea, avand in vedere ca majoritatea oamenilor sunt crestini, acum in lume ar fi fost iubire si nu dezastrul care este grin

Inchizitorii erau crestini si se stie ce fel de ”iubire” practicau!

Pentru crestini nu conteaza realitatea, ei traiesc in imaginatia lor pe care o numesc credinta. Raul a nascocit o metoda imbatabila de a lua mintile oamenilor si a-i face sa promoveze raul numindu-l iubire (crestina, evident).

Pentru ei zeci de milioane de crime nu reprezinta nimic, atunci cand sunt ucisi altii, daca ar fi fost ucis vreun membru de-al familiei lor, ar urla din toti rarunchii, dar fiind vorba de altii... ii doare in pix, ba le mai iau si apararea criminalilor... apoi cu o ipocrizie de te lasa masca, te mai si intreaba ”ce rau fac ei” doh



Ateistii aleg sa fie ateisti din ignoranta. Din cauza ca NU INTELEG ceva, nu din cauza ca “nu se leaga”; exista sensuri foarte profunde in religie, pe care oamenii le studiaza si traiesc de milenii; crezi tu ca s-au gasit acum, dupa 2000 de ani, genialii ateisti romani sa se prinda ca e ceva care nu merge
Apoi :
Tu nu ai spus nimic eu zic sa nu te superi ,mai incearca poate aduci si un argument, cu vorbe goale nici nu ma deranjez .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 5:13 pm

Urzi23 a scris:


Ateistii aleg sa fie ateisti din ignoranta.
Ce are ignoranta cu ateismul si religia cu eruditia?
Te-a dat vreodata gata vre-o singura baba analfabeta si foarte credincioasa cu eruditia ei?
Nu zic ca toti ateii sunt interesati de Cunoastere, dar pe acest forum cam asta este regula!
Iar faptul ca Credinta este ptr prosti, il vedem in faptul ca nimeni nu poate sa fie atat de prost incat sa nu poate sa creada(ai exemplul babelor religioase) in timp ce ptr a deveni om social membru al societatii dezvoltatea trebuie sa inveti toata viata pina la batranete ... iar ptr a crede totul a proasta ...conditia este sa fi prost!

Citat :

... exista sensuri foarte profunde in religie, pe care oamenii le studiaza si traiesc de milenii;

Si stii care e razultatul?
Ca dupa milenii de "studiu" tot nu se STIE nimic ...ci doar se crede ...sau a devenit cumva religia stiinta si nu am aflat eu ?
Eu stiu ca se baza pe Credinta...ba chiar Irationala!

Citat :

Tu nu ai spus nimic eu zic sa nu te superi ,mai incearca poate aduci si un argument, cu vorbe goale nici nu ma deranjez .
La ce tema vrei sa iti aduc argumenete?
Cumva la tema cu Treimea in care aflam ca Dumnezeu a randuit-o pe viitoarea sa mama din care urma sa se nasca tot el?
Vrei cumva dovezi stiintifice pe aceasta tema?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 6:11 pm

Adune argumente ca Pavel nu a urmat calea lui Isus si nu s-a pocait cu adevarat dupa intalnirea pe care a avut-o cu Domnul Isus!Atunci te voi crede.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 6:39 pm

EmaLovesJesus a scris:
Vino cu argumente ca Pavel nu a urmat calea lui Isus si nu s-a pocait cu adevarat dupa intalnirea pe care a avut-o cu Domnul Isus!Atunci te voi crede.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 9:58 pm

EmaLovesJesus a scris:
Adune argumente ca Pavel nu a urmat calea lui Isus
cate vrei, e p
Iata:
Isus ne invata ca viata vesnica se obtine prin respectarea Legii
[color=darkred]
Luca 10 25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând:
Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege



Iar Pavel ne spune ca prin credinta:

Romani 3.27. Deci, unde este pricina de laudă? A fost înlăturată. Prin care Lege? Prin Legea faptelor? Nu, ci prin Legea credinţei.

Citat :

si nu s-a pocait cu adevarat dupa intalnirea pe care a avut-o cu Domnul Isus!Atunci te voi crede.

1) Faptul ca Pavel nu s-a putut intalni cu Isus ti l-am mai explicat, el Pavel "s-a intalnit" cu Isus pe deumul Damascului, adica cand crestinii au fost prigoniti, iar Isus a murit inainte ca cerstinii sa fie prigoniti.
Prigonirea crestinilor s-a intamplat dupa cativa ani de la moartea lui Isus

2) Faptul ca Pavel nu s-a pocait cu adevarat nu este clar exprimat in Biblie ci iti poti da seama de acest lucru din "interesul" sau de a propvadui invataturile lui Isus, si din faptul ca le-a schimbat!

Dar il poti vedea si din faptul ca desi nu l-a cunoscut niciodata pe Isus, deci habar nu avea ce predica acesta, nu a fost de loc interesat de invataturile lui Isus si de predicile apostolilor si nu s-a informat temeinic ca sa stie ce propovaduia Isus, ba chiar i se falfaia de ce a nume predica comunitatile de la Ierusalim si acest lucru il vedem din textele in care isi incepe munca de misinariat si mai ales din certurile dese avute cu Apostolul Petru

Despre Pavel vezi aici:
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/t280-pavel-primul-eretic?highlight=Pavel+primul+eretic
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 10:44 pm

Poti sa spui tu ce vrei,eu stiu ca Apostolul Pavel s-a pocait cu adevarat si a fost un sfant.As vrea sa pot sa fiu ca el.Sa traiesc in ascultare de voia lui Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 11:18 pm

EmaLovesJesus a scris:
Poti sa spui tu ce vrei,eu stiu ca Apostolul Pavel s-a pocait cu adevarat si a fost un sfant.As vrea sa pot sa fiu ca el.Sa traiesc in ascultare de voia lui Dumnezeu.
Tu esti libera sa crezi ce vrei! ... dar un criminal ramane tot un criminal chiar daca se pocaieste!

Sa crezi ca ti se iarta o crima doar ptr ca stai cu fundu in apa si te rogi la un maimutoi cu puteri supranaturale, nu poate compensa NICIODATA o CRIMA COMISA oricat de mult te-ai ruga!

Faptul ca asa se intampla si in realitae il vezi confirmat de faptul ca nici un criminal prins nu este iertat ptr ca sta cu fundu in apa sau ptr ca se roaga... oare din ce cauza? ...nu ti-ai pus niciodata intrebarea?

Ptr ca nu poti invia NICIODATA un om pe care l-ai omorat !
Cand se vor putea invia mortii probabil ca atunci nu va mai fi asa de grea pedeapsa ...ptr ca se pedepseste pina si INTENTIA de a omori !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 7:58 am

Dumnezeu este dragoste.El este plin de bunatate si indurare.El mai da o sansa fiecarui om ca sa se intoarca la El.Chiar si pe tine te cheama,prin mine,prin toti care iti vorbesc despre El.De ce nu iti despietresti inima ,si nu lasi orgoliul tau de om?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 8:56 am

EmaLovesJesus a scris:
Dumnezeu este dragoste.El este plin de bunatate si indurare.
Pai nu tocmai in postarea trecuta ai afirmat exact contrariul, si anume ca are dreptul si puterea sa omoare pe cine vrea?

Citat :

El mai da o sansa fiecarui om ca sa se intoarca la El.
Pai de intors ne-am intors si noi catre El, dar cu fundu!

Citat :

Chiar si pe tine te cheama,prin mine,prin toti care iti vorbesc despre El.
Pe mine nu ma cheama nimeni, si oricum vorbele unor oameni care refuze sa accepte ratiunea si adevarul (nici macar pe cel din Biblie) , NICIODATA nu ma vor putea chema!

Pe mine ma cheama doar Adevarul care tine de REALITATE si nu fanteziile imaginare din capul vostru atat de aberat incat nu mai sunteti in stare sa faceti diferenta intre Realitate si Imaginar!(evident ca persoanele de fata se exclud)

De ce nu iti despietresti inima ,si nu lasi orgoliul tau de om?[/quote]
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 9:29 am

Esti indaratnic si o sa vina o zi in viata ta,cand vei cunoaste adevarul.Nu este departe aceea zi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 1:08 pm

EmaLovesJesus a scris:
Esti indaratnic si o sa vina o zi in viata ta,cand vei cunoaste adevarul.Nu este departe aceea zi.
Adevarul se cunoaste doar studiind ...si nu prin credinta a proasta!
Daca ai studia si tu in loc sa crezi ai ajunge mai repede la adevar!

Faptul ca fugi de aflarea adevarului prin studiu, si nu iti dai seama ca sustii o minciuna este o alta tema care dovedeste ca te aflii in slujba Marelui Inselator!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Dec 31, 2011 2:27 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 1:22 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dumnezeu este dragoste.El este plin de bunatate si indurare.El mai da o sansa fiecarui om ca sa se intoarca la El.Chiar si pe tine te cheama,prin mine,prin toti care iti vorbesc despre El.De ce nu iti despietresti inima ,si nu lasi orgoliul tau de om?

Daca dumnezeul tau ar fi real, eu as prefera sa ard in Iad pe vecie decat sa-mi abandonez valorile morale si sa ling in fund un zeu care ucide dupa bunul sau plac, inclusiv copii nevinovati si indeamna oamenii la dezbinare si ura!

Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 5:21 pm

Acest Dumnezeu este insusi autorul valorilor morale.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 5:25 pm

Poate in lumea in care traiesti tu!

In mod sigur ca in lumea reala de pe pamant nu este nicio virtute si nici valoare morala, sa minti si sa prezinti minciunile din fantezia ta ca fiind adevaruri din realitate
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 7:36 pm

EmaLovesJesus a scris:
Acest Dumnezeu este insusi autorul valorilor morale.

In ce greseala esti Shocked cum poate sa fie un zeu care ucide copii un zeu autor de valori morale?Daca este asa cum zici tu,atunci crestinismul este o religie a groazei si cand te gandesti ca este predat si in scoli,iti dai seama ca lumea asta o sa mearga la pierzanie cu aceste valori ”morale” crestine? Parasiti religia groazei,veniti cu picioarele pe pamant cat mai este timp...
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 12:49 am

Dumnezeul meu nu ucide.Diavolul este un ucigasi si mincinos.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu propovaduieste Iubirea    Isus nu propovaduieste Iubirea  - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Isus nu propovaduieste Iubirea
Sus 
Pagina 7 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Iubirea este CALEA
» Este oare Isus "Calea" ?????
» Biserica lui Isus

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: