Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?

In jos 
+7
Fernando
DRAGOS
Black velvet
Apopii
EmaLovesJesus
Mihai12
Soimos
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 1:43 pm

EmaLovesJesus a scris:

Aha!Si cine este,ma rog,Domnul Soimos,de isi asuma autoritatea de a scoate din Biblie tot ceea ce nu ii place domniei lui?
Este un om rational care stie sa faca diferenta intre Dumnezeu si un criminal ucigas de crestini!

Ar trebui sa inveti si tu sa faci aceasta diferenta ...sau ptr tine este tot una daca vorbeste un criminal sau vorbeste Dumnezeu ...ptr ca si Dumnezeul tau este tot un ucigas?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 2:11 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Aha!Si cine este,ma rog,Domnul Soimos,de isi asuma autoritatea de a scoate din Biblie tot ceea ce nu ii place domniei lui?
Este un om rational care stie sa faca diferenta intre Dumnezeu si un criminal ucigas de crestini!

Ar trebui sa inveti si tu sa faci aceasta diferenta ...sau ptr tine este tot una daca vorbeste un criminal sau vorbeste Dumnezeu ...ptr ca si Dumnezeul tau este tot un ucigas?
Si eu sunt cat se poate de rationala,insa cand vine vorba despre credinta in Dumnezeu,stiu ca la El toate lucrurile sunt cu putinta.
Greu tare cu iertarea asta.Daca Dumnezeu poate sa ierte,de ce nu ai putea si tu sa ierti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 2:46 pm

EmaLovesJesus a scris:

Si eu sunt cat se poate de rationala,insa cand vine vorba despre credinta in Dumnezeu,
cea ce zici tu se numeste un oximoron!
Nu poti fi rational daca este vorba de credinta in Dumnezeu ptr ca credinta este in Dumnezeu este ea insasi irationala!

Citat :

stiu ca la El toate lucrurile sunt cu putinta.
Nu stii nimic ...doar crezi!
religia se bazeaza pe credinta si nu pe Stiinta

Citat :

Greu tare cu iertarea asta.Daca Dumnezeu poate sa ierte,de ce nu ai putea si tu sa ierti?
Ai dreptate cand zici asta!
Nu stiu daca vreodata fluviile planetei cu imensa lor cantitate de apa ii vor spala "spiritualitatea" de crimele bicisnice pe care le-a facut prin biserica sa!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 7:53 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Si eu sunt cat se poate de rationala,insa cand vine vorba despre credinta in Dumnezeu,
cea ce zici tu se numeste un oximoron!
Nu poti fi rational daca este vorba de credinta in Dumnezeu ptr ca credinta este in Dumnezeu este ea insasi irationala!

Citat :

stiu ca la El toate lucrurile sunt cu putinta.
Nu stii nimic ...doar crezi!
religia se bazeaza pe credinta si nu pe Stiinta

Citat :

Greu tare cu iertarea asta.Daca Dumnezeu poate sa ierte,de ce nu ai putea si tu sa ierti?
Ai dreptate cand zici asta!
Nu stiu daca vreodata fluviile planetei cu imensa lor cantitate de apa ii vor spala "spiritualitatea" de crimele bicisnice pe care le-a facut prin biserica sa!
Poate ca apele nu au puterea de a spala,dar cu certitudine ca sangele lui Isus,poate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 8:42 pm

EmaLovesJesus a scris:
Poate ca apele nu au puterea de a spala,dar cu certitudine ca sangele lui Isus,poate.
Poi ada-l aici sa-l sacrificam ...poate de sfantu ignat ... sa vedem daca sangele lui reda viata celor pe care biserica lui i-a ucis!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 9:05 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Poate ca apele nu au puterea de a spala,dar cu certitudine ca sangele lui Isus,poate.
Poi ada-l aici sa-l sacrificam ...poate de sfantu ignat ... sa vedem daca sangele lui reda viata celor pe care biserica lui i-a ucis!
Daca nu crezi, starea ta e ca oasele uscate, şi
Dumnezeu vrea ca oasele noastre uscate să învieze. Dumnezeu are cheia
rezolvării pentru aceste probleme. Acum veniţi la El şi ascultaţi glasul
Lui.
Doi, omul a cărui stare spirituală este ca oasele uscate are
nevoie de cuvântul lui Dumnezeu (4). V.4 spune: ”Şi El mi-a zis:
"Proroceşte despre oasele acestea şi spune-le: ,Oase uscate, ascultaţi
cuvântul Domnului!” Ce semnificaţie are această poruncă? Înseamnă ca
Ezechiel să se ducă la oasele uscate şi să le vorbească. V.5 şi 6 spun:
aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu către oasele acestea: ,Iată că voi face să
intre în voi un duh, şi veţi trăi. Vă voi pune tendoane, voi face să
crească pe voi carne, vă voi acoperi cu piele, voi pune duh în voi şi
veţi trăi. Şi veţi şti că Eu sunt Domnul." Ezechiel a făcut cum i se
poruncise. Vezi v. 7 şi 8: ”Şi pe când proroceam, s-a făcut un vuiet, şi
iată că s-a făcut o mişcare, şi oasele s-au apropiat unele de altele!
M-am uitat, şi iată, li s-au pus tendoane, carnea a crescut, şi le-a
acoperit pielea pe deasupra!” Observaţi puterea cuvântului lui Dumnezeu!
Când Ezechiel a prorocit doar cuvântul lui Dumnezeu şi poporul a
ascultat cuvântul lui Dumnezeu, atunci poporul israel ca oasele uscate a
înviat, a trăit. Aceasta este puterea cuvântului lui Dumnezeu. Dumnezeu
are putere şi îl poate învia pe cel mort. Lazăr a murit şi era de patru
zile în mormânt şi mirosea grea, dar Isus a strigat: „Lazăre, vino
afară”, atunci cel mort a înviat şi a ieşit din mormânt. Ioan 5:25
spune: ”Adevărat, adevărat vă spun că vine ceasul şi acum a şi venit,
când cei morţi vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu şi cei care-l vor
asculta vor trăi.” Dumnezeu a creat universul cu cuvântul Său şi va
învia pe cei morţi cu cuvântul Său.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 9:29 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Poate ca apele nu au puterea de a spala,dar cu certitudine ca sangele lui Isus,poate.
Poi ada-l aici sa-l sacrificam ...poate de sfantu ignat ... sa vedem daca sangele lui reda viata celor pe care biserica lui i-a ucis!
[font=Arial][size=12] Daca nu crezi, starea ta e ca oasele uscate, şi
Dumnezeu vrea ca oasele noastre uscate să învieze. Dumnezeu are cheia
rezolvării pentru aceste probleme. Acum veniţi la El şi ascultaţi glasul
Lui.
Doi, omul a cărui stare spirituală este ca oasele uscate are
nevoie de cuvântul lui Dumnezeu (4). V.4 spune: ”Şi El mi-a zis:
"Proroceşte despre oasele acestea şi spune-le: ,Oase uscate, ascultaţi
cuvântul Domnului!” Ce semnificaţie are această poruncă? Înseamnă ca
E]
Cei asta ...o predica?

poi asa pot si eu sa iti dau "moliftele Sfantului Vasile cel Mare" ca poate iasa din tine duhul minciunii si al necunoasterii
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 9:36 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Poi ada-l aici sa-l sacrificam ...poate de sfantu ignat ... sa vedem daca sangele lui reda viata celor pe care biserica lui i-a ucis!
[font=Arial][size=12] Daca nu crezi, starea ta e ca oasele uscate, şi
Dumnezeu vrea ca oasele noastre uscate să învieze. Dumnezeu are cheia
rezolvării pentru aceste probleme. Acum veniţi la El şi ascultaţi glasul
Lui.
Doi, omul a cărui stare spirituală este ca oasele uscate are
nevoie de cuvântul lui Dumnezeu (4). V.4 spune: ”Şi El mi-a zis:
"Proroceşte despre oasele acestea şi spune-le: ,Oase uscate, ascultaţi
cuvântul Domnului!” Ce semnificaţie are această poruncă? Înseamnă ca
E]
Cei asta ...o predica?

poi asa pot si eu sa iti dau "moliftele Sfantului Vasile cel Mare" ca poate iasa din tine duhul minciunii si al necunoasterii
Tu nu crezi ca Dumnezeu spune si mortii iau fiinta?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 9:48 pm

EmaLovesJesus a scris:

Tu nu crezi ca Dumnezeu spune si mortii iau fiinta?
Evident ca NU!
In religia lui Moise si in Tanach ...Dumnezeu adica Iehova ... nu promite nimanui viata vesnica!
de Noul Testament ...Dumnezeu nici nu a auzit!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 9:52 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Tu nu crezi ca Dumnezeu spune si mortii iau fiinta?
Evident ca NU!
In religia lui Moise si in Tanach ...Dumnezeu adica Iehova ... nu promite nimanui viata vesnica!
de Noul Testament ...Dumnezeu nici nu a auzit!
Pai sa iti explic eu.Omul este format din trup,duh si suflet.Dumnezeu ne-a creat din tarana,apoi a suflat peste om suflare de viata.Cand sotul meu a avut acel accident,ma uitam la el si era ca un cadavru,doar respiratia il tinea in viata.Cand omul moare,sufletul se intoarce la cel ce l-a trimis.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 10:32 pm

EmaLovesJesus a scris:

Pai sa iti explic eu.Omul este format din trup,duh si suflet.Dumnezeu ne-a creat din tarana,apoi a suflat peste om suflare de viata
Stii ce ...povestile astea sa le povestesti la copii sau la idioti!
Eu sunt suficient de matur incat sa imi dau seama ca raspunsurile la intrebarile mele sa le iau din Stiinta si nu din Credinta.
Faptul ca tu incerci sa ne prezintii credinta ta ca stiinta ...este dovada ca tu vrei sa ne convingi ca minciuna este mai adevarata ca Adevarul ... si asta este "lucrarea diavolului"!


Citat :
.Cand omul moare,sufletul se intoarce la cel ce l-a trimis.
da ...se intoarce de unde a venit! ...adica din Mama!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 6:53 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Pai sa iti explic eu.Omul este format din trup,duh si suflet.Dumnezeu ne-a creat din tarana,apoi a suflat peste om suflare de viata
Stii ce ...povestile astea sa le povestesti la copii sau la idioti!
Eu sunt suficient de matur incat sa imi dau seama ca raspunsurile la intrebarile mele sa le iau din Stiinta si nu din Credinta.
Faptul ca tu incerci sa ne prezintii credinta ta ca stiinta ...este dovada ca tu vrei sa ne convingi ca minciuna este mai adevarata ca Adevarul ... si asta este "lucrarea diavolului"!


Citat :
.Cand omul moare,sufletul se intoarce la cel ce l-a trimis.
da ...se intoarce de unde a venit! ...adica din Mama!
Atunci cand te intorci la Dumnezeu ,mintea ti se lumineaza,devii mai intelept,incepi sa pricepi lucrarile marete si minunate ale lui Dumnezeu.Exista o diferenta intre a dovedi o afirmatie si a accepta o afirmatie.Daca cineva ti-ar da raspunsuri rezonabile la cele mai importante intrebari si obiectii pe care le ai cu privire la crestinism-rezonabile pana acolo incat crestinismul pare adevarat,dincolo de orice indoiala rezonabila-ai deveni crestin?
Am observat ca oricate dovezi ti-am adus,tu nu esti dispus sa crezi.Eu cred ca necredinta ta se bazeaza pe vointa ta,nu doar pe intelectul tau.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 8:38 am

EmaLovesJesus a scris:

Atunci cand te intorci la Dumnezeu ,mintea ti se lumineaza,devii mai intelept,incepi sa pricepi lucrarile marete si minunate ale lui Dumnezeu.
Daca ar fi asa cum spui inseamna ca babele proaste si analfabete devin genii ...doar ptr ca sunt foarte credincioase.
Din pacate nu este asa, ptr ca credinta asa "a proasta" nu dezvolta intelectul ci il adoarme.

Citat :

Exista o diferenta intre a dovedi o afirmatie si a accepta o afirmatie.
Evident ca da!
Una este sa accepti ca atunci cand tuna ...Sfantu Ilie se bate cu Diavolii si alta este sa dovedesti ca tunetul se datoraza faptului ca aerul se dilata rapid datorita temperaturii ridicate a unui fulger!

Citat :

Daca cineva ti-ar da raspunsuri rezonabile la cele mai importante intrebari si obiectii pe care le ai cu privire la crestinism-rezonabile pana acolo incat crestinismul pare adevarat,dincolo de orice indoiala rezonabila-ai deveni crestin?
Sigur ca da!
Eu sunt un om cu mintea deschisa catre adevar ...nu ca tine care faci ce faci dar nu accepti adevarul NICIODATA!

Citat :

Am observat ca oricate dovezi ti-am adus,tu nu esti dispus sa crezi.Eu cred ca necredinta ta se bazeaza pe vointa ta,nu doar pe intelectul tau.
Tu nu ai adus nicio dovada ...ci doar senzatiile tale personale ....ba chiar ai considerat cuvintele unor oamenii primitivi sau a unui criminal mai importante decat cuvintele lui Dumnezeu ... deci in acest context eu ma pot considera muuuult mai credincios ca tine ptr ca eu macar am discernamantul sa fac diferenta intre vorba proasta a unui om primitiv, intre minciunile unui sarlatan criminal si Legea lui Yahwe!
Tu nu ai ascest discernamant !
La tine tot ce scrie in Biblie este adevarat chiar daca Legea lui Dumnezeu spune altceva decat omu primitiv fara alt rol in Biblie decat a imprastia prostii si a aburii lumea cu ele!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 9:51 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Atunci cand te intorci la Dumnezeu ,mintea ti se lumineaza,devii mai intelept,incepi sa pricepi lucrarile marete si minunate ale lui Dumnezeu.
Daca ar fi asa cum spui inseamna ca babele proaste si analfabete devin genii ...doar ptr ca sunt foarte credincioase.
Din pacate nu este asa, ptr ca credinta asa "a proasta" nu dezvolta intelectul ci il adoarme.

Citat :

Exista o diferenta intre a dovedi o afirmatie si a accepta o afirmatie.
Evident ca da!
Una este sa accepti ca atunci cand tuna ...Sfantu Ilie se bate cu Diavolii si alta este sa dovedesti ca tunetul se datoraza faptului ca aerul se dilata rapid datorita temperaturii ridicate a unui fulger!

Citat :

Daca cineva ti-ar da raspunsuri rezonabile la cele mai importante intrebari si obiectii pe care le ai cu privire la crestinism-rezonabile pana acolo incat crestinismul pare adevarat,dincolo de orice indoiala rezonabila-ai deveni crestin?


Tu nu ai adus nicio dovada ...ci doar senzatiile tale personale ....ba chiar ai considerat cuvintele unor oamenii primitivi sau a unui criminal mai importante decat cuvintele lui Dumnezeu ... deci in acest context eu ma pot considera muuuult mai credincios ca tine ptr ca eu macar am discernamantul sa fac diferenta intre vorba proasta a unui om primitiv, intre minciunile unui sarlatan criminal si Legea lui Yahwe!
Tu nu ai ascest discernamant !
La tine tot ce scrie in Biblie este adevarat chiar daca Legea lui Dumnezeu spune altceva decat omu primitiv fara alt rol in Biblie decat a imprastia prostii si a aburii lumea cu ele!

Draga Soimos,nu poti sa spui ca esti credincios,pentru ca tu nu crezi Cuvantul lui Dumnezeu.“Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca
să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire”
(2 Timotei 3:16)

Cat despre babute,nu trebuie ele sa cunoasca prea multe,important este ca au credinta si fac ceea ce trebuie!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 4:14 pm

EmaLovesJesus a scris:

Draga Soimos,nu poti sa spui ca esti credincios,pentru ca tu nu crezi Cuvantul lui Dumnezeu.
FOOOOAAARTE GRESIT!
Eu chiar cred in Cuvantul lui Dumnezeu...doar ca ptr mine Cuvantul lui Dumnezeu este STIINTA si nu credinta a proasta, iar scriptura in care gasim Cuvantul lui se numeste Matematica Fizica, Chimie Stiintele Naturii si altele!

Citat :

“Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu
Sa crezi asta este la fel cum ai crede ca si Povestea Porcului a lui Ion Creanga este insuflata de Dumnezeu!
Daca Dumnezeu tau insufla ceva ...voi crestinii nu ati mai fi furat scriptura Iudeilor pe care acestia au CANONIZAT-O ca Sfanta ...tocmai ptr ca NU ERA sfanta, si cum poate "Cuvantul lui Dumnezeu" sa nu fie sfant?!

Citat :

şi de folos
O fi fost ea de folos acum 2000 de ani ...acum avem alte scripturi care ne invata spre folosul nostru adevaruri bazate pe Cunoasterea Rationala (numite STIINTE) ... si nu credinta irationala!
Citat :

Cat despre babute,nu trebuie ele sa cunoasca prea multe,important este ca au credinta si fac ceea ce trebuie!
Pai acum ce faci ?
Te contrazici singura ? ...sau ai uitat ce ai scris ?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 5:19 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Draga Soimos,nu poti sa spui ca esti credincios,pentru ca tu nu crezi Cuvantul lui Dumnezeu.
FOOOOAAARTE GRESIT!
Eu chiar cred in Cuvantul lui Dumnezeu...doar ca ptr mine Cuvantul lui Dumnezeu este STIINTA si nu credinta a proasta, iar scriptura in care gasim Cuvantul lui se numeste Matematica Fizica, Chimie Stiintele Naturii si altele!

Citat :

“Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu
Sa crezi asta este la fel cum ai crede ca si Povestea Porcului a lui Ion Creanga este insuflata de Dumnezeu!
Daca Dumnezeu tau insufla ceva ...voi crestinii nu ati mai fi furat scriptura Iudeilor pe care acestia au CANONIZAT-O ca Sfanta ...tocmai ptr ca NU ERA sfanta, si cum poate "Cuvantul lui Dumnezeu" sa nu fie sfant?!

Citat :

şi de folos
O fi fost ea de folos acum 2000 de ani ...acum avem alte scripturi care ne invata spre folosul nostru adevaruri bazate pe Cunoasterea Rationala (numite STIINTE) ... si nu credinta irationala!
Citat :

Cat despre babute,nu trebuie ele sa cunoasca prea multe,important este ca au credinta si fac ceea ce trebuie!
Pai acum ce faci ?
Te contrazici singura ? ...sau ai uitat ce ai scris ?
Eu vorbeam despre babute.Uite ca ele stiu bine ce este mai important,deci sunt foarte inteligente.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 7:01 pm

EmaLovesJesus a scris:

Eu vorbeam despre babute.Uite ca ele stiu bine ce este mai important,deci sunt foarte inteligente.

Daca ar fi inteligente nu si-ar pierde timpul si banii la biserica!

Dar sunt atat de proaste incat nici nu stiu care este difrenta intre Craciun si Pasti

...asa ca ce sa mai pretinzi de la ele sa caute in Biblie sa vada daca Iahwe anunta ca va avea un fiu ...adica pe Dumnezeu Fiul... ptr ca asta ar trebui sa fie cel mai important subiect al Bibliei ...si vedem ca Iahwe ...adica DUMNEZEUL ...nu zice nimic despre Fiul Sau!

Si ele ca si tine se iau dupa un criminal recunoscut ca fiind cel mai mare excroc din Istoria Omenirii!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 7:35 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Eu vorbeam despre babute.Uite ca ele stiu bine ce este mai important,deci sunt foarte inteligente.

Daca ar fi inteligente nu si-ar pierde timpul si banii la biserica!

Dar sunt atat de proaste incat nici nu stiu care este difrenta intre Craciun si Pasti

...asa ca ce sa mai pretinzi de la ele sa caute in Biblie sa vada daca Iahwe anunta ca va avea un fiu ...adica pe Dumnezeu Fiul... ptr ca asta ar trebui sa fie cel mai important subiect al Bibliei ...si vedem ca Iahwe ...adica DUMNEZEUL ...nu zice nimic despre Fiul Sau!

Si ele ca si tine se iau dupa un criminal recunoscut ca fiind cel mai mare excroc din Istoria Omen


Tot ceea ce ne invata Apostolul Pavel este de la Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 8:58 pm

EmaLovesJesus a scris:


Tot ceea ce ne invata Apostolul Pavel este de la Dumnezeu.
Daaaa?
Ai tu vre-o dovada precum ca Iehova a spus/recunoscut acest lucru?

...sau iarasi MINTI ca de obicei?

La voi minciuna nu este un pacat?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 9:03 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Tot ceea ce ne invata Apostolul Pavel este de la Dumnezeu.
Daaaa?
Ai tu vre-o dovada precum ca Iehova a spus/recunoscut acest lucru?

...sau iarasi MINTI ca de obicei?

La voi minciuna nu este un pacat?
Sa vedem care este mincinosul.1 Galateni:

  • Evanghelia lui Pavel

    11
    Fraţilor, vă mărturisesc că Evanghelia propovăduită de mine nu este de obârşie omenească;

    12
    pentru că n-am primit-o, nici n-am învăţat-o de la vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos.

    13
    Aţi auzit, în adevăr, care era
    purtarea mea de altădată, în religia iudeilor. Cum, adică, prigoneam
    peste măsură de mult Biserica lui Dumnezeu şi făceam prăpăd în ea;

    14
    şi cum eram mai înaintat în religia
    iudeilor decât mulţi din neamul meu, de o vârstă cu mine. Eram
    însufleţit de o râvnă nespus de mare pentru datinile strămoşeşti.

    15
    Dar, când Dumnezeu – care m-a pus deoparte din pântecele maicii mele şi m-a chemat prin harul Său – a găsit cu cale

    16
    să descopere în mine pe Fiul Său, ca să-L vestesc între Neamuri, îndată, n-am întrebat pe niciun om,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 9:08 pm

EmaLovesJesus a scris:
[......
[/list]
Ma Ema ...tu iti bati joc de mine ? ... sau esti atata de "desteapta" incat nu stii ce e aia Iehova?

Eu am spus sa imi dai un verset in care IEHOVA SPUNE ...si nu Pavel ... si tu iarasi mi-l dai pe ucigasul ala .... probabil ca ala este "dumnezeul" tau!

Pai chiar nu ti-e rusine sa tot minti?

Dca continui tot asa ...ma faci sa cred ca pocaitii sunt niste lobotomizati!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 6:39 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
[......
[/list]
Ma Ema ...tu iti bati joc de mine ? ... sau esti atata de "desteapta" incat nu stii ce e aia Iehova?

Eu am spus sa imi dai un verset in care IEHOVA SPUNE ...si nu Pavel ... si tu iarasi mi-l dai pe ucigasul ala .... probabil ca ala este "dumnezeul" tau!

Pai chiar nu ti-e rusine sa tot minti?

Dca continui tot asa ...ma faci sa cred ca pocaitii sunt niste lobotomizati!
De ce,fiindca nu vrei tu sa accepti realitatea?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 7:41 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
[......
[/list]
Ma Ema ...tu iti bati joc de mine ? ... sau esti atata de "desteapta" incat nu stii ce e aia Iehova?

Eu am spus sa imi dai un verset in care IEHOVA SPUNE ...si nu Pavel ... si tu iarasi mi-l dai pe ucigasul ala .... probabil ca ala este "dumnezeul" tau!

Pai chiar nu ti-e rusine sa tot minti?

Dca continui tot asa ...ma faci sa cred ca pocaitii sunt niste lobotomizati!
De ce,fiindca nu vrei tu sa accepti realitatea?
Nu ... ptr ca nu imi raspunzi la intrebarea pusa si tot o intorci mincinos-smechereste cum iti dicteaza Tatal Minciunii caruia i te-ai vandut!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 8:48 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Ma Ema ...tu iti bati joc de mine ? ... sau esti atata de "desteapta" incat nu stii ce e aia Iehova?

Eu am spus sa imi dai un verset in care IEHOVA SPUNE ...si nu Pavel ... si tu iarasi mi-l dai pe ucigasul ala .... probabil ca ala este "dumnezeul" tau!

Pai chiar nu ti-e rusine sa tot minti?

Dca continui tot asa ...ma faci sa cred ca pocaitii sunt niste lobotomizati!
De ce,fiindca nu vrei tu sa accepti realitatea?
Nu ... ptr ca nu imi raspunzi la intrebarea pusa si tot o intorci mincinos-smechereste cum iti dicteaza Tatal Minciunii caruia i te-ai vandut!
Stii foarte bine ca urasc minciuna.Cred ca am dat dovada de verticalitate si ai reusit sa iti faci o parere despre mine ca om.Convingerile nu mi le poti schimba,orice ai spune tu.Sunt adanc inradacinate in mine si am cercetat ,am experimentat,sunt convinsa suta la suta ca am dreptate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 10:11 am

EmaLovesJesus a scris:

Stii foarte bine ca urasc minciuna.
Doar iti inchipui asta!
Daca ai uri minciuna ai recunoaste adevarul ...si anume ca nu exista niciun verset biblic in care Iehova sa zica ca l-a iertat pe falsul apostol Pavel , si ca Pavel actioneaza in numele sau!
Dar cum ti-e nu iti place sa recunosti adevarul, o dai intruna cu minciuna!

Citat :

Cred ca am dat dovada de verticalitate si ai reusit sa iti faci o parere despre mine ca om.
Verticaalitate da ...dar pe o cale gresita, ptr ca o tii intr-una in minciuna!
Sincer sa fiu, si te rog sa nu te superi, .. o parere foarte proasta nu ptr ca esti Ema ...ci ptr ca nu accepti sa recunosti ca nu stii ...sau ca acele versete in care afirmai tu ca Iehova l-a iertat pe Pavel .... nu exista!
Citat :

Convingerile nu mi le poti schimba,orice ai spune tu.
Nici nu ti-am cerut sa faci asta!
Dar dupa parerea mea ...orice om normal poate sa faca deosebirea intre adevar si minciuna mai ales atunci cand i se atrage atentia unde se gaseste minciuna.. de ex. cum un text scris si asumat de cei care l-au scris ...este prezentat de niste mincinosi ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu" ...asta este la fel cum ai contesta faptul ca Fratii Grimm au scris povestea Scufita Rosie si tu ai spune ca este Inspirata de Dumnezeu!

Iar cine nu accepta ADEVARUL ...trup din trupul lui Dumnezeu ...si slujeste cu incapatanare minciuna ...NU E OM! ...ci un vandut Tatalui Minciunii!

Citat :

Sunt adanc inradacinate in mine si am cercetat ,am experimentat,sunt convinsa suta la suta ca am dreptate.
Nu ai cercetat nimic!Daca ai fi facut-o ai fi aflat adevarul, in martterie de religie nu ai ce sa experimentezi ptr ca religia nu este stiinta ...si daca ar putea fi experimentata ...ar devenii stiinta si nu credinta!
Dar din cauza ca esti bine imbrobodita prin minciuni ...nici sa judeci corect nu mai esti capabila ...scuze ptr ca iti spun ast ...dar ca si om bineintentionat trebuie sa iti spun cum se vede adevarul din exterior!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Oricum   Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 10:58 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Stii foarte bine ca urasc minciuna.
Doar iti inchipui asta!
Daca ai uri minciuna ai recunoaste adevarul ...si anume ca nu exista niciun verset biblic in care Iehova sa zica ca l-a iertat pe falsul apostol Pavel , si ca Pavel actioneaza in numele sau!
Dar cum ti-e nu iti place sa recunosti adevarul, o dai intruna cu minciuna!

Citat :

Cred ca am dat dovada de verticalitate si ai reusit sa iti faci o parere despre mine ca om.
Verticaalitate da ...dar pe o cale gresita, ptr ca o tii intr-una in minciuna!
Sincer sa fiu, si te rog sa nu te superi, .. o parere foarte proasta nu ptr ca esti Ema ...ci ptr ca nu accepti sa recunosti ca nu stii ...sau ca acele versete in care afirmai tu ca Iehova l-a iertat pe Pavel .... nu exista!
Citat :

Convingerile nu mi le poti schimba,orice ai spune tu.
Nici nu ti-am cerut sa faci asta!
Dar dupa parerea mea ...orice om normal poate sa faca deosebirea intre adevar si minciuna mai ales atunci cand i se atrage atentia unde se gaseste minciuna.. de ex. cum un text scris si asumat de cei care l-au scris ...este prezentat de niste mincinosi ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu" ...asta este la fel cum ai contesta faptul ca Fratii Grimm au scris povestea Scufita Rosie si tu ai spune ca este Inspirata de Dumnezeu!

Iar cine nu accepta ADEVARUL ...trup din trupul lui Dumnezeu ...si slujeste cu incapatanare minciuna ...NU E OM! ...ci un vandut Tatalui Minciunii!

Citat :

Sunt adanc inradacinate in mine si am cercetat ,am experimentat,sunt convinsa suta la suta ca am dreptate.
Nu ai cercetat nimic!Daca ai fi facut-o ai fi aflat adevarul, in martterie de religie nu ai ce sa experimentezi ptr ca religia nu este stiinta ...si daca ar putea fi experimentata ...ar devenii stiinta si nu credinta!
Dar din cauza ca esti bine imbrobodita prin minciuni ...nici sa judeci corect nu mai esti capabila ...scuze ptr ca iti spun ast ...dar ca si om bineintentionat trebuie sa iti spun cum se vede adevarul din exterior!
Cred ca nici nu ma mai ostenesc sa iti raspund.Oricum,nu se prinde de tine .
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 11:20 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Stii foarte bine ca urasc minciuna.
Doar iti inchipui asta!
Daca ai uri minciuna ai recunoaste adevarul ...si anume ca nu exista niciun verset biblic in care Iehova sa zica ca l-a iertat pe falsul apostol Pavel , si ca Pavel actioneaza in numele sau!
Dar cum ti-e nu iti place sa recunosti adevarul, o dai intruna cu minciuna!

Citat :

Cred ca am dat dovada de verticalitate si ai reusit sa iti faci o parere despre mine ca om.
Verticaalitate da ...dar pe o cale gresita, ptr ca o tii intr-una in minciuna!
Sincer sa fiu, si te rog sa nu te superi, .. o parere foarte proasta nu ptr ca esti Ema ...ci ptr ca nu accepti sa recunosti ca nu stii ...sau ca acele versete in care afirmai tu ca Iehova l-a iertat pe Pavel .... nu exista!
Citat :

Convingerile nu mi le poti schimba,orice ai spune tu.
Nici nu ti-am cerut sa faci asta!
Dar dupa parerea mea ...orice om normal poate sa faca deosebirea intre adevar si minciuna mai ales atunci cand i se atrage atentia unde se gaseste minciuna.. de ex. cum un text scris si asumat de cei care l-au scris ...este prezentat de niste mincinosi ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu" ...asta este la fel cum ai contesta faptul ca Fratii Grimm au scris povestea Scufita Rosie si tu ai spune ca este Inspirata de Dumnezeu!

Iar cine nu accepta ADEVARUL ...trup din trupul lui Dumnezeu ...si slujeste cu incapatanare minciuna ...NU E OM! ...ci un vandut Tatalui Minciunii!

Citat :

Sunt adanc inradacinate in mine si am cercetat ,am experimentat,sunt convinsa suta la suta ca am dreptate.
Nu ai cercetat nimic!Daca ai fi facut-o ai fi aflat adevarul, in martterie de religie nu ai ce sa experimentezi ptr ca religia nu este stiinta ...si daca ar putea fi experimentata ...ar devenii stiinta si nu credinta!
Dar din cauza ca esti bine imbrobodita prin minciuni ...nici sa judeci corect nu mai esti capabila ...scuze ptr ca iti spun ast ...dar ca si om bineintentionat trebuie sa iti spun cum se vede adevarul din exterior!
În timp ce un bărbat își schimba roata la maşină, baiețelul lui de 4
ani a luat o piatră ascuţită și a început să zgârie aripa bolidului
cumpărat de curând. Mânios, bărbatul a luat mânuța copilului şi a
lovit-o de multe ori, uitând că are în mână o cheie. Ajuns la spital cu
mâna sfărâmată, copilul și-a pierdut toate degetele. Când a deschis
ochii și și-a văzut tatăl, băiețelul a întrebat cu ochii plini de
durere: „Tati, îmi vor crește degetele la loc?” Bărbatul n-a putut
răspunde. Cu noduri în gât și fiori în stomac, s-a întors la automobil
și l-a lovit. De mai multe ori. Devastat de propriile lui fapte, stând
în fata mașinii, a privit zgârieturile. Copilul scrisese: „Tati, te iubesc” !
Azi, spune Andrei Pleșu, nu ne mai definim prin ceea ce suntem, ci
prin ceea ce respingem. Respingând iubirea, alegem mânia, respingând
oamenii, alegem lucrurile, respingând sfințenia, alegem păcatul,
respingând biserica, alegem discoteca.

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 11:38 am

EmaLovesJesus a scris:
Cred ca nici nu ma mai ostenesc sa iti raspund.Oricum,nu se prinde de tine .

ok Ha ha ha, avem si noi un mare avantaj, nu se prinde raul de noi grin

EmaLovesJesus a scris:
În timp ce un bărbat își schimba roata la maşină, baiețelul lui de 4
ani a luat o piatră ascuţită și a început să zgârie aripa bolidului
cumpărat de curând. Mânios, bărbatul a luat mânuța copilului şi a
lovit-o de multe ori, uitând că are în mână o cheie. Ajuns la spital cu
mâna sfărâmată, copilul și-a pierdut toate degetele. Când a deschis
ochii și și-a văzut tatăl, băiețelul a întrebat cu ochii plini de
durere: „Tati, îmi vor crește degetele la loc?” Bărbatul n-a putut
răspunde. Cu noduri în gât și fiori în stomac, s-a întors la automobil
și l-a lovit. De mai multe ori. Devastat de propriile lui fapte, stând
în fata mașinii, a privit zgârieturile. Copilul scrisese: „Tati, te iubesc” !
Azi, spune Andrei Pleșu, nu ne mai definim prin ceea ce suntem, ci
prin ceea ce respingem. Respingând iubirea, alegem mânia, respingând
oamenii, alegem lucrurile, respingând sfințenia, alegem păcatul,
respingând biserica, alegem discoteca.

Da, voi treceti dintr-o extrema in alta, iesiti din beserica si in loc sa faceti lucruri bune, va apucati de alte prostii...

Respectivul tata, probabil ca intr-o viata anterioara respectase foarte bine invataturile bebliei si fusese inchizitor!

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Ghetele

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Fierastraul
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 11:59 am

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Cred ca nici nu ma mai ostenesc sa iti raspund.Oricum,nu se prinde de tine .

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 758167990 Ha ha ha, avem si noi un mare avantaj, nu se prinde raul de noi Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 2222139670

EmaLovesJesus a scris:
În timp ce un bărbat își schimba roata la maşină, baiețelul lui de 4
ani a luat o piatră ascuţită și a început să zgârie aripa bolidului
cumpărat de curând. Mânios, bărbatul a luat mânuța copilului şi a
lovit-o de multe ori, uitând că are în mână o cheie. Ajuns la spital cu
mâna sfărâmată, copilul și-a pierdut toate degetele. Când a deschis
ochii și și-a văzut tatăl, băiețelul a întrebat cu ochii plini de
durere: „Tati, îmi vor crește degetele la loc?” Bărbatul n-a putut
răspunde. Cu noduri în gât și fiori în stomac, s-a întors la automobil
și l-a lovit. De mai multe ori. Devastat de propriile lui fapte, stând
în fata mașinii, a privit zgârieturile. Copilul scrisese: „Tati, te iubesc” !
Azi, spune Andrei Pleșu, nu ne mai definim prin ceea ce suntem, ci
prin ceea ce respingem. Respingând iubirea, alegem mânia, respingând
oamenii, alegem lucrurile, respingând sfințenia, alegem păcatul,
respingând biserica, alegem discoteca.

Da, voi treceti dintr-o extrema in alta, iesiti din beserica si in loc sa faceti lucruri bune, va apucati de alte prostii...

Respectivul tata, probabil ca intr-o viata anterioara respectase foarte bine invataturile bebliei si fusese inchizitor!

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Ghetele

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Fierastraul
In care alta viata?Omul se naste o singura data apoi moare dupa care vine judecata!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:42 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Stii foarte bine ca urasc minciuna.
Doar iti inchipui asta!
Daca ai uri minciuna ai recunoaste adevarul ...si anume ca nu exista niciun verset biblic in care Iehova sa zica ca l-a iertat pe falsul apostol Pavel , si ca Pavel actioneaza in numele sau!
Dar cum ti-e nu iti place sa recunosti adevarul, o dai intruna cu minciuna!

Citat :

Cred ca am dat dovada de verticalitate si ai reusit sa iti faci o parere despre mine ca om.
Verticaalitate da ...dar pe o cale gresita, ptr ca o tii intr-una in minciuna!
Sincer sa fiu, si te rog sa nu te superi, .. o parere foarte proasta nu ptr ca esti Ema ...ci ptr ca nu accepti sa recunosti ca nu stii ...sau ca acele versete in care afirmai tu ca Iehova l-a iertat pe Pavel .... nu exista!
Citat :

Convingerile nu mi le poti schimba,orice ai spune tu.
Nici nu ti-am cerut sa faci asta!
Dar dupa parerea mea ...orice om normal poate sa faca deosebirea intre adevar si minciuna mai ales atunci cand i se atrage atentia unde se gaseste minciuna.. de ex. cum un text scris si asumat de cei care l-au scris ...este prezentat de niste mincinosi ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu" ...asta este la fel cum ai contesta faptul ca Fratii Grimm au scris povestea Scufita Rosie si tu ai spune ca este Inspirata de Dumnezeu!

Iar cine nu accepta ADEVARUL ...trup din trupul lui Dumnezeu ...si slujeste cu incapatanare minciuna ...NU E OM! ...ci un vandut Tatalui Minciunii!

Citat :

Sunt adanc inradacinate in mine si am cercetat ,am experimentat,sunt convinsa suta la suta ca am dreptate.
Nu ai cercetat nimic!Daca ai fi facut-o ai fi aflat adevarul, in martterie de religie nu ai ce sa experimentezi ptr ca religia nu este stiinta ...si daca ar putea fi experimentata ...ar devenii stiinta si nu credinta!
Dar din cauza ca esti bine imbrobodita prin minciuni ...nici sa judeci corect nu mai esti capabila ...scuze ptr ca iti spun ast ...dar ca si om bineintentionat trebuie sa iti spun cum se vede adevarul din exterior!
Cred ca nici nu ma mai ostenesc sa iti raspund.Oricum,nu se prinde de tine .
Ai dreptate !
...de mine nu se prinde MINCIUNA ...tot asa cum de tine nu se prinde Adevarul!
Tu ce ai inteles din postarea mea anteriora ...si daca ai inteles ceva si nu esti de acord cu ce am spus ...de ce nu imi DOVEDESTI ca nu am dreptate ci doar imi repeti asa intruna ca nu am dreptate dar ... fara nicio dovada?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 1:32 pm


Nu ti-am mai raspuns pentru ca m-am suparat ca mi-ai scris ca ai o parere proasta despre mine.Si apoi ti-am tot adus dovezi despre Pavel ca nu facea altceva decat voia lui Dumnezeu,dar tu le consideri insuficiente.Ma faci mincinoasa,irationala,ce sa mai zic?
]
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 1:50 pm

EmaLovesJesus a scris:


Si apoi ti-am tot adus dovezi despre Pavel ca nu facea altceva decat voia lui Dumnezeu,dar tu le consideri insuficiente.Ma faci mincinoasa,irationala,ce sa mai zic?
]
Cum sa am o parere bun daca tu imi aduci ca "dovada" vorbele lui Purandel ...in loc de vorbele lui Dumnezeu=Iehova!

Cand o sa-mi arati versetul din VT unde vorbeste Iehova, ptr ca Iehova este doar in VT ...o sa imi schimb parerea despre tine!

NT = Evanghelii = Vesti bune ...aduse de oamenii care s-au bucurt de nasetrea celui care singur se recunoaste ca Lucifer/Luceafar!

Asa ca NT nu are nimic cu Iehova/Yahwe/YHWH ci cu Cristosul, care era stapan pe legiunile de Diavoli (vezi scena cu porcii in mare) si se lauda ca este stapanul cheilor Iadului...pe care evanghelistii in numesc satana (vezi Luca) sau Tatal ceresc il numeste Diavol (vezi Apoc12.12) ...iar tu il numesti Dumnezeul tau ...pesemne ca uiti ...sau nu stii ....ca mai este si un alt Dumnezeu numit Iehova!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 1:53 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Si apoi ti-am tot adus dovezi despre Pavel ca nu facea altceva decat voia lui Dumnezeu,dar tu le consideri insuficiente.Ma faci mincinoasa,irationala,ce sa mai zic?
]
Cum sa am o parere bun daca tu imi aduci ca "dovada" vorbele lui Purandel ...in loc de vorbele lui Dumnezeu=Iehova!

Cand o sa-mi arati versetul din VT unde vorbeste Iehova, ptr ca Iehova este doar in VT ...o sa imi schimb parerea despre tine!

NT = Evanghelii = Vesti bune ...aduse de oamenii care s-au bucurt de nasetrea celui care singur se recunoaste ca Lucifer/Luceafar!

Asa ca NT nu are nimic cu Iehova/Yahwe/YHWH ci cu Cristosul, care era stapan pe legiunile de Diavoli (vezi scena cu porcii in mare) si se lauda ca este stapanul cheilor Iadului!
Adica ar trebui sa trec de cealalta parte doar ca sa iti faci tu o parere buna despre mine!Miza este prea mare ca sa pot sa risc.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 2:35 pm

EmaLovesJesus a scris:

Adica ar trebui sa trec de cealalta parte doar ca sa iti faci tu o parere buna despre mine!Miza este prea mare ca sa pot sa risc.
Care parte si care miza?
Tu ai spus ca Dumnezeul cel cu Legea ...l-a iertat pe Pavel?
Si eu ti-am cerut ca tu sa aduci dovezi in sprijinil afirnatiei tale ...ca altfel esti considerata o MINCINOASA

Si tu nu ai adus nicio doavada din care sa reiasa ca afirmatia ta este adevarata, si anume ca Dumnezeu Tatal adica Iehova ...cel care judeca dupa LEGE ... l-a iertat pe criminalul Pavel ptr crimele facute!
Atata tot!

Nicio miza ...dar totusi o schimbare ...acea din a nu mai vorbi intruna minciuni in aceea a spune adevarul!

Si fac pariu c Dumnezeu nu se supara cand zici adevarul si daca te lapezi de minciuna!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?
Sus 
Pagina 8 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
» De ce Iisus Hristos nu este diavolul
» Este si Dumnezeu un credincios?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: