Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?

In jos 
+13
Black velvet
Fernando
EmaLovesJesus
DRAGOS
IQ100
Alin Soimosi
Mihai12
Apopii
remussatala
nefertiti
Anticristul
desan
Soimos
17 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 10:24 am

Black velvet a scris:
Da tu cum de suporti sa faci parte dintr-o religie a raului, care a determinat pe slujitorii sai sa comita zeci de milioane de crime inumane? Cum de suporti sa te privesti in oglinda si sa nu scuipi?
Doar un prost afirma ca religia a determinat omul sa comita crime. AM ZIS: DOAR UN PROST FACUT GRAMADA.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 11:15 am

Mihai12 a scris:
Black velvet a scris:
Da tu cum de suporti sa faci parte dintr-o religie a raului, care a determinat pe slujitorii sai sa comita zeci de milioane de crime inumane? Cum de suporti sa te privesti in oglinda si sa nu scuipi?
Doar un prost afirma ca religia a determinat omul sa comita crime. AM ZIS: DOAR UN PROST FACUT GRAMADA.

Dar oare cat de prost sa fi incat sa nu constientizezi ca credinciosii religiosi au ca indreptar de viata Biblia, si Biblia este plina de indemnuri la crima?

Si te mai intreb, bineinteles retoric, cat de incult oare trebuie sa fi incat sa nu stii ca milioane de vrajitoare (numai in Germania exista documente care atesta ca au fost ucise peste1,3 milioane de vrajitoare) au fost comise pe baza unui verset biblic care indemna sa ucizi vrajitoarele !
Iata dovada:
(Exod 22,18. Pe vrăjitori să nu-i lăsaţi să trăiască!

Mai Mihai, tu inca nu stii ca toate afirmatiile noastre sunt bazate pe DO-VEZI sau nu vezi?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 11:19 am

Soimos a scris:
Dar oare cat de prost sa fi incat sa nu constientizezi ca credinciosii religiosi au ca indreptar de viata Biblia, si Biblia este plina de indemnuri la crima?
Dar cat de prost( poti fi?) sa nu stii sa faci diferenta intre VT si NT si sa realizezi ca indemnurile la crima( pedeapsa) sunt in VT si nu in cel nou?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 11:38 am

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Dar oare cat de prost sa fi incat sa nu constientizezi ca credinciosii religiosi au ca indreptar de viata Biblia, si Biblia este plina de indemnuri la crima?
Dar cat de prost( poti fi?) sa nu stii sa faci diferenta intre VT si NT si sa realizezi ca indemnurile la crima( pedeapsa) sunt in VT si nu in cel nou?
Da oare cat de prost trebuie sa fii sa nu faci diferenta intre cele spuse de Dumnezeu (in VT) ... si intre cele spuse de un om ...dar si ala un criminal si sarlatan adica Pavel si evanghelistii lui care au scris NT!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 11:50 am

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Dar oare cat de prost sa fi incat sa nu constientizezi ca credinciosii religiosi au ca indreptar de viata Biblia, si Biblia este plina de indemnuri la crima?
Dar cat de prost( poti fi?) sa nu stii sa faci diferenta intre VT si NT si sa realizezi ca indemnurile la crima( pedeapsa) sunt in VT si nu in cel nou?
Da oare cat de prost trebuie sa fii sa nu faci diferenta intre cele spuse de Dumnezeu (in VT) ... si intre cele spuse de un om ...dar si ala un criminal si sarlatan adica Pavel si evanghelistii lui care au scris NT!
Mai bea o gura de apa, poate iti revii Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 12:30 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Dar oare cat de prost sa fi incat sa nu constientizezi ca credinciosii religiosi au ca indreptar de viata Biblia, si Biblia este plina de indemnuri la crima?
Dar cat de prost( poti fi?) sa nu stii sa faci diferenta intre VT si NT si sa realizezi ca indemnurile la crima( pedeapsa) sunt in VT si nu in cel nou?
Da oare cat de prost trebuie sa fii sa nu faci diferenta intre cele spuse de Dumnezeu (in VT) ... si intre cele spuse de un om ...dar si ala un criminal si sarlatan adica Pavel si evanghelistii lui care au scris NT!
Mai bea o gura de apa, poate iti revii Wink

Tocmai raspunsul pe care l-ai dat dovedeste ca te-am incuiat!

Pai cat de inteligent trebuie sa fii sa renunti la Legea lui Dumnezeu care pedepseste crima, ptr Legile unui criminal care stiind ca nu va fi mantuit de Dumnezeu promite "calea lui de mantuire" altor criminali ca el?

Sau nu stii ca la pocaiti sunt primiti toti borfasii, betivii si curvele care sunt mintite ca Legea lui Dumnezeu este nedreapta si prefera sa urmeze legea unui criminal sarlatan care le iarta crimele ?

Oare nu iti dai seama ca mantuirea prin credinta vine de la Dracu?
Iar cea prin Fapte savarsite conform Legii (vezi Decalogul) vine de la Dumnezeu?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 12:33 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:

Da oare cat de prost trebuie sa fii sa nu faci diferenta intre cele spuse de Dumnezeu (in VT) ... si intre cele spuse de un om ...dar si ala un criminal si sarlatan adica Pavel si evanghelistii lui care au scris NT!
Mai bea o gura de apa, poate iti revii Wink

Tocmai raspunsul pe care l-ai dat dovedeste ca te-am incuiat!

Pai cat de inteligent trebuie sa fii sa renunti la Legea lui Dumnezeu care pedepseste crima, ptr Legile unui criminal care stiind ca nu va fi mantuit de Dumnezeu promite "calea lui de mantuire" altor criminali ca el?

Sau nu stii ca la pocaiti sunt primiti toti borfasii, betivii si curvele care sunt mintite ca Legea lui Dumnezeu este nedreapta si prefera sa urmeze legea unui criminal sarlatan care le iarta crimele ?

Oare nu iti dai seama ca mantuirea prin credinta vine de la Dracu?
Iar cea prin Fapte savarsite conform Legii (vezi Decalogul) vine de la Dumnezeu?
Daaaa, ce m-ai incuiat ma de nici nu mai pot iesi tavaleala
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 12:35 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Dar oare cat de prost sa fi incat sa nu constientizezi ca credinciosii religiosi au ca indreptar de viata Biblia, si Biblia este plina de indemnuri la crima?
Dar cat de prost( poti fi?) sa nu stii sa faci diferenta intre VT si NT si sa realizezi ca indemnurile la crima( pedeapsa) sunt in VT si nu in cel nou?

Bai Mihai12, tu cat de batut in cap cu lingura prostiei trebuie sa fii incat sa te dai crestin, dar sa nu stii cel mai elementar lucru posibil, ca VT impreuna cu NT formeaza scriptura voastra numita biblie. Dar tu nu esti numai batut in capul pe care-l tii pe gat ca sa nu-ti ploua in el, tu esti si perfid, adica incerci sa induci in eroare lumea, doar, doar, s-or mai gasi si alti prosti care sa te creada!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 12:39 pm

Biblia ne indeamna la bine.Este scris ca inainte era legea ochi pentru ochi si dinte pentru dinte,dar acum Domnul Isus spune faceti bine celor ce va urasc,binecuvantati pe cei ce va blastama,etc.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 12:53 pm

EmaLovesJesus a scris:
Biblia ne indeamna la bine.

Asta inseamna ca tu inca nu ai citit biblia sau daca ai citit-o ai folosit niste ochelari speciali care ti-au selectat doar cateva versete din ea!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 2:43 pm

Black velvet a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Dar oare cat de prost sa fi incat sa nu constientizezi ca credinciosii religiosi au ca indreptar de viata Biblia, si Biblia este plina de indemnuri la crima?
Dar cat de prost( poti fi?) sa nu stii sa faci diferenta intre VT si NT si sa realizezi ca indemnurile la crima( pedeapsa) sunt in VT si nu in cel nou?

Bai Mihai12, tu cat de batut in cap cu lingura prostiei trebuie sa fii incat sa te dai crestin, dar sa nu stii cel mai elementar lucru posibil, ca VT impreuna cu NT formeaza scriptura voastra numita biblie. Dar tu nu esti numai batut in capul pe care-l tii pe gat ca sa nu-ti ploua in el, tu esti si perfid, adica incerci sa induci in eroare lumea, doar, doar, s-or mai gasi si alti prosti care sa te creada!
Pentru binele tau, da-te cu capul de pereti poate revii la normalitate. Esti prea mic si neinsemnat ca sa-ti dau atentie.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 3:54 pm

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Biblia ne indeamna la bine.

Asta inseamna ca tu inca nu ai citit biblia sau daca ai citit-o ai folosit niste ochelari speciali care ti-au selectat doar cateva versete din ea!

Dumnezeu ne indeamna la fapte bune.Chiar si celor care ne fac raul,trebuie sa le raspundem cu bine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 4:24 pm

EmaLovesJesus a scris:


Dumnezeu ne indeamna la fapte bune.Chiar si celor care ne fac raul,trebuie sa le raspundem cu bine.
Iti dai seam ceharababura ar fi pe pamant daca v-ar indemna pe fata sa faceti rau ...ptr ca el fatis tot va indeamna sa facti raul atunci cand va spune ca nu veti fi judecati dupa Faptele voastre ci va puteti mantui ucigand, curvind sau furand atat cat va doreste inima, cu conditia ca apoi sa va pocaiti si sa credeti in Isus=Christos!

ce indemn vrei mai clar decat asta... si cum altfel ar fi ajuns biserica noutestamentara un adevarat cuib de hoti si de tarfe imbatranite in desfrau, daca nu ar fi existat aceasta "lege"?
Evident ca persoanele de fata se exclud asa ca intotdeauna!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 5:15 pm

Dragul meu,eu am parasit raul in momentul cand L-am intalnit pe Isus.De atunci,sunt un om nou.Cele vechi s-au dus.Iata ca toate lucrurile s-au facut noi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 5:21 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dragul meu,eu am parasit raul in momentul cand L-am intalnit pe Isus.De atunci,sunt un om nou.Cele vechi s-au dus.Iata ca toate lucrurile s-au facut noi.
Ce rau mai fata? Ai omorat pe cineva?
Sa iubesti din tot sufletul nu este rau ...ci este lasat de Creator si asta nu inseamna nimic rau, chiar daca te indragostesti de mai multe ori!

Mai rau este treaba cu "intalnitul cu Isus" ptr ca aceasta "intalnire" nu s-a produs decat in imaginatia ta, iar faptul ca tu consideri asta o realitate ...este singurul lucru ingrijorator!

Mult mai normal era sa accepti sa respecti constient invataturile lui Isus si Legile lui Dumnezeu, dar totusi cu discenamantul necesar sa nu confunzi o invatatura cu Legea ...si nu sa ai intalniri de gradul III cu personaje decedate acum 2000 de ani!
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 7:21 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dragul meu,eu am parasit raul in momentul cand L-am intalnit pe Isus.De atunci,sunt un om nou.Cele vechi s-au dus.Iata ca toate lucrurile s-au facut noi.

Atunci ai parasit binele,adica viata normala si ai dat in delir mistic,iar dupa cum vorbesti doar tratamentul injectabil te mai scapa.Singura n-ai cum sa iesi din acest delir,pentru ca oricarui delirant propriile halucinatii i se par realitate.Pentru tine argumentele n-au valoare,ca tu traiesti in alta lume.Raul are mijloace nebanuite pentru a suci mintile oamenilor...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 8:21 pm

Fernando a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Dragul meu,eu am parasit raul in momentul cand L-am intalnit pe Isus.De atunci,sunt un om nou.Cele vechi s-au dus.Iata ca toate lucrurile s-au facut noi.

Atunci ai parasit binele,adica viata normala si ai dat in delir mistic,iar dupa cum vorbesti doar tratamentul injectabil te mai scapa.Singura n-ai cum sa iesi din acest delir,pentru ca oricarui delirant propriile halucinatii i se par realitate.Pentru tine argumentele n-au valoare,ca tu traiesti in alta lume.Raul are mijloace nebanuite pentru a suci mintile oamenilor...

Uau ce dur i-ai mai zis-o!
Poate ca socul vorbelor tale o vor trezi din somnul ratiunii
...parca cam asaa a zis Goya:

"Somnul ratiunii naste/face monstrii"

Sau nu?
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 8:27 pm

Soimos a scris:
Fernando a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Dragul meu,eu am parasit raul in momentul cand L-am intalnit pe Isus.De atunci,sunt un om nou.Cele vechi s-au dus.Iata ca toate lucrurile s-au facut noi.

Atunci ai parasit binele,adica viata normala si ai dat in delir mistic,iar dupa cum vorbesti doar tratamentul injectabil te mai scapa.Singura n-ai cum sa iesi din acest delir,pentru ca oricarui delirant propriile halucinatii i se par realitate.Pentru tine argumentele n-au valoare,ca tu traiesti in alta lume.Raul are mijloace nebanuite pentru a suci mintile oamenilor...

Uau ce dur i-ai mai zis-o!
Poate ca socul vorbelor tale o vor trezi din somnul ratiunii
...parca cam asaa a zis Goya:

"Somnul ratiunii naste/face monstrii"

Sau nu?

Asa a zis si eu am intrat aici tocmai pentru a ajuta oamenii sa se trezeasca din acest somn si sa vada ca slujesc RAUL si sa inteleaga ca slujindu-l contribuie fiecare la degradarea speciei umane.Eu sper sa o ajute sa se trezeasca,ca de asta am zis.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 9:08 pm

Fernando a scris:
pentru a ajuta oamenii sa se trezeasca din acest somn

Acesta este si scopul forumului, de a ajuta oamenii sa se trezeasca din somnul in care-i adancesc religiile, rupandu-i de realitate.

Un om rupt de realitate nu este de folos nici familiei sale, nici lui insusi si nici societatii in care traieste. Un religios este de folos doar reprezentantilor religiosi, mai precis buzunarelor acestora.

Banii oamenilor, decat sa se duca pentru constructia de biserici, mai bine sa fie folositi pentru a construi scoli, spitale, autostrazi si nu in ultimul rand in cercetare, domeniu atat de necesar progresului societatii omenesti!

Ii intreb pe religiosi: dumnezeul lor chiar avea nevoie de 18.000 de biserici in Romania? La ce-i folosesc bisericile stil cazemata, care inghit fiecare sute de milioane de EURO?

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 3478867883_64395d590a

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 278775800px-Catedrala_Ortodoxa_Bacau

Sau bisericile poleite cu aur, dumnezeul lor chiar iubeste atat de mult acest metal?

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 4
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 31, 2011 11:41 pm

Am impresia ca voi ziceti raului bine si binelui,rau.Cred ca esti un caz pierdut.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 3:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Am impresia ca voi ziceti raului bine si binelui,rau.Cred ca esti un caz pierdut.

Priviti oameni buni ce inseamna binele pentru acesti sectanti ipocriti, care vin aici si incearca sa faca propaganda RAULUI vanzandu-ne noua cioara lor vopsita. Ei se inchina unui zeu RAU pe care-l numesc BUN si uite ce fac! Apoi ne invata pe noi ce inseamna morala dumnezeului lor doh

Bomba cu pedofili explodeaza in Comunitatea Penticostala Cluj

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Tot-asta

In articolul de fata va prezentam o ancheta realizata de Rev Ioan PopReligious & human rights observer. Episcopul Aurel R. Moldovanu, conducerea C.R.P. Cluj si pastorii seniori penticostali clujeni Gheorghe Amza (Biserica Speranta Marasti Cluj), Alexandru S. Negruser (Biserica 5 S. Albini Cluj) si Stan Gheorghe (Biserica Zorilor Cluj) tolereaza si inchid ochii la aceste mari crime si sacrilegii, desi au fost sesizati despre aceste grave abuzuri si infractiuni inca din anul 2008.

Ele au fost voalat si estompat descrise in articolul demascator postat de Dr. Daniel Manastireanu, Director al World Vision USA, in articolul “Biserica si abuzul sexual”, inserat aici: http://danutm.wordpress.com/2008/07/28/biserica-si-abuzul-sexual/
Unul din medicii penticostali care a oferit asistenta pediatrica si psihologica uneia dintre minorele violate, minora ce avusese anterior o tentativa de suicid, a fost la randul ei batuta bestial, in mod repetat, de catre sotul ei penticostal, antreprenor in constructii, fara sa suporte niciun fel de consecinte disciplinare. Individul a amenajat gratuit clinica privata a pastorului dr. Gheorghe Amza, de la Biserica Penticostala “Speranta” Marasti Cluj-Napoca!

In plus, medicul curant penticostal curajos, dupa ce a fost batuta bestial de sotul ei penticostal, fiindu-i confiscate bunurile personale si laptop-ul medical, a fost alungata apoi din casa ei si s-a refugiat timp de trei luni la camera de garda medicala a Misiunii Americane Family Aid Fundation, la groapa de gunoi a Clujului de la Pata Rat!

Fata in fata cu aceste crime, abuzuri si atrocitati tolerate si nepedepsite de Episcopia C.R.P. Cluj, unul dintre violatori fiind inca pastor in functiune in judetul Cluj, cerem Secretarului de Stat Pentru Culte si Parchetului de pe langa I.C.C.J. a Romaniei sa promoveze un proiect de Ordonanta de Guvern pentru scoaterea in afara legii a Cultului Penticostal inuman din Romania si examinarea psihiatrica obligatorie a episcopilor si pastorilor penticostali.
Rev. Ioan Pop, Religious & human rights observer in Romania
Strada Dunarii nr. 101, Cluj-Napoca, Telefon 0721.734.111”

Sursa articolului
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 10:38 pm

Sunt si cazuri nefericite,izolate.Dar asta nu se poate generaliza.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 10:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Sunt si cazuri nefericite,izolate.Dar asta nu se poate generaliza.

Gresesti grav de tot!

Cand crezi ca ca esti un parinte spiritual, NU AI VOIE sa faci asa ceva!
Una este sa greseasca o persoana needucata...si cu totul altceva este sa faca asemenea lucruri un slujitor al lui Dumnezeu!

Daca ar exista un Dumnezeu...asa cum vcrezi tu ... in mod sigur ca l-ar fi lovit fulgerul pe loc chiar atunci cand i-a trecut prin cap sa o faca!

dar cum nu exista niciun Dumnezeu ...poate il primiti la voi in biserica ptr tulve si borfasi ...ca si el tot in aceste doua categorii se incadreaza...deci in mod sigur ca aveti un loc si ptr el...nu?



Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 10:50 pm

Asemenea specimene sunt excluse din Biserica.Cei care fac greseli si incalca regulamentul de ordine interioara,sunt exclusi.Nu te bucura prea tare!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 10:55 pm

EmaLovesJesus a scris:
Asemenea specimene sunt excluse din Biserica.Cei care fac greseli si incalca regulamentul de ordine interioara,sunt exclusi.Nu te bucura prea tare!
Pai cum ...iarasi va contraziceti?
Poi poate il da afara din functie ...dar nu si din calitatea de pocait... ptr ca altfel bisericile noutestamentare nu ar fi biserici facute de borfasi si criminali ptr alti criminali, tulve si borfasi care doresc sa fie iertati de Dracu ... ci ar fi un fel de elita puritana societatiii ... si nu o adunatura de oameni asociali si cel putin dubiosi cum este acuma!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 8:33 am

Cred ca printre atei gasim mult mai multe exemplare ca cele enumerate de tine.Dar diferenta o face Dumnezeu.Ei sunt pacatosi iertati care au avut un moment in care L-au intalnit pe Mantuitorul si s-au cait si pocait de faptele lor.Ti-am spus si ti-o repet.Nu toti au fost asa cum crezi tu.Sunt oameni cu principii si valori care L-au intalnit pe Isus si au dorit sa se apropie si mai mult de El prin modul lor de viata.De pilda copiii mei de mici au crescut in Biserica.Vreau sa iti spun ca ei sunt si mai pocaiti decat mine.Si ma refer ca ei nici macar nu vorbesc rau despre cineva sau daca cineva le-a gresit ei pot sa ierte mult mai repede decat mine.Daca au crescut in mediul acesta ei sunt pocaiti mai de calitate decat mine.Care am fost fireasca ,am trait in lume,am avut orgoliu personal,am fost razbunatoare.Pentru mine a fost ceva mai greu ca sa devin o crestina autentica,pe cand pentru ei este ceva firesc.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 8:36 am

[quote="Apopii"]
Fernando a scris:
pentru a ajuta oamenii sa se trezeasca din acest somn

Acesta este si scopul forumului, de a ajuta oamenii sa se trezeasca din somnul in care-i adancesc religiile, rupandu-i de realitate.

Un om rupt de realitate nu este de folos nici familiei sale, nici lui insusi si nici societatii in care traieste. Un religios este de folos doar reprezentantilor religiosi, mai precis buzunarelor acestora.

Banii oamenilor, decat sa se duca pentru constructia de biserici, mai bine sa fie folositi pentru a construi scoli, spitale, autostrazi si nu in ultimul rand in cercetare, domeniu atat de necesar progresului societatii omenesti!

Ii intreb pe religiosi: dumnezeul lor chiar avea nevoie de 18.000 de biserici in Romania? La ce-i folosesc bisericile stil cazemata, care inghit fiecare sute de milioane de EURO?

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 3478867883_64395d590a

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 278775800px-Catedrala_Ortodoxa_Bacau

Sau bisericile poleite cu aur, dumnezeul lor chiar iubeste atat de mult acest metal?

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 4
[/quAsta inseamna ca noi crestinii suntem o forta in lume.Se vad realizarile noastre prin asemenea constructii.De ce nu faceti si voi ateii cladiri?Pentru ca sunteti zgarciti si nu va deschideti inima.Cine va impiedica sa fiti uniti?Aratati-ne de ce realizari sunteti in stare!ote]
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 2:30 pm

EmaLovesJesus a scris:
Asta inseamna ca noi crestinii suntem o forta in lume.Se vad realizarile noastre prin asemenea constructii.

Da, intradevar sunteti o ”forta” care arunca pe fereastra banii munciti de oameni si-i saraciti!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 3:18 pm

Cine te-a saracit pe tine?Eu de ce daruiesc mai mult,Dumnezeu ma binecuvinteaza mai mult.Este scris:,,Puneti-ma la incercare si veti vedea ca voi deschide zagazurile cerurilor si voi turna belsug de binecuvantare!''
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 3:49 pm

EmaLovesJesus a scris:
Cine te-a saracit pe tine?Eu de ce daruiesc mai mult,Dumnezeu ma binecuvinteaza mai mult.Este scris:,,Puneti-ma la incercare si veti vedea ca voi deschide zagazurile cerurilor si voi turna belsug de binecuvantare!''
Poi daca Dumnezeu ar fi atat de bun si atotputernic i-ar ajuta pe pe copii si pensionarii saraci!
Dar daca nu o face desi are puterea sa o faca ... inseamna ca este NESIMTIT ca un porc!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 5:52 pm

Se mai scoala cite un adormit @Apopii si spune si el ce il taie mintea ,auzi "domle"
"Banii oamenilor, decat sa se duca pentru constructia de biserici, mai bine sa fie folositi pentru a construi scoli, spitale, autostrazi si nu in ultimul rand in cercetare, domeniu atat de necesar progresului societatii omenesti!"

Urzi23 in dialog cu adormitul @Apopeii

Bre @Apopeii vezi ca statul in Romania este laic si nu are treaba cu Sf Biserica
Apoi :
Statul se spune ca construieste spitale si scoli in functie de necesitatile pe care el le stabileste politic. In egala masura, construieste si biserici, biblioteci, autostrazi etc.
Apoi :
Daca statul a stabilit ca nu sunt necesare mai multe scoli, spitale etc. (poate pentru ca asa e, date fiind sporul demografic negativ si urbanizarea), atunci nu e vina Bisericii pentru ceea ce face sau nu face statul.
Apoi :
Daca statul decide ca trebuie mai multe biserici (ceea ce este evident, dat fiind numarul jenant de mare al r,,,,,,, ateisti), atunci construieste mai multe biserici. Iarasi BOR nu are nicio treaba, pentru ca nu este factor de decizie politica.
Apoi :
Tie ti se pare ca intreaga populatie are numai nevoi primare (mancare, sanatate, sex) ca ateistii?
Apoi :
Cand taxele pe care le platesti sunt furate de afaceristi si politicieni corupti nu te deranjeaza?
Apoi :
Mizeri mai sunteti! Dar de ce sa fie ateistii obligati sa respecte legile statului?
Apoi :
Auzi "domle" ce cuvinte sforaitoare scoate din el omul "cercetare, domeniu atat de necesar progresului societatii omenesti!"
Apoi :
Vezi bre ca romania nu mai are industrie la ce ii mai trebuie cercetarea cind nu are unde sa o plice ?
Apoi :
Ipocriti mai sunt ateii
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 6:22 pm

Urzi, incearca sa nu mai folosesti cuvinte ca ''adormit'' ' ipocriti'' caci aici pe forum cand ii lovesti tare de tot cu argumente, se leaga de nimicuri ca cele enumerate de mine si te baneaza pe motiv de jignire. Oricat de greu ti-ar fi, straduieste-te sa fii bland cu ei, daca se poate sa-i si alinti Laughing ca pe urma se supara rau ateii si paganii( Apopii cica e pagan nu ateu)
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 6:31 pm

Mihai12 a scris:
Urzi, incearca sa nu mai folosesti cuvinte ca ''adormit'' ' ipocriti'' caci aici pe forum cand ii lovesti tare de tot cu argumente, se leaga de nimicuri ca cele enumerate de mine si te baneaza pe motiv de jignire. Oricat de greu ti-ar fi, straduieste-te sa fii bland cu ei, daca se poate sa-i si alinti Laughing ca pe urma se supara rau ateii si paganii( Apopii cica e pagan nu ateu)

Pai cum vine asta @soimos poate sa ne faca :idioti,criminali ,cioflingari si cum ii vine la gura lui s,,,, si eu nu pot sa zic macar cuvintul adormit ? si ipocrit
Apoi :
Intortocheate sunt caile Domnului si mare este gradina Lui
Apoi :
Daca pentru niste cuvinte nevinovate primesc ban pe un site amarit nici ca ma deranjeaza .
Apoi :
Mihai am vazut ca sunt ca la 300 de membrii din care 90% cu raspunsuri 0 ,pe post de animator o fi @soimos si clonele lui si astia se certa cu mos craciun
Apoi :
Ce vina am eu ca omul nu stie sa lege 2 cuvinte si confunda Biblia cu coranul si mersul trenurilor pe timp de vara .
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 6:36 pm

Urzi23 a scris:
Mihai12 a scris:
Urzi, incearca sa nu mai folosesti cuvinte ca ''adormit'' ' ipocriti'' caci aici pe forum cand ii lovesti tare de tot cu argumente, se leaga de nimicuri ca cele enumerate de mine si te baneaza pe motiv de jignire. Oricat de greu ti-ar fi, straduieste-te sa fii bland cu ei, daca se poate sa-i si alinti Laughing ca pe urma se supara rau ateii si paganii( Apopii cica e pagan nu ateu)

Pai cum vine asta @soimos poate sa ne faca :idioti,criminali ,cioflingari si cum ii vine la gura lui s,,,, si eu nu pot sa zic macar cuvintul adormit ? si ipocrit
Apoi :
Intortocheate sunt caile Domnului si mare este gradina Lui
Apoi :
Daca pentru niste cuvinte nevinovate primesc ban pe un site amarit nici ca ma deranjeaza .
Apoi :
Mihai am vazut ca sunt ca la 300 de membrii din care 90% cu raspunsuri 0 ,pe post de animator o fi @soimos si clonele lui si astia se certa cu mos craciun
Apoi :
Ce vina am eu ca omul nu stie sa lege 2 cuvinte si confunda Biblia cu coranul si mersul trenurilor pe timp de vara .
Soimos are cateva clone pe aici, dar nu prea mai comenteaza cu ele. Comenteaza atunci cand mai intra vreo 2 sau 3 ca noi si nu mai are cine sa-l sustina iar atunci comenteaza cu conturile lui si se aproba( penibil). Au fost mai multi membrii pe aici, unii practic au renuntat sa-si mai piarda vremea cu Soimos. Eu sunt mai nebun de felul meu si am rezistat 1 an de zile. Au mai incercat ei sa ma baneze dar m-am intors. Am mai scris cu GaSpAr, ci DeMoNoS, cu Dumadu si vreo cateva clone din perioada in care m-au banat pe motiv de jignire.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?
Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lilith, prima femeie?!
» Aventuri din ograda Domnului
» Bazarul la Sfanta Treime

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: