Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?

In jos 
+13
Black velvet
Fernando
EmaLovesJesus
DRAGOS
IQ100
Alin Soimosi
Mihai12
Apopii
remussatala
nefertiti
Anticristul
desan
Soimos
17 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 21, 2011 11:10 pm

Mihai12 a scris:
Pana in 2300 mai este mult, dar pana in 2012, pe forum ce va fi? Sesime, septime, zecime? Laughing

Eu preconizez o crestere exponentiala a nr. de useri care inteleg ca biblia nu-i decat un basm, iar religia este exploatarea basmului in folosul institutiei religioase! dans Astept cu nerabdare sa vad daca sunt un bun profet absolvent
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 9:56 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Pana in 2300 mai este mult, dar pana in 2012, pe forum ce va fi? Sesime, septime, zecime? Laughing

Eu preconizez o crestere exponentiala a nr. de useri care inteleg ca biblia nu-i decat un basm, iar religia este exploatarea basmului in folosul institutiei religioase! dans Astept cu nerabdare sa vad daca sunt un bun profet absolvent
Biblia= basm ce poate fi dovedit stiintific;

Ca va creste numarul userilor, nu m-ar mira. Probabil multi dintre useri vor fi tineri si nu orice tineri, ci din aceia care nu reusesc sa ia un examen de bacalaureat.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 10:09 am

Mihai12 a scris:
Biblia= basm ce poate fi dovedit stiintific;

grin Ai mai auzit tu pe undeva de basme care necesita sa fie dovedit stiintific ca sunt basme? grin

Crezi ca Legendele Olimpului necesita o dovedire stiintifica, care sa ateste ca sunt legende ale poporului grec?

Basmele, ca sa fie privite ca basme, necesita doar observatie. Cei ce nu inteleg ca un basm este doar un simplu basm, ajung sa creada in ele, la fel cum cred si in teorii ale conspiratii sau in inventii religioase si personale ale unora, un exemplu concludent este religia scientologica... in care adeptii cred intr-un razboinic spatial numit Xenu doh Probabil, creatorul acestei religii s-a inspirat din filmele de desene animate! grin
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 10:21 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Biblia= basm ce poate fi dovedit stiintific;

grin Ai mai auzit tu pe undeva de basme care necesita sa fie dovedit stiintific ca sunt basme? grin

Crezi ca Legendele Olimpului necesita o dovedire stiintifica, care sa ateste ca sunt legende ale poporului grec?

Basmele, ca sa fie privite ca basme, necesita doar observatie. Cei ce nu inteleg ca un basm este doar un simplu basm, ajung sa creada in ele, la fel cum cred si in teorii ale conspiratii sau in inventii religioase si personale ale unora, un exemplu concludent este religia scientologica... in care adeptii cred intr-un razboinic spatial numit Xenu doh Probabil, creatorul acestei religii s-a inspirat din filmele de desene animate! grin
Basm in ghilimele, caci nimic de acolo nu este basm. Doar un ateu ignorant si nepregatit poate face astfel de afirmatie.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 10:37 am

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Biblia= basm ce poate fi dovedit stiintific;

grin Ai mai auzit tu pe undeva de basme care necesita sa fie dovedit stiintific ca sunt basme? grin

Crezi ca Legendele Olimpului necesita o dovedire stiintifica, care sa ateste ca sunt legende ale poporului grec?

Basmele, ca sa fie privite ca basme, necesita doar observatie. Cei ce nu inteleg ca un basm este doar un simplu basm, ajung sa creada in ele, la fel cum cred si in teorii ale conspiratii sau in inventii religioase si personale ale unora, un exemplu concludent este religia scientologica... in care adeptii cred intr-un razboinic spatial numit Xenu doh Probabil, creatorul acestei religii s-a inspirat din filmele de desene animate! grin
Basm in ghilimele, caci nimic de acolo nu este basm. Doar un ateu ignorant si nepregatit poate face astfel de afirmatie.

Doar un credincios poate confunda basmul cu realitatea! doh
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 10:49 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Apopii a scris:


grin Ai mai auzit tu pe undeva de basme care necesita sa fie dovedit stiintific ca sunt basme? grin

Crezi ca Legendele Olimpului necesita o dovedire stiintifica, care sa ateste ca sunt legende ale poporului grec?

Basmele, ca sa fie privite ca basme, necesita doar observatie. Cei ce nu inteleg ca un basm este doar un simplu basm, ajung sa creada in ele, la fel cum cred si in teorii ale conspiratii sau in inventii religioase si personale ale unora, un exemplu concludent este religia scientologica... in care adeptii cred intr-un razboinic spatial numit Xenu doh Probabil, creatorul acestei religii s-a inspirat din filmele de desene animate! grin
Basm in ghilimele, caci nimic de acolo nu este basm. Doar un ateu ignorant si nepregatit poate face astfel de afirmatie.

Doar un credincios poate confunda basmul cu realitatea! doh
Ma basmul ca basmul, dar in biblie nu gasim basme.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 11:04 am

Mihai12 a scris:
Ma basmul ca basmul, dar in biblie nu gasim basme.
Mai corecta ar fi afirmatia ca in Biblie nu gasin NUMAI basme!

Ptr ca aceasta afirmatie este adevarata ptr ca ea contine si cronica istorica a poporului evreu ...cel putin asa cum le-ar fi placut lor sa fie!

Ptr ca se pare ca iarasi ai uitat ca Tanachul este un text scris de rabini si ptr ca nu era inspirat de niciun Dumnezeu ...l-au CANONIZAT ca sfant !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 11:09 am

Soimos a scris:
Mai corecta ar fi afirmatia ca in Biblie nu gasin NUMAI basme!

Da! Precum si in Legendele Olimpului nu gasim doar legenda ci si multe descrieri ce tin de istoria poporului grec, precum si intamplari reale, dovedite de arheologie prin descoperirile facute, dar asta nu inseamna ca Trebuie sa consideram Legendele Olimpului ca fiind niste scrieri cu valoare doctrinara pentru o religie!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 11:24 am

Apopii a scris:
dar asta nu inseamna ca Trebuie sa consideram Legendele Olimpului ca fiind niste scrieri cu valoare doctrinara pentru o religie!

Poi tu nu sti ca doctrina crestina este LOCUL (vorba lui remussatala) unde se intersecteaza sarlatania (preotilor) cu prostia (credinciosilor)

Dar daca ne referim la Biblia evreiasca (Tanachul) aceasta contine pe langa texte cu pseudovaloare istorica, si povesti cu talc din experienta poporului evreu, dar si rituri religioase ...ba chiar o culegere de texte de Lege ...puse in carca "maslinului care ardea"... adica Dumnezeul lor!

Dar indoctrinarea tine mai mult de sarlatania crestina, ptr ca aceasta il trimite la plimbare pe Dumnezeul evreilor ptr ca ii strica lui Isus planurile ...motiv ptr care Legea si Dumnezeul evreilor sunt "privite de la inaltimea lui Christos ...ca fiind drept GUNOAIE"...si astfel se trece de la Legea lui Dumnezeu la povestile despre Isus (Evanghelii) si se ridica aceste povesti la valoare de cuvantul lui Dumnezeu ...desi ele sunt doar cuvintele unor prostalai avizi de bani si putere!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 12:13 pm

off topic
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 12:31 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Ma basmul ca basmul, dar in biblie nu gasim basme.
Mai corecta ar fi afirmatia ca in Biblie nu gasin NUMAI basme!

Ptr ca aceasta afirmatie este adevarata ptr ca ea contine si cronica istorica a poporului evreu ...cel putin asa cum le-ar fi placut lor sa fie!

Ptr ca se pare ca iarasi ai uitat ca Tanachul este un text scris de rabini si ptr ca nu era inspirat de niciun Dumnezeu ...l-au CANONIZAT ca sfant !
Ok, ia spuneti voi ce este basm in biblie si ce nu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 22, 2011 1:22 pm

Mihai12 a scris:
Ok, ia spuneti voi ce este basm in biblie si ce nu
Cu placere!
De felul cum a taiat Moise cu toiagul lui apele Marii Rosii ai auzit?

Dar de supararea lui Dumnezeu precum ca mesterii voiau sa ridice Turnul Babel pina la cer ...probabil cat cladirea Burj al Arab din Dubai ...si iata ca de data asta Dumnezeu nu s-a mai suparat ...ci a inghitit si rahatul asta ...probabil ca era inca cald!

Dar nu cumva sa crezi ca aceste doua mici exemple ... sunt singurele povesti din Biblie.
Sus In jos
IQ100
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Puncte : 10
Data de inscriere : 11/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 4:17 am

nefertiti a scris:
eu am o intrebare.sa presupunem ca maria era virgina cand l-a conceput pe Isus. a ramas virgina pana la moarte? psihic,cel putin,ca fizic s-o fi rupt himenul cand a nascut.
a intretinut relatii intime cu iosif? daca nu,inseamna ca nu si-a facut datoria de sotie. discutand cu anumiti 'baieti cu biblia la sub brat' mi s-a spus ca Maria a murit virgina,nu a avut nici o relatie cu nici un barbat si nu a avut alti copii in afara de Isus
Asa se zice. Am frecventat biserica si stiu de la sursa. Ba unii fondatori de dogma, gen parinti ai bisericii, in momentul in care s-a pus intrebarea ta, au pregatit un raspuns. Nasterea lui iisus s-ar fi petrecut in chip minunat "inafara firii", astfel incat Maria a ramas "pururea fecioara". Crestinii fundamentalisti sunt foarte impotriva se.xului si a femeii. Eu, pacatos, gandesc si alfel. E foarte putin probabil ca Maria sa il fi conceput pe Iiisus in urma unui singur eveniment sexual abuziv cu Pandera. Si sunt absolut convins ca a avut relatii sexuale si cu Iosif. Pe langa argumente de bun simt (de ce ar fi luat-o respectivul de nevasta?daca o vroia pt.munca, isi lua o sclava); neoprotestantii interpreteaza anumite texte "fratii lui Iisus" ca fiind frati biologici, nu de credinta. Am si argumente scriptice crestine pt. relatiile sexuale ale Mariei cu Iosif. Argumente pe invers si astea.De ce ar insista crestinii pe calitatea ce "logodnic" si "ocrotitor" a lui Iosif?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 8:08 am

IQ100 a scris:
neoprotestantii interpreteaza anumite texte "fratii lui Iisus" ca fiind frati biologici, nu de credinta.
Nu numai neoprotestantii, dar si contemporanii sai, care habar nu aveau ca Isus va fi "dumnezeu"!

Citat :

Am si argumente scriptice crestine pt. relatiile sexuale ale Mariei cu Iosif. Argumente pe invers si astea.
Arata-le sa le vedem si noi!

Citat :

De ce ar insista crestinii pe calitatea ce "logodnic" si "ocrotitor" a lui Iosif?
Ptr ca altfel s-ar pierde statutul de "Imaculata" si ar ajunge in categoria femeilor de rand!
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 9:55 am

Cei din lumea araba de azi, ca nu s-au schimbat mai deloc sunt dovada vie cum se comportau si acum mii de ani, femeile care sunt batute, subjugate, obligate sa-si ascunda chipul, ca sa nu-i ispiteasca pe barbati, al dracu diavol mai e si asta vai vai vai, ce ne facem cu atata prostie nu stiu Sad
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 11:09 am

DRAGOS a scris:
Cei din lumea araba de azi, ca nu s-au schimbat mai deloc sunt dovada vie cum se comportau si acum mii de ani, femeile care sunt batute, subjugate, obligate sa-si ascunda chipul, ca sa nu-i ispiteasca pe barbati, al dracu diavol mai e si asta vai vai vai, ce ne facem cu atata prostie nu stiu Sad
Nici ortodocsi nu sunt departe de ei in comportamentul privind femeile!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 11:20 am

Este o diferenta ca de la cer la pamant,intre modul cum suntem tratate crestinele si cum sunt tratate cele din lumea araba!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 1:02 pm

EmaLovesJesus a scris:
Este o diferenta ca de la cer la pamant,intre modul cum suntem tratate crestinele si cum sunt tratate cele din lumea araba!
Si la fel de mare este diferenta intre voi crestinele si o femeie emancipata din lumea civilizata!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 1:37 pm

Depinde la ce te referi tu.In ce ma priveste sunt cat se poate de civilizata,respect si sunt respectata,am prieteni in inalta societate ,impreuna cu ei suntem implicati in diferite activitati sociale.Sunt o femeie cu principii si valori,o buna gospodina ,o mama si o sotie iubitoare .Daca te referi la femeile ''emancipate''sau la imoralitate,desfranari si alte cele,ma lasa rece.(na,ca mi-au murit laudatorii!)
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 2:10 pm

Soimos a scris:
DRAGOS a scris:
Cei din lumea araba de azi, ca nu s-au schimbat mai deloc sunt dovada vie cum se comportau si acum mii de ani, femeile care sunt batute, subjugate, obligate sa-si ascunda chipul, ca sa nu-i ispiteasca pe barbati, al dracu diavol mai e si asta vai vai vai, ce ne facem cu atata prostie nu stiu Sad
Nici ortodocsi nu sunt departe de ei in comportamentul privind femeile!
Cum se comporta ortodoxii cu femeile?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 4:01 pm

Mihai12 a scris:

Nici ortodocsi nu sunt departe de ei in comportamentul privind femeile!
Cum se comporta ortodoxii cu femeile?[/quote]
depinde de zona geografica, dar in general le considera niste slugi pe care le pot bate si batjocori, ba chiar si biserica le discrimineaza si le considera inferiore barbatului "femeia sa se teama de barbat ca barbatul este cap femeii, asa cum Christos este cap Bisericii"

Adica mai pe scurt femeia sa se fereasca de barbat ca de dracu, tot asa cum dracu este cap bisericii diabolice!

In plus de asta se cuvine sa adaug ca societatea romaneasca este tinuta in proportie de 80% doar de femei, ptr ca barbatii fie sunt prosti, fie betivi, fi curvari dar toti sunt lenesi si mai ales smecheri, iar smecheria este forma cea mai periculoasa a PROSTIEI agresive!

Te asigur ca in occident romancutele sunt extrem de apreciate, in timp ce marea majoritate a barbatilor din Ro sunt vazuti ca niste fiinte rebutate!
Fara gluma!
Din pacate este foarte reala aceasta apreciere!
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 23, 2011 8:33 pm

IQ100 a scris:
Nasterea lui iisus s-ar fi petrecut in chip minunat "inafara firii", astfel incat Maria a ramas "pururea fecioara".

O religie in afara firii nu putea sa inventeze decat o poveste tot in afara firii.Si am incalecat pe o sa si v-am aburit cu nasterea prin afara.Cand eram mic credeam ca m-a adus barza,poate ca ea l-a adus si pe Isus de a ramas maica-sa virgina alien
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 7:22 am

Daca Dumnezeu este suveran,atotuternic,Creatorul,atunci inseamna ca toate lucrurile sunt posibile!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 9:02 am

EmaLovesJesus a scris:
Daca Dumnezeu este suveran,atotuternic,Creatorul,atunci inseamna ca toate lucrurile sunt posibile!
Uiti ca Dumnezeu nu era nici suveran, nici Creator si nici Atoputernic, ci era un amarat de zeu tribal al unui popor de pastori, care era gelos pe Marii zei ai marilor popoare din jur!

Iehova a ajuns Dumnezeu adica Domn peste zei, doar datorita imparatului Constantin, facatorul si desfacatorul de Dumnezei, cel care a luat toate puterile de la Zeul Roman Soll Invinctus si le-a dat micului zeu tribal Iehova .... si uite asa a ajuns Iehova Dumnezeu si Creator!

Chiar draga Ema ...nu vezi ca la o cercetare amanuntita si interdisciplinara, in cazul asta Istoria, religia crestina nu este decat o facatura mincinoasa ptr prostit lumea!
Ma mir ca tu fata inteligenta, cum te vad, refuzi sa accepti un adevar si ramai in continuare in mocirla minciunii inventate de niste sarlatani si criminali in serie, ca de fapt asta a fost Constantim facatorul si desfacatorul de Dumnezei!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 9:30 am

Draga Soimos,despre ce dumnezei vorbesti?Dumnezeul meu este adevaratul Dumnezeu.Eu nu castig nimic daca te conving pe tine ca am dreptate.Dar,daca eu am avut minunata ocazie sa Il cunosc pe acest Dumnezeu,sa Ii cunosc maretia si slava,bunatatea si credinciosia.Este atat de bine sa ai pace cu Dumnezeu!Aveam tot ceea ce isi poate dori un om,si totusi,nu eram fericita cu adevarat.Era un gol.....in inima mea,un gol pe care numai Dumnezeu il poate locui.Are ''forma ''lui Dumnezeu.Eu vorbesc despre un Dumnezeu real,jertfitor,plin de bunatate,care poarta de grija,care vindeca,care alina suferinta!Pe vremea comunismului aveam de ales intre acest minunat Dumnezeu si un post in cadrul Ministerului de Interne.Aveam de castigat d.p.d.v.material foarte mult,dar am inteles ca pacea cu Dumnezeu si fericirea nu pot sa fie inlocuite de nimic de pe acest pamant.Crede-ma ca sunt un om echilibrat,rational,cat se poate de normal.Sarbatori fericite!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 9:42 am

EmaLovesJesus a scris:
Draga Soimos,despre ce dumnezei vorbesti?
Despre Dumnezeul poporului evreu, care nu era decat un mic zeu tribal, pana nu l-a ridicat in grad si functie un mare imparat criminal in serie, adica vorbesc de Iehova!
Citat :

Dumnezeul meu este adevaratul Dumnezeu.
Adevaratul Dumnezeu? ...tu te referi la Flying Spagetty Monster?
Ma mir ca de asta nu scrie nimic in Biblie desi este singurul Dumnezeu Adevarat!
Citat :

Eu nu castig nimic daca te conving pe tine ca am dreptate.
Asta este o alta tema, acum vorbim doar despre faptul ca nu ai dreptate, si ca nu STII in ce crezi!
Citat :

Dar,daca eu am avut minunata ocazie sa Il cunosc pe acest Dumnezeu,sa Ii cunosc maretia si slava,bunatatea si credinciosia.Este atat de bine sa ai pace cu Dumnezeu!

Da draga Ema, doar ca ala de care vorbeti tu este Dumnezeul din tine ...si nu cel din ceruri, si ptr a il accesa pe Dumnezeul din tine nu ai nevoie nici de Biblie nici de preoti/pastori, nici de religie, nici sa risipesti banii pe zeciuiala, doar trebuie sa ai ceva timp ptr tine insusti si sa stai de vorba cu Constiinta ta! ATIT!

Sarbatori fericite iti doresc si tie si sa ai parte de ele impreuna cu toata famila ta!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 12:39 pm

EmaLovesJesus a scris:
Daca Dumnezeu este suveran,atotuternic,Creatorul,atunci inseamna ca toate lucrurile sunt posibile!

Dar de ce sunt posibile toate chestiile astea sexuale cu fecundari si nasteri supra-normale sau invieri supra-realiste si nu sunt posibile lucruri normale si firesti, cum ar fi, eradicarea bolilor, disparitia necazurilor si a durerii? Nu crezi ca ar fi mai utile oamenilor decat reprezentatiile de circ pe care le-a facut dumnezeul vostru pentru a-si legitima un asa-zis fiu?

Daca ”fiul” asta s-a sacrificat pentru pacatele oamenilor, acum nu ar mai exista pacate si am trai intr-o lume perfecta! Dupa cum arata lumea azi... se pare ca ”fiul” asta nu s-a sacrificat pentru nimic, a venit doar pentru a dezbina oamenii si a le aduce sabia, prin intermediul religiei care a lasat in urma sa zeci de milioane de morti!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 8:43 pm

Va veni vremea cand diavolul va fi aruncat in iazul de foc,si atunci vom trai fericiti fara boli si dureri,lacrimi si suferinte.Va fi bucurie si pace in Duhul Sfant.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:32 pm

EmaLovesJesus a scris:
Va veni vremea cand diavolul va fi aruncat in iazul de foc,si atunci vom trai fericiti fara boli si dureri,lacrimi si suferinte.Va fi bucurie si pace in Duhul Sfant.

minciuna lol! lol! Daca dumnezeul tau exista si avea cat de cat putere, nu crea nici boli, nici necazuri, nici durere si nici chin! Sa nu te apuci sa-mi indrugi acum ca pe astea le-a creat Diavolul hohot ca nici peretii nu o sa te creada.

Ia zi tu acum, de ce a creat dumnezeu boala si de ce ca sa putem trai trebuie sa mancam, evident hranindu-ne cu alte forme de viata, adica acele forme de viata sa fie omorate ca sa ne umplem noi stomacul si asta mai ales de sarbatorile crestine, cand se face un adevarat macel de miei si porci, ca sa se simta bine ”bunul” crestin?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:36 pm

Exact,de unde stii?Diavolul a amagit pe Adam si Eva si i-a facut sa cada in pacatul neascultarii.Bolile si suferinta sunt consecinte ale pacatelor.Vrei sa iti dau trimiteri ca sa argumentez cele scrise de mine?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:42 pm

crazy Lasa tu trimiterile catre o carte antica scrisa de vechii iudei in pauzele in care se odihneau turmele de oi!

Uita-te in jurul tau, vezi doar oameni buni si rai, oameni cu nevoi, boli si durere si oameni care se simt bine, atat, niciun zeu sau dumne-zeu!

Voi chiar sunteti copii sa va lasati ademeniti si prostiti ca sa credeti intr-o carte veche?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:45 pm

Daca aceasta Carte are putere de transformare,de eliberare,de vindecare,de ce sa nu cred? Eu am avut experiente extraordinare crezand in aceasta Carte pe care o iubesc!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:51 pm

Crezi fata, nu te impiedica nimeni! Pe mine nu o sa ma convinga nimeni sa cred intr-o religie care a lasat in urma ei doar lumina rugurilor pe care erau arsi oamenii de vii! Asemenea ”iubire” nu-mi trebuie!

Eu sunt pagan si sunt mandru de asta!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:53 pm

Waw!De ce esti mandru,pentru ca esti pagan?Ce urat suna!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?   Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?
Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lilith, prima femeie?!
» Aventuri din ograda Domnului
» Bazarul la Sfanta Treime

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: