Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+17
melinda
Motanel
mctentis
Cyberman
livius
Mihai12
Black velvet
DRAGOS
Fernando
EmaLovesJesus
Apopii
buburuzu
H1perion
Avram
remussatala
corneliugi
Soimos
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 17 ... 24  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 03, 2012 12:03 pm

Mihai12 a scris:
Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Eu am certitudinea ca El locuieste in inima mea.

tavaleala Poate in iluziile tale sau in speranta ca exista vreun domne deus grin care din tot Universul te-a ales tocmai pe tine drept locuinta hohot
Cand Urzi face astfel de comentarii este atentionat ca va fi banat daca va mai continua, dar cand mascariciul asta le face, este lasat in pace. Black Velvet inafara de caterinca ieftina nu stie sa faca

Nu vad niciun cuvant pe care sa-l fi folosit Black Velvet si care sa constituie ceva jignitor! Este parerea sa si o exprima! Acesta este un forum liber pentru exprimarea parerilor, dar nu si a murdariilor!

Tu nu stii sa faci diferenta?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 03, 2012 12:06 pm

Mihai12 a scris:
Cand Urzi face astfel de comentarii este atentionat ca va fi banat daca va mai continua, dar cand mascariciul asta le face, este lasat in pace.
Tu esti sigur ca ai citit atent ce a scris Black Velvet?
Unde vezi tu vre-un epitet sau vreo comparatie jignitoare?

Tu crezi ca daca simti ca adevarul te supara, este acelasi lucru cu a jignii?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 03, 2012 1:08 pm

Mihai12 a scris:
Black Velvet jigneste prin prostia si neseriozitatea lui. Nu am vazut la baietasul asta un comentariu serios.

Eu observ ca tu jignesti direct prin cuvinte si daca mai continui in felul acesta vei primi sanctiunile, pe care observ ca le meriti din plin!

Va spun pentru a nu stiu cat-a oara: Comentati doar ideile si nu pe cei care le posteaza!!!!!!!!!!!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 10:05 am

Plecand de la faptul Messiah inseamna nu un Dumnezeu asa cum gresit se stie, ci un om UNS ca rege care are un rol providential, ptr ca asigura poporului sau o tara independenta si o viata in bunastare.

Oare din ce cauza romanii se inchina unui Messia al evreilor, ptr ca si ei au un Messia al lor, pe care nu i-l recunosc desi acesta este un Messiah adevarat, si nu unul fals ca cel al iudeilor, iar acest Messiah al poporului roman este chiar regele UNS (adica Messiah) care este Carol I de Hohenzolern, cel care a castigat independenta Romaniei si a facut din Romania un stat european la fel modern ca Belgia?
Oare din ce cauza nu il considerati pe regele Carol I ca un Messiah al romanilor, si nu il numiti Christos, adica UNSUL ca doar a fost UNS ca Rege!
Sus In jos
mctentis
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 23/01/2012

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 11:12 am

E pura nebunie sa compari pe Carol I cu Iisus Hristos ...
A vorbi, ori a tăcea este tot una cu să trăieşti, ori să mori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 11:31 am

mctentis a scris:
E pura nebunie sa compari pe Carol I cu Iisus Hristos ...

E curata prostie sa nu intelegi ca aici nu sunt comparati doi oameni ci doua functii, cele de UNSI, adica de inscaunati prin vointa asa-zis divina, drept conducatori a unor popoare!

Hristos n-a ajuns niciodata UNS, adica inscaunat, al poporului evreu, el a fost doar ”uns” religios de catre adeptii sai, atat si nimic mai mult!

Carol I a fost un UNS al poporului roman si asa cum sunt UNSI toti regii, prin vointa presupus divina!

In concluzie, Hristos nu poate fi comparat cu un rege al unui popor, el a fost doar un ales al unui grup religios!

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 11:35 am

mctentis a scris:
E pura nebunie sa compari pe Carol I cu Iisus Hristos ...
A vorbi, ori a tăcea este tot una cu să trăieşti, ori să mori
La fel este curata incultura sa nu stii ce inseamna cuvintele Messia si Christos sau functiile care intra in aceasta categorie!

Cu atat mai grav este sa nu STII sa faci diferenta intre un Messia ...si intre Dumnezeu Fiul, asa cum il slaviti voi pe Isus-Christos, asta desi Dumnezeul Yahwe nu recunoaste ca ar avea un Yahwe junior, adica pe Dumnezeu Fiul!
Sus In jos
mctentis
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 23/01/2012

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 12:14 pm

Vad ca LASI POSTAT doar ce iti convine tie Smile cand zic un adevar te doare:) si nu-l accepti de aia stergi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 5:11 pm

mctentis a scris:
Vad ca LASI POSTAT doar ce iti convine tie Smile cand zic un adevar te doare:) si nu-l accepti de aia stergi
Gresit!
Eu sterg intodeauna NUMAI atacurile la persoana!
Nu ptr ca as fi atat de fair play cat m-as crede ci din cauza ca sunt atat de bine documentat in "problema Religie crestina" incat nu am intalnit pe absolut nimeni pe care sa nu-l fac sah mat la acesta capitol, si crede-
ma ca "am terminat" si episcopi...si toti au preferat sa fuga de pe forum injurandu-ma in loc sa mi dovedeasca cu versete Biblice ca gresesc!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 5:36 pm

Soimos a scris:
si toti au preferat sa fuga de pe forum injurandu-ma in loc sa mi dovedeasca cu versete Biblice ca gresesc!

Si cum ar putea dovedi cineva ceva cu versete biblice, adica citand dintr-o poveste in care se afirma, nici mai mult nici mai putin, ca femeia-i facuta din coasta barbatului? Oare cat de credul trebuie sa fie un om si cat de putina minte trebuie sa aiba, ca sa creada o asemenea aiureala... doh
Sus In jos
mctentis
Pedestras
Pedestras
mctentis


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 35
Localizare : Londra
Puncte : 33
Data de inscriere : 23/01/2012

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeMier Ian 25, 2012 9:30 am

Black velvet a scris:
Soimos a scris:
si toti au preferat sa fuga de pe forum injurandu-ma in loc sa mi dovedeasca cu versete Biblice ca gresesc!

Si cum ar putea dovedi cineva ceva cu versete biblice, adica citand dintr-o poveste in care se afirma, nici mai mult nici mai putin, ca femeia-i facuta din coasta barbatului? Oare cat de credul trebuie sa fie un om si cat de putina minte trebuie sa aiba, ca sa creada o asemenea aiureala... doh

Atat de credul incat exista foarte multi crestini ortodoxi dar si catolici si doar voi suneti aia 'normali' restul lumii e nebuna bolnava trebuie vindecata.zeul vostru e cel bun si corect in afara de ei nu sunt ,dar nu stiu de ce se bat toate in cap cu decalogul cele 10 porunci scrie de moise tare definesc lumea si nu le poti pune la indoiala si is prea bine definite si nu au fost scrise de odin de zeus sau de reptilieni au fost date de unul si singurul Dumnezeu
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras
Motanel


Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeMier Ian 25, 2012 10:25 am

mctentis a scris:
Vad ca LASI POSTAT doar ce iti convine tie Smile cand zic un adevar te doare:) si nu-l accepti de aia stergi
Stai sa il vezi cind da arama pe fata si incepe sa dea ban de ramin amaritii astia si vorbesc singuri ,ba mai are un narav intra in contul utilizatorilor si raspunde ce vrea el Ex vezi cazul Ema .un n,,,,,,Risul c,,,,,,, daca ii dai dreptate incepe sa te contrazica tavaleala
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 7:04 am

Credeti despre Papa de la Roma ca este Vicarius Filii Dei adica loctiitorul Fiului lui Dumnezeu) titlu din care rezulta 666!
Iata calculul
V-I-C-(AR)-I-V-S (F)-I-L-I-I-D(E)I = (ce este in paranteze nu se
pot numara ptr ca nu sunt cifre romane)
= 5+1+100+1+5+1+50+1+1+500+1 = 666!

Iar 666 este semnul fiarei numita Diavol!

Nu cumva avem in acest fapt DOVADA ca Papa este de fapt Loctiitorul Diavolului pe Pamant?

Adica a Diavolului pe nume Lucifer, nume cu care a fost rasfatat chiar Isus Christos timp de peste 1500 de ani cat a fost predicata in biserica Biblia Vulgata?

Iata cum adevarul iese ca uleiul la suprafata, cu atat mai mult cu cat in Biblie ni se povesteste cum contemporanii lui Isus l-au acuzat pe acesta ca lucreaza cu puterile lui Belzebub!

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 9:44 am

Soimos a scris:
Credeti despre Papa de la Roma ca este Vicarius Filii Dei adica loctiitorul Fiului lui Dumnezeu) titlu din care rezulta 666!
Iata calculul
V-I-C-(AR)-I-V-S (F)-I-L-I-I-D(E)I = (ce este in paranteze nu se
pot numara ptr ca nu sunt cifre romane)
= 5+1+100+1+5+1+50+1+1+500+1 = 666!

Iar 666 este semnul fiarei numita Diavol!

Nu cumva avem in acest fapt DOVADA ca Papa este de fapt Loctiitorul Diavolului pe Pamant?

Adica a Diavolului pe nume Lucifer, nume cu care a fost rasfatat chiar Isus Christos timp de peste 1500 de ani cat a fost predicata in biserica Biblia Vulgata?
Lucifer nu e o denumire, ci o caracterizare. Un adjectiv nu un substantiv. Daca nu stii despre ce vorbesc, pune mana pe gramatica de clasa a 8 Wink



Soimos a scris:
Iata cum adevarul iese ca uleiul la suprafata, cu atat mai mult cu cat in Biblie ni se povesteste cum contemporanii lui Isus l-au acuzat pe acesta ca lucreaza cu puterile lui Belzebub!

Uite eu acum te acuz ca esti un criminal in serie si un pedofi notoriu. Pai asa este ca am zis eu. Criminalule, pedofilule!!!!!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 10:48 am

Mihai12 a scris:
Lucifer nu e o denumire, ci o caracterizare.

Un adjectiv nu un substantiv. Daca nu stii despre ce vorbesc, pune mana pe gramatica de clasa a 8 Wink
Zau?
Esti sigur ca nu glumesti?
Oare si Venus este tot un adjectiv ?


Citat :
Uite eu acum te acuz ca esti un criminal in serie si un pedofi notoriu. Pai asa este ca am zis eu. Criminalule, pedofilule!!!!!
Tu esti un nimeni care bate campii si vorbeste prostii!
Eu cand am spus ce am spus am preluat din Biblie, iar Biblia este cuvantul lui Dumnezeu si nu minte!!!!
Nu-i asa?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 12:32 pm

Mihai12 a scris:
Lucifer nu e o denumire, ci o caracterizare. Un adjectiv nu un substantiv. Daca nu stii despre ce vorbesc, pune mana pe gramatica de clasa a 8 Wink

Tu ai auzit vreodata de nume proprii sau la gradinita inca n-ati ajuns la nivelul asta doh

Citat :
Uite eu acum te acuz ca esti un criminal in serie si un pedofi notoriu. Pai asa este ca am zis eu. Criminalule, pedofilule!!!!!

Tot asa orice fraier poate acuza pe oricine, numai ca fraierii blegi nu sunt capabili sa aduca si argumente crazy ei doar acuza tot ceea ce mintea lor stafidita nu poate concepe hohot

Daca lui Jesus, raspandacii greci i-au spus Christos, tot credulu a pus botul si pica in extaz, daca romanii i-au spus Lucifer, tot crestinu sare ca intepat rostogol

Hai sa adunam tot si sa tragem linie, ce rezulta decat, Isus-Christos-Lucifer, adica numele evreiesc + numele grecesc + numele latin!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 12:39 pm

Soimos a scris:
Credeti despre Papa de la Roma ca este Vicarius Filii Dei adica loctiitorul Fiului lui Dumnezeu) titlu din care rezulta 666!
Iata calculul
V-I-C-(AR)-I-V-S (F)-I-L-I-I-D(E)I = (ce este in paranteze nu se
pot numara ptr ca nu sunt cifre romane)
= 5+1+100+1+5+1+50+1+1+500+1 = 666!

Ioan Teologul a fost grec si tare ma indoiesc ca in viziunea lui a stat sa calculeze cifre romane... Posibil ca el a zis sa socotim (gandim) numarul 666 care este numar de om si tot posibil este sa fi fost scris in greaca pe care el o cunostea.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 12:51 pm

EmaLovesJesus a scris:
Cand m-am pocait nu eram in situatia in care sa caut o poarta de iesire,de scapare .Din contra,aveam in fata o cariera,un post bun in cadrul Ministerului de Interne,un salariu de trei ori mai mare decat unde lucram la momentul respectiv.Deci,nu eram intr-o stare in care sa recurg la droguri.Din contra,aveam de ales intre o viata mai buna din punct de vedere lumesc,si Dumnnezeu.

Doamne, unde a ajuns tara asta!!! Auzi...pocaiti in MI!!!
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 12:59 pm

EmaLovesJesus a scris:
Eu nu recurg la droguri.Domnul imi da bucurie si pace.

Mai era unu' pe un alt forum cara afirma ca nu misca un deget, adica nu munceste, doar hodineste...Domnu' are grija de el, spunea acesta, si ii trimite lunar banii de care are nevoie grin
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 2:13 pm

Poti avea acces direct la butoiu cosmic. La yoga asa spunea guru.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 9:31 pm

Soimos a scris:

Tu esti un nimeni care bate campii si vorbeste prostii!
Eu cand am spus ce am spus am preluat din Biblie, iar Biblia este cuvantul lui Dumnezeu si nu minte!!!!
Nu-i asa?
Esti pe langa. Nu ai priceput ce am zis. Nu ai invatat nici pana la 38 de ani ca daca cineva te acuza de ceva nu inseamna ca neaparat trebuie sa fie si adevarat? Iar Lucifer da, este o descriere nu o denumire. Daca nici asta nu stii, atunci ce pretentii sa mai am de la tine?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 7:03 am

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:

Tu esti un nimeni care bate campii si vorbeste prostii!
Eu cand am spus ce am spus am preluat din Biblie, iar Biblia este cuvantul lui Dumnezeu si nu minte!!!!
Nu-i asa?
Esti pe langa. Nu ai priceput ce am zis. Nu ai invatat nici pana la 38 de ani ca daca cineva te acuza de ceva nu inseamna ca neaparat trebuie sa fie si adevarat? Iar Lucifer da, este o descriere nu o denumire. Daca nici asta nu stii, atunci ce pretentii sa mai am de la tine?
Tu esti cel care nu pricepe!
Eu nu vorbeam de acuzatiile unor oameni, ci de acuzatii scrise in Biblie!!!
Iar Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si ea spune NUMAI adevarul!
Sau nu-i asa?
Deci tot ce scrie in Biblie este adevarat!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 11:51 am

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:

Tu esti un nimeni care bate campii si vorbeste prostii!
Eu cand am spus ce am spus am preluat din Biblie, iar Biblia este cuvantul lui Dumnezeu si nu minte!!!!
Nu-i asa?
Esti pe langa. Nu ai priceput ce am zis. Nu ai invatat nici pana la 38 de ani ca daca cineva te acuza de ceva nu inseamna ca neaparat trebuie sa fie si adevarat? Iar Lucifer da, este o descriere nu o denumire. Daca nici asta nu stii, atunci ce pretentii sa mai am de la tine?
Tu esti cel care nu pricepe!
Eu nu vorbeam de acuzatiile unor oameni, ci de acuzatii scrise in Biblie!!!
Iar Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si ea spune NUMAI adevarul!
Sau nu-i asa?
Deci tot ce scrie in Biblie este adevarat!
Alooo, acele acuzatii apartineau fariseilor, iar fariseii erau si ei oameni. Chiar nu pricepi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 7:55 am

Mihai12 a scris:
Alooo, acele acuzatii apartineau fariseilor, iar fariseii erau si ei oameni. Chiar nu pricepi?
Se pare ca nu ai inteles miezul!
Si anume dat fiind faptul ca Biblia este "inspirata de dumnezeu" de ce apar asemenea teme in continutul ei.
Oare ptr ca sunt bazate pe un adevar care trebuia aratat?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 11:21 am

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Alooo, acele acuzatii apartineau fariseilor, iar fariseii erau si ei oameni. Chiar nu pricepi?
Se pare ca nu ai inteles miezul!
Si anume dat fiind faptul ca Biblia este "inspirata de dumnezeu" de ce apar asemenea teme in continutul ei.
Oare ptr ca sunt bazate pe un adevar care trebuia aratat?
Hai nu te mai caca pe tine ca incepe sa miroasa. Ce sa-ti zic, aperi teme din continutul ei. Acolo in NT ni se reda o intamplare ce a avut loc acum 2000 de ani. In acea intamplare fariseii il acuzau pe Iisus ca lucra cu demoni. Dar asta nu inseamna ca este si adevarat, mai exact ca Iisus lucra cu demoni. Acum ai inteles acuma?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 12:05 pm

Mihai12 a scris:
Acolo in NT ni se reda o intamplare ce a avut loc acum 2000 de ani. In acea intamplare fariseii il acuzau pe Iisus ca lucra cu demoni. Dar asta nu inseamna ca este si adevarat, mai exact ca Iisus lucra cu demoni. Acum ai inteles acuma?

Acum 23 de ani, ceausescu era acuzat de multi romani, adepti ai democratiei, ca a fost un dictator, dar asta nu insemna ca era adevarat, deoarece ceausescu a spus de multe ori ca este cel mai iubit fiu al poporului si fauritorul societatii socialiste multilateral dezvoltate! Deci, daca ceausescu a spus asa, cum sa-i credem noi pe democrati, ca a fost un dictator, chiar daca asta era evident!

Acum ai inteles acuma? aratat cu degetul

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 3:12 pm

Black velvet a scris:
Mihai12 a scris:
Acolo in NT ni se reda o intamplare ce a avut loc acum 2000 de ani. In acea intamplare fariseii il acuzau pe Iisus ca lucra cu demoni. Dar asta nu inseamna ca este si adevarat, mai exact ca Iisus lucra cu demoni. Acum ai inteles acuma?

Acum 23 de ani, ceausescu era acuzat de multi romani, adepti ai democratiei, ca a fost un dictator, dar asta nu insemna ca era adevarat, deoarece ceausescu a spus de multe ori ca este cel mai iubit fiu al poporului si fauritorul societatii socialiste multilateral dezvoltate! Deci, daca ceausescu a spus asa, cum sa-i credem noi pe democrati, ca a fost un dictator, chiar daca asta era evident!

Acum ai inteles acuma? aratat cu degetul

Acum nu era nevoie sa inteleg acuma( mare branza, mai greseste omul). Daca eu te acuz de proxenetism, inseamna ca este adevarat?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 3:28 pm

Mihai12 a scris:
Acum nu era nevoie sa inteleg acuma( mare branza, mai greseste omul). Daca eu te acuz de proxenetism, inseamna ca este adevarat?
Tot nu ai inteles nimic!
Nu e vorba de ce a scris Josephus Flavius sau Origene, ci de ce este scris in Biblie, plecand de la premisa ca Biblia este inspirata numai de Dumnezeu!

Asa ca ce zici tu, sau eu, sau ce zic altii pomeniti mai sus sau diferiti indivizi contemporani cu Isus NU ARE VALOARE!

Important este ca Dumnezeu a "inspirat" acele texte!
Sau nu esti de acord cu faptul ca Dumnezeu a inspirat Biblia?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 4:53 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Acum nu era nevoie sa inteleg acuma( mare branza, mai greseste omul). Daca eu te acuz de proxenetism, inseamna ca este adevarat?
Tot nu ai inteles nimic!
Nu e vorba de ce a scris Josephus Flavius sau Origene, ci de ce este scris in Biblie, plecand de la premisa ca Biblia este inspirata numai de Dumnezeu!

Asa ca ce zici tu, sau eu, sau ce zic altii pomeniti mai sus sau diferiti indivizi contemporani cu Isus NU ARE VALOARE!

Important este ca Dumnezeu a "inspirat" acele texte!
Sau nu esti de acord cu faptul ca Dumnezeu a inspirat Biblia?
Pe langa ipocrizia de care dai dovada Laughing spunand ca Dumnezeu a inspirat biblia, desi tu esti ateu, ai dreptate cand afirmi ca Dumnezeu a inspirat biblia. Dar probabil nu intelegi la ce se refera aceasta afirmatie. Tot ce tine de pilde, legi si de profetii, sunt atribuite creatorului. Restul tine de cronica poporului evreu si de evenimentele intamplate in timpul vietii lui Iisus.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 8:06 pm

Mihai12 a scris:
Pe langa ipocrizia de care dai dovada Laughing spunand ca Dumnezeu a inspirat biblia, desi tu esti ateu,
De ce ma acuzi de ipocrizie cand tu habar nu ai ce inteleg eu prin cuvantul de Dumnezeu?
Citat :

ai dreptate cand afirmi ca Dumnezeu a inspirat biblia.
Ma bucur ca accepti asta!

Citat :

Dar probabil nu intelegi la ce se refera aceasta afirmatie.
Nu ma intereseaza afirmatia ci faptul ca este adevarata din moment ce stiu ca Biblia contine doar adevaruri si nu minciuni!
Deci si afirmatia de mai sus referitoare la Isus facuta de contemporani este tot adevarata!
Daca nu ar fi adevarata nu ar fi in Biblie ptr ca Biblia nu este o colectie de minciuni!

Sau te pomenesti ca totusi e????


Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 3:42 pm

Soimos a scris:
Deci si afirmatia de mai sus referitoare la Isus facuta de contemporani este tot adevarata!
Normal ca este adevarata caci a avut loc. Fariseii il acuzau pe Iisus ca lucreaza cu demoni, dar se inselau. Mintea lor nu putea intelege ce se intampla cu adevarat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 6:49 am

Mihai12 a scris:
Normal ca este adevarata caci a avut loc.
Multe intamplari au avut loc fara sa fie descrise in Biblie!
Asa ca trebuie sa intelegi ca "dumnezeu a inspirat" scrierea acestor texte tocmai ca noi sa aflam adevarul despre Isus!

Citat :

Fariseii il acuzau pe Iisus ca lucreaza cu demoni, dar se inselau.
Cum sa se insele cand insusi Isus recunoaste acest lucru?
Ia uite aici:

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii


Citat :

Mintea lor nu putea intelege ce se intampla cu adevarat.
Asta este doar parerea ta de habarnist, adica de credincios care crede tot fara sa stie nimic!
Ei cunosteau bine Legea lui Dumnezeu, ptr ca dupa aceasta isi orientau viata, si ca atare stiau ca Dumnezeu le cere in Deuteronom 13.1 - 10 sa il ucid pe acela care face minuni ca sa fie crezut de oameni drept "dumnezeu"!
Evident ca pina sa-l asculte de Lege si sa-l deie pe Isus mortii asa cum le cerea divinitatea lor, si-au pus tot felul de intrebari privind activitatea lui atat de periculoasa ptr credinta lor!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 3:52 pm

Soimos a scris:

Cum sa se insele cand insusi Isus recunoaste acest lucru?
Ia uite aici:

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii
[/quote] O luam iar de la capat? Parca am mai discutat de miliarde de ori pe baza acestui verset
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 9:45 pm

Nu are rost sa dicutam ptr ca lucrurile sunt foarte clare si nu mai e loc de discutii in jurul lor!
Eu doar ti-am aratat ca acei contemporani ai lui Isus nu au gresit cand au spus ceea ce am aratat mai sus!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 10 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 17 ... 24  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Noi si altii
» Intrebari cenzurate pe TPU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: